Az 1990-es év óta csak kétszer fordult elő, hogy a hedge fund-ágazat egésze veszteséget ért volna el, egyszer 2002-ben 1,5 százalékot, és 2008-ban 19 százalékot – írja a Marketwatch. A Hedge Fund Research Inc. Adatai alapján azonban nagy valószínűséggel 2011 is fel fog iratkozni a veszteséges évek sorába, mert a szektort ábrázoló HFRI Fund Weighted Composite Index november végén 4,4 százalékos mínuszban állt. Azóta sem mutat semmi arra, hogy ez a helyzet jelentős mértékben megváltozna, a történelem egyik legjobb havi teljesítményét kéne hozni ahhoz, hogy az év pluszos legyen.
(Fotó: Sxc.hu) |
Az okokkal kapcsolatban a cikk elsősorban az európai adósságválságot említik és az annak kapcsán magas piaci ingadozásokat (volatilitást). Az egyik szakember „makrorulettnek” nevezte az utóbbi idők történéseit. Úgy tűnik, az alapkezelők rendszeresen rosszul mérték fel a makrogazdasági folyamatokat.
Az egyik sztáralapkezelő, John Paulson, annak idején a Lehman-csőd előtt a jelzálogpiaci válság előrejelzésével keresett sokat, 2007-ben 3,7 milliárd dollárt. Az idén azonban úgy tűnik, egyre mélyebbre süllyed – írja a német Handelsblatt. Most éppen az arany árának esésén (1750 dollárról 1600 körüli szintre) veszít sokat, mert igaz ugyan, hogy a készletei egy részét korábban kiárusította, de még mindig rengeteg maradt neki.
A legnagyobb arany-ETF-ben, az SPDR Gold Trustban még midig a legnagyobb befektető. Nem hivatalos értesülések szerint az egyik alapja az év elejétől december közepéig már 52, a másik 36 százalékos veszteséget ért el.
Az év során korábban is hibát hibára halmozott, részvényvásárlásai túl optimistának bizonyultak, az amerikai gazdaság ugyanis nem húzott olyan szépen, mint amire számított. Az amerikai államkötvényeket shortolta, vagyis esésükre játszott, ezután azok ára alaposan felment. Amint akkoriban írták, nyáron a szakember egy ideig esténként csendesen sírdogált bele a sörébe.
Talán a legfájdalmasabb veszteség azonban a Sino-Forest esete volt, ebben a kínai erdészeti társaságban a részvények 14 százalékát szerezte meg alapjai számára. A részvény árfolyama azonban tavasszal 24 kanadai dollárról körülbelül egy dollárra zuhant. Ugyan Paulson még a mélypont elérése előtt szállt ki, de így is hatalmas veszteségekkel.