A tavasz beköszöntével és a forrásokat elvonó végtörlesztés időszakának kifutásával talán bátrabban indítanak majd új alapokat is. A friss kínálatból talán a legérdekesebb az MKB 24 Karát nevű alapja, amely nevéhez méltóan az arany árfolyammozgását hivatott követni. Az alap más tőkevédett alapokhoz hasonlóan tőkéje nagyobb részét betétekbe, kisebb részét opciókba fekteti, ezúttal a Source Physical Gold ETC nevű tőzsdén kereskedett certifikátjába.
Magyaroknak állnak az aranyrudak a londoni széfekben
Ez az alap tájékoztatója szerint előre meghatározott és szabályozott módon követi a mögöttes termék, jelen esetben az arany árfolyamának változását. A londoni aranypiac délutáni árfolyam-fixingjének alakulását követi, minden egyes cerifikát mögött fizikai aranytömb áll, amelyet a JP Morgan Chase londoni széfjeiben őriznek - írják. A 24 Karát befektetési jegyeit egyébként április 27-ig lehet jegyezni, az alap három éves. A fizikai arany és más árupiaci termékek tárolásának nehézségei miatt egyébként gyakori, hogy értékpapírokon keresztül fektetnek beléjük, ezt a többi magyar alap is hasonlóképpen oldja meg.
Az OTP Trendvadász 1 nevű alapban is van arany, a hozama az S&P GSCI Gold Excess Return Indextől függ, de ezt bővítették amerikai részvényekkel (S&P 500 Index) és feltörekvő piaci tőzsdékkel (iShares MSCI Emerging Markets Index Fund). A befektetési jegyek március 9-ig jegyezhetők, az alap több mint 3,5 éves, 2015. szeptember végén jár le.
A multinacionális nagyvállalatoké a jövő?
A K&H Háromszor Fizető Emlékező sorozatnának ötödik tagja hozamát egy 30 elemű, ismert világcégek részvényeiből álló kosár határozza majd meg. (A részvénykosárba tartoznak az AT&T, Glaxosmithkline, Mitsubishi, Roche, Takeda Pharmaceutical, Unilever, Verizon Communications, Vodafone.) Az alap attól emlékező, hogy a harmadik hozama nem lehet kisebb, mint a második volt.
Az első alkalommal fix tíz százalékot, másodszor minimum négy, maximum kilenc százalékot, harmadik alkalommal pedig minimum a második hozamot, de maximum kilenc százalékot fizet. A jegyzése március végéig tart, a futamideje 2015. október 22-ig, de csak november elején fizetik ki.
Éljen az OTP, a Mol, a Richter és a magas eurókamat
A Concorde új alapját, a Concorde 2016 Devizás Kötvény Alapot nemrég jegyezte be a PSZÁF, ez zárt végű, tehát várhatóan bevezetik majd a tőzsdére, bár nem biztos, hogy lesz is forgalma. Benne legnagyobb súllyal várhatóan hazai vállalatok és hitelintézetek (nyilván OTP, Mol, Richter), illetve ahhoz kapcsolódó kibocsátók euróban denominált közepes és magasabb kockázatú kötvényei, jelzáloglevelei szerepelnek majd. Az alapkezelő célja a legtöbb kötvény esetén, hogy azokat lejáratig (vagy visszahívásig, átváltoztatásig) tartsa. A kötvények átváltoztathatósága miatt előfordulhat, hogy az Alapban átmenetileg nagyobb súllyal részvények is szerepelnek majd – írja az alapkezelő.
A másik hasonló céllal indítani tervezett, a Richter kötvényeire szakosodó alap, a Dialóg Expander minimális 200 millió forintos tőkéje viszont nem jött össze, így a jegyzés meghiúsult.