9p
Naponta egymilliárd forint érkezik most a K&H-alapokba, ezért az alapkezelőnél bíznak benne, hogy a brókerbotrányból kifejezetten jól jönnek ki. A negatív reálkamattal fenyegető kamatkörnyezetben főleg a vegyes és abszolút hozamú alapokat ajánlják. Az olaj ára később 80 dollár körül stabilizálódhat, erre is alapot hoznak létre.

Nehéz időket élünk, mindent áthat a brókerbotrány, ahogy a sajtó folyamatosan nevezi. De naponta egymilliárd forint friss pénz érkezik a K&H-alapokba, ebből is látszik, hogy az ügyfeleik bizalma töretlen. Egyes cégek megerősödve jöhetnek ki ebből a történetből, a K&H-csoport is ezek közé tartozik – mondta el Horváth István, az alapkezelő befektetési igazgatója a cég kisbefektetői találkozóján. (Erre utalnak a Privátbankár saját számításai is a befektetési alapok márciusi pénzáramlásairól.)

Három ösvény, mindegyik rögös

Milyen befektetési lehetőségek vannak most? – tették fel a kérdést. A fő befektetési irányok szerintük a részvény, a kötvény és a pénzpiaci betét, minden más ennek valamilyen kombinációja. (Másutt az árupiac és az ingatlanpiac is – a szerk.) A kötvénypiacok ma abszolút csúcson vannak és már nagyon alacsonyak a hozamok, a részvénypiacok is történelmi rekordszinteken vannak, a pénzpiaci betéteken elérhető hozam pedig minimális. Nagyon nehéz időszak ez a „szép új világ” megtakarítóként.

A világ legnagyobb jegybankjai (USA, EU, Nagy-Britannia, Japán jegybankjai) nagy hatással vannak a világ tőkepiacaira, és minden a kamatcsökkentésekről, nulla százalék körüli kamatokról szól az utóbbi időben. Ha messziről nézzük, alig van különbség a politikájuk között. Közelebbről nézve nagyok a különbségek, más-más stádiumban vannak. Az USA kamatemelésre készíti elő a piacokat, mivel hosszabb ideje gazdasági növekedés van. Az EU-ban és Japánban alacsony a növekedés és az infláció, másfajta gazdaságpolitikára van szükség.

Kamatok vastagon mínuszban

Az eltérő kamatpolitikák, a mennyiségi könnyítés (QE) következménye többek között, hogy a német államkötvények már hét éves futamidőig negatív hozammal forognak. Egy egy éves német állampapír ma a névérték 103,2 százalékán kapható, egy év múlva 103 százalékot fog visszafizetni. Ráadásul ez nem csak államkötvényekre igaz, a legjobb minősítésű vállalati kötvények, mint a svájci Nestlé kötvényei is előfordulnak negatív hozammal.

Svájcban már a tíz éves államkötvények is csak negatív hozammal kaphatók, a betéti kamatok sok országban mentek mínuszba. A részvénypiacok történelmi csúcson vannak, a válság 2009-e mélypontjához képest pedig két és félszeresükre mentek fel az árak.

A megtakarítóknak ez nem szép

Dániában mínusz 0,5 százalék a negatív betéti kamat, amit a betétesnek kell fizetnie a pénze elhelyezéséért, viszont a legjobb adósoknál az is előfordul, hogy minimális mértékben jóváírást kapnak a hitelfelvételért, azaz szerényen negatív a hitelkamat is – hangzott el. Szép új világ? A megtakarítóknak biztosan nem szép, egyre kevésbé az – jegyezte meg Horváth István.

Zobor Zsuzsa vezérigazgató javaslata ebben a helyzetben az, hogy hallgassunk a szakértőkre, használjuk ki a szakértelmüket, ne a régi rutinok alapján próbáljunk tovább működni. Számos csapda van, például a múltbeli hozamok alapján dönteni, vagy betétbe helyezni a pénzünket. Ha pedig túl sok kockázatot vállalunk és megfordul a piac, akkor érzékeny veszteségek érhetnek bennünket. A befektetők sokszor rosszul mérik fel befektetési időtávjukat vagy kockázatvállalási képességüket is.

Ezért biztonságosak az alapok

Az alapkezelő persze hazabeszél, szerinte a befektetési alapokat érdemes ebben a helyzetben vásárolni, kihasználni előnyeiket. A brókerbotrányokra visszatérve az alapok különösen biztonságosak, mert a pénz nem az alapkezelőhöz kerül, aki dönt a befektetésekről, hanem a letétkezelő bankhoz, egy teljesen elkülönült szervezethez – mondta a vezérigazgató. Világosan elkülönülnek a felelősségi körök, az egyes szervezetek, vannak felügyeleti szervek, többszörös a biztonság. Havonta kell részletes jelentéseket készíteni, amelyeket a befektetők is megtekinthetnek.

Stabil nemzetközi háttér, erős nemzetközi jelenlét, tőkeerős belga anyabank, hosszú távú stratégia – sorolták a további tényezőket, amelyek miatt a K&H-csoportot érdemes szerintük biztonságosnak ítélni. A KBC-csoport világszerte összesen 100 milliárd eurónyi vagyont kezel, ebből 1000 milliárd forint, azaz bő hárommilliárd euró van Magyarországon az itteni alapkezelőnél.

Három ajtón érdemes bemenni

Zobor Zsuzsa ezek után a vegyes és abszolút hozamú alapokról kezdett beszélni, nem véletlenül, miután szerinte a befektetők is szeretik ezeket a formákat. Két év alatt 12-ről 25 százalékra nőtt az arányuk a magyar alapok vagyonán belül. Háromféle ilyen ajánlata van az alapkezelőnek „három ajtón érdemes bemenni” – hangzott el.

A K&H Válogatott alapcsalád tagjai több mint tíz évesek, 127 milliárd forintnyi vagyont kezelnek, árfolyamuk 2,0 felett van, azaz indulás óta több mint megduplázták az értéküket – mondta a vezérigazgató. Négy különböző kockázati profilba tartoznak, mint dinamikus, óvatos, stb.

Biztonsági övvel is lehet közlekedni

Egy másik vegyes alapcsaládot, az árfolyamvédett vagy „megtakarítási cél” típusú vegyes alapokat azoknak ajánlják, akik „biztonsági övre vágynak”. Itt ugyanis egy matematikai modell dönti el, éppen mennyi részvény, kötvény, nyersanyag lehet bennük. Nem egy adott portfólió-menedzser tehetségén, szerencséjén, egészségén, szabadságán múlik a befektetés értéke, hanem az algoritmuson (előre lefektetett szigorú szabályok alapján működő számításokon). Ezekben az alapokban 212 milliárd forint van.

Csapatmunka sztármenedzser helyett

A harmadik ajánlott alapfajta az abszolút hozamú alap, amely nagyon sokféle befektetési eszközbe fektethet és aktívan kezelik, ilyen már szinte minden alapkezelőnél van, ennél a cégnél egy, amely a K&H Szikra névre hallgat. A versenytársaktól eltérően a K&H Alapkezelőnél nem csak egy személy kezeli az alapot, hanem egy portfólió-menedzserekből álló csapat, akik együttesen döntenek.

Az alap befektetéseire példaként Horvát István, a team vezetője megemlítette, hogy Romániában a vállalatok most állnak át a nyugati vállalatvezetési módszerekre, ezekben a cégekben most nagy felértékelődési potenciál van. Ezért ezen részvényeket most az alap tőkéjének tíz százalékáig bevették a portfólióba.

Erősödik a dollár, de mivel szemben?

Devizapiacokkal is foglalkoznak, ahol a fő trend most a dollár erősödése. Ők is játszanak erősödő dollárra, de feltették a kérdést, mivel is szemben erősödik majd? Az angol font például a közelgő választások miatt gyengélkedik, így inkább azzal szemben vásároltak dollárt. Így a történet mindkét lábán van lehetőség nyerni, a dollár erősödésén és a font gyengülésén egyaránt.

Ami a magyar eszközöket illeti, a gazdasági növekedés jelentős, tavaly 3,4 százalék volt, magasabb a jóslatoknál. Tovább csökkentek a hozamok, tíz éves állampapírjaink egyre drágábbak és drágábbak, amivel egyre csökken a hozamuk, jelenleg 3,0-3,5 százalék között mozog. Stabilizálódott a forint árfolyama, újra 300 forint alatt van az euró. Az alapkezelő szerint a következő hónapokban itt is maradhat, 300 forint körül lehet az árfolyam.

Jók vagyunk, de a többiek még jobbak

Folytatódhatnak a kamatcsökkentések itthon, az infláció viszont visszatérhet a pozitív tartományba, ami azt jelenti, hogy a betéti kamat nemsokára már az infláció szintjét sem fogja hozni. Az államadósság csökkenése lassú, inkább szimbolikus. A magyar adósbesorolás alapján a magyar államkötvények még mindig spekulatív besorolásúak, de a legutóbbi felminősítés óta mindegyik nagy hitelminősítőnél már csak egy lépéssel vagyunk elmaradva a befektetésre ajánlott kategóriától.

A további felminősítésre Horváth még az idén számít. Jelenleg térségünkben Romániának van rosszabb minősítése, mint nekünk, a többi kelet-európai EU-s ország befektetési kategóriájú – hangzott el. A válság előtti szinthez képest térségünk országai jóval magasabb szinten vannak, a 2005-ös szintet Magyarország viszont csak tavaly év végén érte el gazdaságilag. Az egy főre jutó GDP Csehországban és Szlovákiában már sokkal, 30-35 százalékkal magasabb, mint nálunk, kissé már Lengyelország is megelőzött, Románia még jóval mögöttünk kullog.

Ezért van csúcson a magyar tőzsde

Idén kedvező marad a külső környezet a magyar és térségünkbeli gazdaságok számára, az EKB mennyiségi könnyítése, az olajár, az alacsony kamatok és államkötvény-hozamok miatt. Terítékre került a bankadó, a telekomadó csökkentése, vagy legalábbis ennek megfontolása, ami szintén javíthatná a gazdasági növekedést. A tőzsdei árfolyamok emelése is ennek tudható be. Az alapkezelő is vásárolt magyar részvényeket a vegyes alapjaikba, de – ahogy Horváth István mondta – „természetesen nem eleget”.

Az elmúlt fél év legfontosabb történése a világgazdaságban Zobor Zsuzsa szerint az olajsztori volt, amit a saját bőrünkön is érzünk a benzinkutaknál. A hatalmas áresés mögött egyrészt egy kínálati sokk áll, a kitermelőket optimistává, kényelmessé tette, hogy négy éven keresztül száz dollár felett volt az olajár. Olyan kitermelői kapacitásokat építettek ki, ami ehhez az árhoz igazodott. Második oka az áresésnek az amerikai palaolaj-forradalom volt, ami nagyon megnövelte a kitermelést az USA-ban, másfél-kétszeresére.

Olajat vegyenek

Harmadszor, a kitermelők természetes reakciója lehetett volna a termelés csökkentése, mégsem tették azt, mivel sokan az olajbevételtől függenek, beépítették az országok költségvetésébe a bevételt. Nem tudnak racionális választ adni a fejleményekre a mindent átszövő politika miatt. Szaúd-Arábia is különböző politikai okokból nem érdekelt a kitermelés csökkentésében.

Tőkegarancia 95 százalékon

Rövid távon még lehet egy nagy ingadozás az olajárakban, közép- és hosszú távon azonban az alapkezelő szerint a piac alkalmazkodási mechanizmusai miatt magasabb szinten, nagyjából 80 dollár körül stabilizálódhat az olajár – mondta el Zobor Zsuzsa. A kevésbé jövedelmező projekteket le fogják állítani, csökkenteni fogják a költségeket, racionalizálják a működésüket a kitermelők.

Erre a megfontolásra építve az alapkezelő következő tőkevédett alapja a K&H Olajipari Alap lesz, ami egy 30 elemű olajipari részvénykosár teljesítményéből kínál 60 százalékos részesedést a futamidő végén. Emellé a tőke 95 százalékának visszafizetését vállalják, pontosabban úgy alakítják ki az alap befektetéseit, hogy ennyi mindenképpen meglegyen a futamidő végén.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18600 18305 18735 +1,31% 0 0 4 862 445 760 HUF 2024-07-26 17:06:08
MOL 2812 2794 2824 +0,14% 0 0 1 837 965 964 HUF 2024-07-26 17:10:39
MTELEKOM 1096 1090 1100 0,00% 0 0 289 232 716 HUF 2024-07-26 17:13:15
RICHTER 9955 9890 9980 +0,15% 0 0 1 668 840 780 HUF 2024-07-26 17:05:37
OPUS 437 435 439 +0,34% 0 0 44 546 321 HUF 2024-07-26 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Klímaváltozás, elhízás, öregedő társadalmak - tudta, hogy ezekkel pénzt is kereshet?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2024. július 15. 19:22
Mik az azok a megatrendek? Például azok, hogy a klímaváltozás zajlik, a nyugati világban pedig egyre több idős, illetve egyre több elhízott ember lesz. És létezik olyan befektetési alap, amellyel ezeket a trendeket kihasználva pénzt is kereshetünk. A Klasszis Podcast adásában Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő részvényportfólió-menedzserével Litván Dániel beszélgetett.
Befektetési alapok Így védekezhetünk az infláció ellen most - Klasszis podcast
Eidenpenz József - Izsó Márton Artúr | 2024. július 4. 05:38
A kötvények és betétek korának vége lett a magas infláció miatt, az infláció elleni védelmet ingatlanalapokkal és részvényalapokkal lehet jól biztosítani hosszabb távon. Ám aki kevésbé bírja a kockázatokat, annak a kötvényt és részvényt is tartalmazó vegyes alapok ajánlhatók. Erről beszélgettünk Pekár Dáviddal, a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatójával.
Befektetési alapok Voltak ennél sötétebb időszakok is a magyar gazdaságban
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. július 3. 15:01
Két díjat is nyert az Accorde Alapkezelő a befektetési alapok Privátbankár.hu Klasszis 2024-es szavazásán: az Accorde Abacus Alap az első helyen végzett a Legjobb Abszolút Hozamú és Származtatott Alap (közepes kockázat) kategóriában. Gyurcsik Attilát, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatóját választották az Év Portfóliómenedzserének. Ennek apropóján beszélgetett Gyurcsik Attilával Vég Márton újságírónk.
Befektetési alapok Számos vállalat van, amely még profitálhat a mesterséges intelligenciából
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. június 28. 15:01
A Legjobb Feltörekvő Piaci Részvény Alap lett a Generali Amazonas Latin Amerika Részvény Alap a Privátbankár.hu Klasszis 2023-as szavazásán. Ennek apropóján beszélgetett Móra Mátéval, a Generali Alapkezelő Zrt. portfóliómenedzserével Vég Márton újságírónk.
Befektetési alapok A kötvényhozamok nagyjából az idei csúcsaik közelében lehetnek
Csabai Károly | 2024. június 24. 15:01
A befektetési alapkezelői szakma legfontosabb díjának számító Privátbankár Klasszis 2024 szavazáson az OTP Alapkezelőnél dolgozó Tóth István lett Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere. Ennek apropóján beszélgettünk vele a kötvénypiaci termékekről, folyamatokról, kilátásokról.
Befektetési alapok A duplájába is kerülhetne az OTP? – interjú
Eidenpenz József | 2024. június 21. 15:02
A magyar részvények nem drágák, ráadásul értékalapúak, ami szép hozamot biztosíthat, miközben a nagy nemzetközi növekedési részvények már legalábbis nem olcsók. A részvények hatékony védelmet nyújthatnak az infláció ellen is. A kockázatot, árfolyamingadozásokat kevésbé jól tűrő befektetőknek kezdőlépésként a vegyes alapokat ajánlják. Interjú Dudás Mátéval, az Erste Alapkezelő Zrt. szenior portfólió-menedzserével.
Befektetési alapok Rengeteg pénz vándorolt a látra szóló bankbetétekből a befektetési alapokba
Csabai Károly | 2024. június 17. 15:01
Tizenegy díjat - négy elsőt, három másodikat és négy harmadikat - is elhozott a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2024 szavazáson az OTP Alapkezelő. Ennek apropóján beszélgettünk a cég általános vezérigazgató-helyettesével, Turner Tiborral.
Befektetési alapok Sávban mozoghat a forint, menedék maradhat a kötvényalap – interjú
Eidenpenz József | 2024. június 12. 15:07
Az év végéig sávozhat a forint, az MNB politikája támogatja az árfolyamot. A részvények és a kötvények is jól teljesítettek az utóbbi időben, kérdés, mi lesz az inflációval, a kamatokkal és a gazdasági növekedéssel. A kötvényalapok befektetői helytelenül általában a múltbeli hozamok alapján tájékozódnak, de van célravezetőbb módszer is. Interjú Kiss Péterrel, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatójával.
Befektetési alapok Gyurcsik Attila: Ha úgy hozza a sors, akkor valami ellen is fogadhatok
Vég Márton | 2024. június 10. 19:01
Két díjat is nyert az Accorde Alapkezelő a befektetési alapok Privátbankár.hu Klasszis 2024-es szavazásán: az Accorde Abacus Alap az első helyen végzett a Legjobb Abszolút Hozamú és Származtatott Alap (közepes kockázat) kategóriában. Gyurcsik Attilát, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatóját választották az Év Portfóliómenedzserének. Ennek apropóján beszélgetett Gyurcsik Attilával Vég Márton újságírónk.
Befektetési alapok A kötvények maradhatnak a kisbefektetők kedvencei
Privátbankár.hu | 2024. június 5. 15:06
Nagyon szép hozamokat adott 2023 a kötvényalapok befektetőinek, nagyon ritka, hogy ilyen nagy áremelkedést lehet látni. De a jelenleg hét százalék közelében levő állampapírhozamok még mindig nem éppen alacsonyak, így a kötvénybefektetések is vonzóak maradnak. A forint is viszonylag erős maradhat, mert az inflációs cél eléréséhez nem engedhető meg a korábbi, trendszerű leértékelődés. Bebesy Dániel, az Erste Alapkezelő senior portfóliómenedzsere lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban beszélt a kötvénypiacról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG