Az egyes szektorok irodabérletének megoszlása pedig 2018-ban kiegyensúlyozottabb volt, mint a korábbi években. Az MNB szerint az elmúlt évekhez hasonlóan tavaly is erős bérleti kereslet jellemezte az irodapiacot, amelynek eredményeképpen magas volt az átadások volumene. |
A Budapesten és agglomerációjában található ipari-logisztikai ingatlanok kihasználatlansági rátája is a valaha mért legalacsonyabb szinten tartózkodott 2018 végén. A bérbeadásokon belül továbbra is a szerződéshosszabbítások dominálnak. Az erős keresletnek köszönhetően 2018-ban a budapesti ipari-logisztikai ingatlanok bérleti díjai több mint 15 százalékkal drágultak.
A hazai szállodák teljesítménye összességében minden kategóriában javult az előző évhez képest. A korábbi időszak tendenciájától eltérően a 2018-as szállodanyitások és az előkészítés alatt álló projektek is Budapesten összpontosultak. Az élénk szállodaépítési aktivitás hatására a következő három évben összesen több mint kétszer annyi szállodai szoba átadását tervezik, mint amennyi az elmúlt négy évben összesen elkészült.
A hazai kereskedelmi ingatlanok piacának befektetési forgalma elérte az 1,8 milliárd eurót, amelyen belül továbbra is az irodaház a legkedveltebb befektetési termék. A megvásárolható, befektetésre alkalmas ingatlanok hiánya az első félévben gyenge befektetési volument eredményezett, de a második félév több nagy összegű tranzakciójának eredményeként a befektetési forgalom elérte a 2017-es szintet. A budapesti irodabefektetések hosszú lejáratú állampapírokhoz viszonyított hozamfelára továbbra is jelentős. Az összeg alapján a befektetői vásárlások 65 százaléka magyar szereplőkhöz kötődött, ami történelmi összevetésben is kiemelkedőnek számít. A hazai nyilvános ingatlanbefektetési alapok nettó eszközértéke tavaly 41 százalékkal növekedett. Ezen alapok ingatlanbefektetéseinek nettó eszközértékhez viszonyított aránya 2018 végén 53 százalék volt, amit az MNB biztonságos szintnek tekint.
A piaci szakemberek szerint a legtöbb ingatlantípus iránti befektetési kereslet emelkedhet, vagy változatlan maradhat 2019 első felében – derül ki az MNB és a Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) kereskedelmiingatlan-piaci felmérésére adott válaszokból. Eszerint az irodák és a legjobban teljesítő plázák iránti bérlői kereslet további emelkedése várható, amit a belvároson kívül elhelyezkedő prime irodák és logisztikai központok fejlesztése kísérhet. |
A kereskedelmiingatlan-piac élénkülésével párhuzamosan 2018-ban nőtt a hitelintézetek kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitel-állománya, ami elsősorban a forinthitel-állomány növekedésének volt köszönhető. Éves összevetésben az ipariingatlan-fejlesztésekre és szállodavásárlásokra nyújtott hitelek állománya bővült leginkább, azonban továbbra is az irodákat és kiskereskedelmi ingatlanokat finanszírozó hitelek képviselik a legnagyobb arányt az állományon belül. Az új folyósítások között egyre nagyobb teret nyertek az ingatlanok vásárlása céljából felvett hitelek. A bankok 2019 első félévében érdemi szigorítást terveznek az üzleti célú ingatlanhitelek feltételeiben, a tervezett szigorítás mögötti fő indokok az ingatlanárak túlzott emelkedése miatti óvatosság és a bank tőkehelyzete.