Húsz éves az OTP egyik legnagyobb alapja, az OTP Optima, 1996 áprilisban indult – mondták el az alapkezelő sajtótájékoztatóján. Hogy milyen régen, annak illusztrálására Gáti László marketing és értékesítési igazgató azt mondta, abban az évben „Bill Clinton lett az USA elnöke, lemondott Bokros Lajos pénzügyminiszer, 7 magyar aranyérem született Atlantában az olimpián, a Billboard Hot 100-as listáját pedig a Macarena vezette”.
A méret a lényeg?
Az utóbbi húsz évben az OTP Optima sokáig a legnagyobb magyar alap volt, a 2005-ös csúcson 518,7 milliárd forintos. Nagyjából ekkor volt a legmagasabb az ügyfélszám is, 180 135 fő. Húsz év alatt több mint hárommillió tranzakció született a befektetési jegyekre, 7000 milliárd forint értékben.
Nem csak nyugdíjasok és férfiak
Gáti László |
Voltak olyan időszakok, amikor az alappiac meredeken felfelé tartott Magyarországon, a befektetők sok tőkét fektettek befektetési jegyekbe. Ez főleg kamatemelések törték meg, 2002-ben, 2006-ban és a 2008-2009-es válság idején. A Optima-befektetők között jelenleg mintegy egyharmad a nyugdíjaskorúak aránya, és 58 százalékuk hölgy.
Húsz év alatt az OTP Optima árfolyama 6,25-szörösére (évi 9,61 százalékkal), a fogyasztói árak színvonala 3,2-szeresére nőtt, tehát az alap a pénzromlásnak közel a kétszeresét hozta. Ez az egyetlen hazai tőkegarantált hazai kötvényalap, amely mögött bankgarancia, az OTP Bank írásos garanciája van. Ez alapján legalább 90 nap elteltével ha a befektető eredeti befektetett tőkéje alá süllyedne az árfolyam, a bank kipótolja azt – mondta Gáti László.
Garancia, állampapír, betét
Szalma Csaba befektetési igazgató szerint (második képünkön) a mostanában népszerű úgynevezett tőkevédett alapok fix futamidejűek és a lejárat előtti értékesítés jó eséllyel árfolyamveszteséget okoz a befektetőnek. Ilyen más módon ugyan, de szintén tőkegarantált Optimánál nincsen, az alap likvid, bármikor napi árfolyamon visszaváltható.
Az alapkezelőknek most főleg a lakossági állampapírokkal kell versenyezniük, azok hozamát kell megverniük, ahol szintén államilag garantált és magas hozam van. Így versenyhátránnyal indulnak. Az Optima portfóliójának nagy része, mintegy 85 százaléka állampapírban és bankbetétben volt legutóbb. A befektetések devizakitettsége szerint 90,5 százaléka forintos, mintegy hét százaléka eurós, a többi pár százalék złoty, dollár, font.
Mindig van egy kis eurójuk is
Az alap Szalma Csaba szerint különböző mértékben, de mindig tart euró vételi pozíciót is, ezzel a kötvényportfólió értékének ingadozásait is csillapítani tudja. (Amikor ugyanis a kötvények ára felmegy, akkor a forint rendszerint erősödik, és fordítva.) Az alap eszközeinek átlagos futamideje (duration) most majdnem két év, közel van a lehetséges maximumhoz.
Köves Benedek |
Mostanában nem sok esély van a korábban megszokott magas reálhozamok elérésére kockázatvállalás nélkül – mondta el Köves Benedek vezérigazgató. Az OTP új termékei a Prémium Trend Klasszikus Alap és a Prémium Aktív Klasszikus Alap a tartósan alacsony kamatkörnyezetre reflektálnak, figyelembe véve azt is, hogy a tipikus OTP-s ügyfél nem nagyon szeret kockázatot vállalni.
Vegyesen hoztak a vegyesek
Az új alapok 1-3 éves távra ajánlott, mérsékelt kockázatú óvatos vegyes alapok, amelyek 70 százalékban az OTP Optima Alapba fektetnek, a fennmaradó 30 százalékot pedig aktívan kezelik. Az aktívan kezelt rész az egyik alapnál az OTP Trend, a másiknál pedig az OTP Fundman Alap befektetési jegyeiből illetve főleg devizákból áll, változó súlyozással..
Bár a vegyes alapkategória nagyon népszerű mostanában, mégis azt mondja a vezérigazgató, hogy „csak óvatosan a vegyes alapokkal”. Ezek ugyanis nagyon vegyesen teljesítettek, a két számjegyű veszteség sem volt ritka az utóbbi egy évben. Még a vegyeseken belüli alacsonyabb kockázatú, úgynevezett óvatos vegyes alapok 40 százaléka is veszteséget ért el – mondta Köves Benedek.