Csak a bolond és a kőgazdag nem kíváncsi arra, hogy mennyit ér a lakása, a háza, a nyaralója, a telke, a földje vagy a boltja. Laptársunkon, az mfor.hu-n kalkulátorok segítenek a különféle hitelek kiválasztásában. Itt ahhoz adunk fogódzót hétről-hétre, hogy mire elég a pénzünk, ha venni szeretnénk vagy hogy mennyiért tudjuk eladni az ingatlanunkat. Ehhez felhasználjuk a hivatalos és a szakmai forrásokat. Inkább egyfajta iránytű lesz a végeredmény, ami kiegészítheti a vevő vagy az eladó ismereteit.
100-110 négyzetméteres budai családi ház
Sokszínű, de elég szűk, 100-nál kicsit kisebb most a kínálat az ilyen méretű használt budai családi házakból. Ez a kategória – persze helytől és műszaki állapottól függően – 110-150 millió forintért vehető meg. Eltolódóban van a vevőjelöltek érdeklődése Budapesten: sokan keresik a pesti külső kerületek házait, de továbbra is népszerű Budán a III. és a XII. kerület, s melléjük felzárkózott a XXII. kerület.
Az I. kerületet leszámítva mindegyik budai kerületben sok a családi házas övezet, de inkább a kerületek külső körzeteiben, ami viszont a megközelíthetőség miatt értékbefolyásoló tényező. Akik most szeretnék eladni házukat, azok nem érvelhetnek azzal a vevőjelölt előtt, hogy könnyen bejutnak majd a városba a munkahelyükre vagy más célra, mert ez már egyre kevésbé igaz. A korábban kijjebb költözöttek zömének ugyanis van autója és használja is, óriási dugók vannak emiatt a bevezető útszakaszokon szinte bármilyen napszakban.
Elmondhatják azonban, hogy többnyire az átlagot meghaladó méretű kerttel rendelkeznek, ami értéknövelő. Intimitást azonban csak azok a vevők élvezhetnek majd, akik a II./A kerületben, a XII. kerület külső hegyvidéki részén, valamint egyes óbudai hegyvidéki övezetekben (Csillaghegy, Rókahegy) jutnak önálló házhoz, ott már 700-900 négyzetméteres telkek is lehetnek. Pesthidegkúton és a II./A kerület városhatárhoz közeli részén még vannak ősfás telken álló 50-60 éve épült, de régebben korszerűsített házak, amiktől várhatóan megszabadulnak a tulajdonosok, mert nem tudják fenntartani vagy mert megörökölték és nincs szükségük rá.
Eladóként értéknövekedésre hivatkozhatunk, ha a környékünkön új bevásárlóközpont vagy szabadtéri edzőpálya nyílt, netán parkrendezés történt vagy a zajosabb ipari tevékenység megszűnt, ilyenre főleg Dél-Budán van példa. Dél-Budán sokat dobott az 1-es villamos meghosszabbítása és még többet fog, ha elviszik egészen Albertfalváig, ahogy tervezik. Késik, de várhatóan öt éven belül meglesz az új dél-budai szuperkórház, ami közvetve kihat az ingatlanok értékére is, általában növeli azt.
Budafok és Nagytétény új csillag lehet az ilyen méretű házak terén, legalábbis erősödőben a kereslet ezek iránt. Viszont az általánosan sűrű, akár zártsorú beépítés miatt az előbb jelzett intimitást ne keressük. Egy 25-30 éve épült házat 85-110 millió forint közötti áron árulnak manapság. Buda északi végén divatos lett Ürömhegy és Aranyhegy a III. kerületben, de ott a drága új építésű lakások és házak miatt a használt házak átlagos négyzetméterára is magasabb Buda sok más körzetéhez képest, legalább 1,3-1,5 milliós négyzetméterárakra kell felkészülni.
Mennyit lehet alkudni Budán a családi házaknál?
A nagy közvetítő hálózatok szerint Budán egyelőre csak 7-8 százalékot lehetett alkudni a családi házak kínálati árából. Ez jónak mondható, ugyanis máshol Budapesten, az agglomerációban és főleg a kisebb településeken viszont átlagosan 11-12 százalékkal is lejjebb kell mennie az eladónak az eredeti árhoz képest. Egyébként a többi ingatlantípushoz hasonlóan a budai házaknál is két éve a koronavírus megjelenésekor volt utoljára lehetőség ilyen mértékű alkura.
A viszonylag kevés engedmény azonban hosszabb eladási idővel párosul, ezt jó, ha tudják a tulajdonosok és a vevőknek sem haszontalan ez az információ. Budán átlagosan 150-160 nap kell ahhoz, hogy eladhassuk a házunkat. Csak érzékeltetésül: 2022 közepén még elég volt 145 nap is ehhez, az év elején pedig 135-137.
A budai családi házak vevőjelöltjei között feltűnhetnek kínaiak, oroszok és ukránok is, ezen ne lepődjön meg! Nem nagyon szoktak alkudni és leginkább készpénzben fizetnek, nem ritkán euróban vagy dollárban. Ez az alku folyamatban fontos információ lehet.
Fontos megjegyzés: A lakóingatlanok esetében a szakemberek a legtöbbször az úgynevezett piaci összehasonlító módszert alkalmazzák. Itt egyebek mellett az elhelyezkedést, a típust, a méretet, a műszaki állapotot, a hasonló paraméterekkel bíró ingatlanok tranzakciója során kialakult árat (és nem a kínálati/hirdetési árat), az értékesítési időpontot, a megközelíthetőséget, a keresettséget, a fizikai és szociális infrastrukturális ellátottságot, a finanszírozottsági adottságokat (hitelek, jelzálog), a tulajdonjogi hátteret és a hasznosítási lehetőségeket veszik figyelembe.
Lehetnek kevésbé számszerűsíthető tényezők is, ilyen például az, hogy ha eladók vagyunk és tudjuk, hogy az adott környéken jelentős fejlesztések lesznek, új áruház, szabadidőközpont, iskola, park, elkerülő út lesz mondjuk 3 éven belül vagy ellenkezőleg: kiderül, hogy elmaradnak ezek a beruházások, esetleg lebontanak használaton kívüli ingatlanokat vagy hogy odatelepül egy nagyobb üzem.
------------
Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak az értékét.
A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat összes cikkét itt olvashatja.