4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tőzsde egyáltalán nem tekinthető a kaszinó szinonimájaként. A legjobb megtakarítási forma - de csak hosszú távra. Ha csak néhány évre szeretne valaki befektetni, akkor jóval nagyobb kockázattal számolhat, mint a kötvények esetén. Távlati céloknál – jellemzően nyugdíjmegtakarításnál – azonban nem kell félni a részvényektől: a jóval nagyobb várható hozam mellett még a kockázat is kisebb lesz. Jegyzet.

Képzeld el, mi lenne, ha egy napsütéses tavaszi napon azzal hívnának fel, hogy 13 ezer dollárt örököltél egy távoli rokonodtól. Nem, nem kérnék el a pin-kódodat, és arra se próbálnának rávenni, hogy utalj át egy libériai bankszámlára 500 dollárt, hogy fedezze a transzferköltségeit. A történet minden részlete igaz lenne, később pedig az is kiderülne, hogy a titkos jótevő még 1950-ben félretett ezer dollárt amerikai állampapírokba, ami mára több mint 13-szor annyit ér. Nyilván örülni fogsz az összegnek, pedig akár dühös is lehetnél: ha ugyanis a kezdeti ezrest a drága rokon egy jól diverzifikált részvényportfólióba fektette volna inkább, akkor most cirka 1 millió dollárral lennél gazdagabb. 

Miért csak 3-4 százalékos a részvények súlya a magyar lakosság befektetései között? Fotó: Depositphotos
Miért csak 3-4 százalékos a részvények súlya a magyar lakosság befektetései között? Fotó: Depositphotos

Tény, hogy a 13 ezer dollár is szép kis summa a semmiből, de azért a nyolcvanszoros hozamkülönbség mellett nem lehet csak úgy szó nélkül elmenni. Szerencsére sok közgazdász nem is ment, próbáltak magyarázatot találni a jelenségre. De az eredmény talán még inkább sokkoló: a múltbeli adatok alapján kijelenthetjük, hogy nem csupán a hozam volt magasabb a részvények esetében, de reálértéken még a szórásuk, azaz a kockázatuk Is kisebb volt 20 év távlatában az állampapírokkal szemben. Lefordítva ez azt jelenti, hogy egy kockázatkerülő embernek ilyen távlatban inkább részvényportfóliót kellett volna tartania, mivel kisebb volt a hozam kilengése – jobb, ha ezt a felismerést megtartod magadnak, de a nagyszüleidnek a világ minden kincséért se mondd el, ha jót akarsz nekik.

Ez a felismerés a lehető legtávolabb áll attól, amit az emberek többsége gondolna. Mégis, hogy lehetséges ez? A kulcs az infláció. Az állampapírok általában fix hozamot biztosítanak, nem pedig a pénzromlás üteméhez kötöttek. Egy váratlan gazdasági sokk vagy egy háború utáni elszálló infláció olyan játszi könnyedséggel emészti fel a hozamot a kötvényeknél, ahogy az eldobott csikk lobbanta lángra a kiszáradt tarlót. Ezzel szemben a részvények árai kezdetben szintén bezuhannak, de később jó eséllyel kapaszkodhatnak vissza az eredeti reálértékük szintjére. Ha ennyire jó befektetés részvényeket tartani akkor, hogy lehet az, hogy a magyar lakosság befektetéseiben a részvénysúly alig 3-4 százalék? 

Miért csak 3-4 százalékos a részvények súlya a magyar lakosság befektetései között? Fotó: Depositphotos
Miért csak 3-4 százalékos a részvények súlya a magyar lakosság befektetései között? Fotó: Depositphotos

Az egyik legfontosabb ok, hogy – a relatív alacsony bérek miatt – a magyar családok „büszkélkedhetnek” az egyik legszerényebb megtakarítási képességgel az unión belül. A vagyonuk legnagyobb része ráadásul ingatlanban áll, így nem is igazán téma, hogy mibe fektessenek, mert nem nagyon van mit. Más a helyzet a privátbanki ügyfelekkel: döntő többségük elsőgenerációs vállalkozó, a Budapesti Értéktőzsde pedig – összevetve az amerikai vagy nyugat-európai tőkepiacokkal – még kisgyerekcipőben jár. Így aztán nem tudott kialakulni egy generációkon átívelő szemlélet a portfóliókban, ahol a részvények apáról fiúra szállnak. A magyar leggazdagabbak esetében további fontos indok a túlzott kockázatkerülés is, amiért ódzkodnak a részvényektől. 

Az sem szerencsés momentum, hogy a tőzsde lényegében a kaszinó szinonimájaként forog a köztudatban. Pedig – ahogy a fenti példából is látható – a legjobb megtakarítási forma hosszú távra. HOSSZÚ TÁVRA, mivel a fenti következtetés kizárólag hosszú távra érvényes. Ha csak néhány évre szeretnél csak befektetni, akkor jóval nagyobb kockázattal számolhatsz, mint a kötvények esetén. Távlati céloknál – jellemzően nyugdíjmegtakarításnál – azonban ne félj a részvényektől: a jóval nagyobb várható hozam mellett még a kockázat is kisebb lesz. És tényleg ne mesélj erről a nagyszüleidnek – de a barátaidnak és a gyerekeidnek mindenképp… 

(A szerző az iPrivate Banking Zrt. befektetési igazgatója)

Címkék: Benchmark

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: Németország visszatér az európai porondra – milyen erőnlétben?
Bod Péter Ákos | 2025. április 25. 05:42
Vajon mit kezd a Németország előtt álló feladatokkal a május elején felálló új kormány? Ez Magyarország számára – amelynek legfőbb exportpiaca az Európai Unió legerősebb gazdasága – is fontos kérdés. A koalíciós tárgyalások viszonylag gyors lebonyolítása nyomán immár látszódnak az új irányok – írja legfrissebb cikkében a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár.
Benchmark Bod Péter Ákos: Európai gazdasági és védelmi szuverenitás – esélyek a magyar gazdaságnak?
Bod Péter Ákos | 2025. április 18. 05:53
Trump győzelme, majd a vártnál, előrejelzettnél is protekcionistább, az elképzeltnél is drasztikusabb karakterű ügyintézése már a 2025. április 2-án meghirdetett vámakciója előtt kezdett megjelenni a reálfolyamatokban. Hatása bizonyos mértékben belejátszott az európai ipar, és benne a magyar feldolgozóipar év eleji gyengélkedésébe, különösen a járműgyártást érintő prognosztizálható változások miatt.
Benchmark Bod Péter Ákos: Papíron nyugalom, a kasszánál drágulás
Bod Péter Ákos | 2025. április 11. 05:47
Márciusban nem emelkedett a fogyasztói árak átlaga Magyarországon – közölte a KSH, ami alapján az infláció egy hónapra megállt. A „nulla változás” mögött csökkenő üzemanyagárak és stagnáló élelmiszerárak állnak, miközben több termékcsoport drágult. A hivatalos adatok és a lakossági érzékelés között egyre mélyebb a szakadék. Valóban ennyire megfékezték az árakat? Vagy csak a statisztika lett kedvezőbb? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Soha ne fogadj Amerika ellen!
Barlai Róbert | 2025. április 6. 17:16
„Soha ne fogadj Amerika ellen” – mondta egykor Warren Buffett amerikai befektető. Igaz, van egy másik híres tőzsdei mondás is, a „never say never”, azaz „sose mondd, hogy sosem”. Lehet, most van az, hogy mégis Amerika ellen kell fogadni?
Benchmark Ez az igazság a magyar bérekről a jegybank korábbi elnöke szerint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:29
Bár gyorsan nőnek a magyar bérek, az infláció és a gazdasági bizonytalanság miatt mérsékelt a reálbővülés.
Benchmark A forint tartós gyengítése hibás gyakorlat – megszólalt a volt jegybankelnök
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 09:46
Bod Péter Ákos szerint ideje szakítani azzal a gazdaságpolitikai gyakorlattal, amely a forint gyengítését versenyképességi eszköznek tekinti. A volt jegybankelnök szerint a térség valutái közül a forint lóg ki leginkább, és a tartós leértékelés csak fokozza az inflációt.
Benchmark Gavallér állam és gyenge verseny: áremelkedés plusz ütemcsökkenés
Bod Péter Ákos | 2025. március 21. 05:54
Az év eleji áremelkedések ismét az EU legmagasabb inflációs rátáját eredményezték Magyarországon, miközben a kormányzat sikerpropagandát folytatott. Az élelmiszerárak drágulása és a kiskereskedelmi árrés maximalizálása élénk társadalmi vitát váltott ki. Eközben az ipari és építőipari árak is emelkedtek, miközben a gazdaság stagnál. A háttérben strukturális problémák és versenytorzító tényezők is meghúzódhatnak. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Makacs infláció, bizalmatlan fogyasztó, pótcselekvő kormány
Bod Péter Ákos | 2025. március 13. 05:42
Mindenkit lesokkolt, hogy még a januári – már akkor is az Európai Unióban a legmagasabb – éves inflációnkat is überelni tudta a februári. Amire aztán nem is késett a kormány válasza, a kiskereskedelmi láncokra kivetett árrés-stop. Vajon ez képes lesz-e megfékezni a pénzromlást, vagy csak még feljebb taszítja azt, ahogyan történt a korábbi árstopokkal (élelmiszer, üzemanyag)? Erre is válaszol lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a legfrissebb cikkében.
Benchmark Bod Péter Ákos: Elment két év, mire mentünk vele? És mi jöhet?
Bod Péter Ákos | 2025. március 7. 05:47
A KSH friss adatai szerint a magyar GDP 2024-ben 0,5-0,6 százalékkal nőtt, ám a gazdaság teljesítménye még mindig elmarad a két évvel ezelőtti szinttől. Az ipar és a mezőgazdaság visszaesése, valamint a beruházások jelentős csökkenése továbbra is fékezi a növekedést. A kormány az élénkülést a fogyasztás bővülésétől és a külföldi beruházásoktól várja, de a gazdaság szerkezeti problémái és a külső kockázatok miatt a fellendülés továbbra is bizonytalan. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Beruházások – megvolt a mélypont?
Bod Péter Ákos | 2025. február 28. 05:43
A KSH közzétette a 2024-es év utolsó trimeszterének beruházási adatait: az előjel nem volt váratlan, de mégis kellemetlen hír, hogy az év vége nem hozott fordulatot. A beruházási volumen jó ideje csökken, mégis lehetett remélni, hogy az év során már elértük a gödör alját. A visszaesés mértéke pedig egyenesen aggasztó. Akkor is, ha tudjuk: a 2022-es tavaszi országgyűlési választás előtti nagy költségvetési kiköltekezés és a laza monetáris kondíciók fenntartása nemcsak a lakossági fogyasztásnak, hanem a beruházási aktivitásnak az élénkítését is célozta.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG