5p

Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.

Vajon létezik, hogy a tehetség, a hírnév és a korai halál együtt járjon? Van-e igazság ebben a jelenségben, vagy ez csupán egy történet, amit mi, itt maradottak találtunk ki? Egy új kutatás ismét arra próbál választ találni, hogy a 27-es Klub vajon miért marad fenn és tartja magát ilyen erősen a kultúrában. A kutatók azt mondják, nem a mítosz megdöntésére törekedtek, inkább azt szerették volna feltárni, hogyan alakul ki egy ilyen mítosz, és hogyan hat az emberek valóságérzékelésére.

Bár a kutatás nem hivatkozik rá, mégis érdemes megemlíteni Eric Segalstadot, aki sokáig dolgozott a rock&roll huszonhét évesen elhunyt alakjait körüllengő mítoszok feldolgozásán. Könyve 2008-ben jelent meg (The 27s: The Greatest Myth of Rock & Roll címmel). Az író például úgy véli, túlzás lenne azt állítani, hogy a „huszonhetesek” egytől-egyig a rock&roll áldozatául estek. Akadt, akit megöltek, más önkezével vetett véget életének, míg néhányan máig tisztázatlan körülmények között hunytak el.

Önbeteljesítő jóslat?

A 27-es Klub eredete az 1970-es évek elejére nyúlik vissza, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin és Jim Morrison haláláig – mindannyian 27 évesen haltak meg, méghozzá két éven belül.

A 27-es Klubjának elit tagozata
A 27-es Klubjának elit tagozata
Fotó: Facebook

Ez a hihetetlen egybeesés rányomta a bélyegét a kollektív emlékezetre, és nem csak az életkoruk miatt. Volt egy közös szál is a zenei zsenialitásukban, az ellenkulturális hatásukban és életük tragikus vonzerejében, amelyet a hírnév, a drogfogyasztás és az emberi létért folytatott küzdelem tört félbe. Így a köréjük épült narratíva nemcsak lenyűgöző, hanem szinte misztikus is a maga nemében – írja a The Conversation.

A kutatók a Wikipédián felsorolt ​​344 156 jelentős elhunyt személy adatait elemezve azt találták, hogy bár nem volt megnövekedett kockázata annak, hogy 27 évesen meghaltak, mégis, akik ekkor halnak meg, lényegesen nagyobb nyilvánosságot kapnak. Sőt, ezeknek a 27 éveseknek az emléke jobban  felerősödik, mint azoké, akik 27 éves koruk körül haltak meg.

Ennek a megnövekedett láthatóságnak furcsa hatása van: nagyobb valószínűséggel vesszük észre, ha valaki 27 évesen hal meg. Ez viszont azt a látszatot kelti, hogy 27 évesen nagyobb az elhalálozás kockázata. Így válik a 27-es Klub mítosza önbeteljesítő jóslattá és „valóságossá”, mert elhittük.

Hogyan alakult ki a 27 Klub?

A jelenséget elemezve a kutatók három, egymással összefüggő fogalomra bukkantak, ami miatt kialakulhatott ez a mítosz: ezek az útfüggőség, a stigmergia és a memetikus reifikáció.

Az útvonal-függőség arra utal, hogy a véletlenszerű események hogyan teremthetnek precedenst, amely befolyásolja a jövőbeli eseményeket. A 27 éves korban bekövetkezett nagy horderejű halálesetek esélye statisztikailag valószínűtlenül kicsi – becslések szerint 100 ezer életútból négyre van esély –, mégis olyan gellert kaptak, amely fennmaradt és azóta formálják a kollektív valóságot.

Az úgynevezett stigmergia (egyfajta ösztönzőerő) elmélete szerint egy esemény vagy cselekvés nyomot hagyva hatással van a jövőbeli eseményekre vagy cselekvésekre. A digitális korban az olyan platformok, mint a Wikipédia, a kollektív emlékezet tárházaiként szolgálnak. A dedikált 27 Club oldal létezése a tagok oldalaira mutató linkekkel növeli a 27 évesen elhunytak láthatóságát.

Ez pedig visszacsatolási hurkot hoz létre: minél többet kattintunk rá, annál szembetűnőbbek lesznek ezek a számok, és annál inkább erősödik a mítosz.

Végül, amit memetikus reifikációnak nevezünk, rámutat, hogy a hiedelmek hogyan alakíthatják a valóságot. A Thomas-tételnek nevezett szociológiai koncepció szerint, ha „valósnak definiálunk egy helyzetet, akkor azok következményei is valóságosak lesznek”. A 27-es Klub mítosza kézzelfogható hatással van a kulturális emlékezetre és a hírnévre is. Azáltal, hogy a társadalom a 27 éves kornak ekkora jelentőséget tulajdonít, felemeli az ebben a korban elhunytak hagyatékát, így a mítosznak anyagi következményei is vannak.

Akkor miért is maradnak fenn az ilyen mítoszok?

A mítoszok lényegében nem a tények pontosságáról szólnak, hanem olyan narratívákról, amelyek együtt rezonálnak az emberekkel. Ezért óhatatlan, hogy egyre nő körülöttük a rejtély, és a tragédia hangulata, ahogy sokan a véletlenszerűségben is találnak mintákat.

A 27-es Klub története költői, magába foglalja a zsenialitás múlandó természetét és az élet törékenységét. Az évek alatt egy olyan történetté vált, amelyet mindig újra és újra kell mesélni, függetlenül annak valódiságától.

És ez egyáltalán nem elszigetelt jelenség. A kulturális minták gyakran véletlen eseményekből fakadnak, amelyek a kollektív elkötelezettség és a történetmesélés révén beépülnek a világról alkotott felfogásunkba.

A 27-es Klub olyan lencseként szolgál, amelyen keresztül megvizsgálhatjuk a mítoszteremtés erejét a történelem és a valóság felfogásának alakításában. Rávilágít arra, hogy a kollektív hiedelmeknek miként lehetnek valós következményei, és ki marad meg a kulturális emlékezetben. Mindez a véletlen események, a történetmesélés és a mítoszok állandósításának mechanizmusai közötti összetett kölcsönhatás bizonyítéka – mutatnak rá a kutatók.

Bár úgy tűnhet, hogy a kutatók kissé eloszlatták a 27-es Klub körüli rejtélyt, arra hívják fel a figyelmet, hogy ők nem mítoszrombolók. Szerintük a mítosz megfejtésével elismerjük, hogy az egyszer kialakult narratívák milyen mélyen befolyásolják a kollektív tudatunkat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Hollywoodban kasszasiker lehetne e magyar festő élettörténete
Kenessei András | 2025. január 26. 06:02
November végén nyílt meg a Szépművészeti Múzeumban az a Munkácsy kiállítás, amely március végéig lesz megtekinthető, és amelynek Krasznai Réka a kurátora. A művészettörténész a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) 19–20. századi Festészeti Gyűjteményének osztályvezető-főmuzeológusa. Jelenlegi feladatai közül említést érdemel a 2024 októberében nyílt zágrábi kiállítás, amely a XIX. századi magyar festészet remekműveit mutatja be, közel 80 festmény segítségével, az MNG-ből. Előkészületben a következő kiállítás, amely 2026-ban lesz látható Párizsban Ferenczy Károllyal a középpontban, ennek is az egyik kurátora. Vele beszélgettünk.
Kultúra A Los Angeles-i tűzvész átírta az Oscer-menetrendet
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:07
Pár nappal ismét elhalasztotta hétfőn az amerikai filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését a Los Angelesben és környékén pusztító tüzek miatt.
Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG