Visszatér Magyarországra a növekedés - azért bőven vannak még kockázatok
Trippon Mariann |
Az elmúlt hónapokban megjelent adatok alapján valamelyest erősödött a derűlátás a hazai gazdaság kilátásaival kapcsolatban a CIB elemzői szerint. Magyarország idén kikerülhet a recesszióból: a tavalyi 1,7%-os zsugorodást az idei évben 0,2%-os növekedés követheti. Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint a javuló teljesítmény mögött részben a kiugróan gyenge tavalyi évet követően magára találó mezőgazdaság áll, de hosszú idő után a lakossági fogyasztás is pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez.
Trippon Mariann szerint a kilátásokat tekintve továbbra is jelentősek a lefelé mutató kockázatok, amelyek közül a fő exportpiacainknak számító gazdaságok bizonytalan helyzete emelhető ki. Hazánk hosszabb távú növekedési kilátásait tekintve elsősorban a beruházások szinte megállíthatatlan zuhanása adhat okot aggodalomra - véli a szakember.
3 százalék alatt marad az infláció - a kamatvágásoknak azonban lassan vége lesz
A CIB elemzőinek értékelése szerint idén – javarészt egyszeri hatásoknak köszönhetően – számottevően lassulhat az infláció: a tavalyi 5,4%-os éves átlagos pénzromlási ütemet idén 2,2 %-os, jövőre 2,8 %-os éves átlagos infláció követheti, azaz az árszínvonal emelkedése a monetáris politika számára releváns időhorizonton a 3%-os középtávú cél alatt maradhat.
A CIB Alapkezelő makro-előrejelzése |
A CIB szakértői szerint a történelmi mélységben lévő magyar alapkamat tovább csökkenhet. A piaci hangulat függvényében, ha csak kisebb mértékben is, de még mindig van tere további kamatvágásoknak. "Bár az elmúlt hónapokban a kedvező nemzetközi hangulat és likviditásbőség egyaránt növelte az MNB mozgásterét, az elmúlt hetek folyamatai azt támasztják alá, hogy az előttünk álló hónapokban a globális környezet kevésbé lesz már támogató, így további agresszív kamatvágásra nem látok sok esélyt. Mindezeket figyelembe véve év végére 4 százalékos alapkamatot és 290 forintos euró árfolyamot várok” – mondta el Trippon Mariann.
A betéti kamatok is esnek - hova tegyük a pénzt?
Az MNB folyamatos kamatcsökkentései a bankbetétek kamatszintjét is folyamatosan morzsolják, így a lakosság egyre kevésbé tud reálhozamot elérni azzal, ha megtakarításait kizárólag ilyen megtakarítási formában tartja. Mindez abba az irányba mutat, hogy a világszerte tapasztalható hozamkereséshez hónapról-hónapra egyre több magyar befektető csatlakozhat.
Hajdu Egon |
A hozamvadászatba 2013-ban beszállók a jelenlegi piaci környezetben más körülményekkel kell, hogy szembesüljenek, mint az korábban megszokott volt. Idén az egyes megtakarítási eszközök megítélése folyamatosan változik. Jelenleg érzelmi kereskedés tapasztalható a pénz- és tőkepiacokon, amit a befektetési eszközök kiválasztása során mindenképpen érdemes figyelembe venni - mondta el Hajdu Egon, a CIB Alapkezelő befektetési igazgatója.
A szakember szerint leginkább a fejlődő részvénypiacok viselkedése tér el az eddigiekről, ugyanis ezek nem viselkednek egységesen és nem mozognak együtt a kockázati étvággyal. Az idei számok azt mutatják, hogy a fejlődő részvénypiacok és nyersanyagpiacok alulteljesítőek, miközben a fejlett részvénypiacok folyamatosan történelmi csúcsokat döntenek.
A CIB Alapkezelő szerint a fejlődő régiók gazdaságai – mint például Kína – bizonytalan időszakon mennek keresztül, ami a változó piaci hangulatot figyelembe véve kockázatossá teszi őket. Ennek ellenére egy stratégiai befektetési portfolióban a fejlődő régióknak is helye van, mivel továbbra is jelentős növekedés és alacsony adósságráta jellemzi ezeket a piacokat – vélik a szakemberek. A fejlett részvénypiacokat nem tartják túlértékeltnek a CIB elemzői és a korábbi szárnyalással együtt járó június eleji korrekció ellenére továbbra is bíznak bennük.
MSCI - magyar papírok nélkül? Történelmi mélyponton zárt kedden a Magyar Telekom. Az árfolyamesés miatt félő, hogy az augusztusi felülvizsgálatkor a Richterhez hasonlóan kikerül a részvény az MSCI-Hungary - indexből. Ha ez tényleg megtörténik, akkor kikerül az OTP és a Mol is, hiszen háromnál kevesebb részvény nem lehet az országkövető indexben, a Richter pedig legkorábban ősszel kerülhet vissza. |
Az Alapkezelő szerint jelenleg az amerikai, japán és euró-zónabeli kitettséget egyszerre reprezentáló MSCI World index, illetve az ezt követő befektetési eszközök, befektetési alapok nyújtanak megfelelő diverzifikációt az eszközosztályba befektetőknek, amitől 10 százalék körüli hozamot várnak a következő évben.
A nyersanyagok piaca a feltörekvő részvénypiacokhoz hasonlóan alulteljesítő volt idén, megtört a 10 éves nyersanyagpiaci trend. Ennek ellenére a CIB szakértői szerint a nyersanyagok jó diverzifikációs jellege miatt mindenképpen érdemes valamekkora kitettséget tartani egy kiegyensúlyozott portfolió részeként.