5p

Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.

Vajon létezik, hogy a tehetség, a hírnév és a korai halál együtt járjon? Van-e igazság ebben a jelenségben, vagy ez csupán egy történet, amit mi, itt maradottak találtunk ki? Egy új kutatás ismét arra próbál választ találni, hogy a 27-es Klub vajon miért marad fenn és tartja magát ilyen erősen a kultúrában. A kutatók azt mondják, nem a mítosz megdöntésére törekedtek, inkább azt szerették volna feltárni, hogyan alakul ki egy ilyen mítosz, és hogyan hat az emberek valóságérzékelésére.

Bár a kutatás nem hivatkozik rá, mégis érdemes megemlíteni Eric Segalstadot, aki sokáig dolgozott a rock&roll huszonhét évesen elhunyt alakjait körüllengő mítoszok feldolgozásán. Könyve 2008-ben jelent meg (The 27s: The Greatest Myth of Rock & Roll címmel). Az író például úgy véli, túlzás lenne azt állítani, hogy a „huszonhetesek” egytől-egyig a rock&roll áldozatául estek. Akadt, akit megöltek, más önkezével vetett véget életének, míg néhányan máig tisztázatlan körülmények között hunytak el.

Önbeteljesítő jóslat?

A 27-es Klub eredete az 1970-es évek elejére nyúlik vissza, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin és Jim Morrison haláláig – mindannyian 27 évesen haltak meg, méghozzá két éven belül.

A 27-es Klubjának elit tagozata
A 27-es Klubjának elit tagozata
Fotó: Facebook

Ez a hihetetlen egybeesés rányomta a bélyegét a kollektív emlékezetre, és nem csak az életkoruk miatt. Volt egy közös szál is a zenei zsenialitásukban, az ellenkulturális hatásukban és életük tragikus vonzerejében, amelyet a hírnév, a drogfogyasztás és az emberi létért folytatott küzdelem tört félbe. Így a köréjük épült narratíva nemcsak lenyűgöző, hanem szinte misztikus is a maga nemében – írja a The Conversation.

A kutatók a Wikipédián felsorolt ​​344 156 jelentős elhunyt személy adatait elemezve azt találták, hogy bár nem volt megnövekedett kockázata annak, hogy 27 évesen meghaltak, mégis, akik ekkor halnak meg, lényegesen nagyobb nyilvánosságot kapnak. Sőt, ezeknek a 27 éveseknek az emléke jobban  felerősödik, mint azoké, akik 27 éves koruk körül haltak meg.

Ennek a megnövekedett láthatóságnak furcsa hatása van: nagyobb valószínűséggel vesszük észre, ha valaki 27 évesen hal meg. Ez viszont azt a látszatot kelti, hogy 27 évesen nagyobb az elhalálozás kockázata. Így válik a 27-es Klub mítosza önbeteljesítő jóslattá és „valóságossá”, mert elhittük.

Hogyan alakult ki a 27 Klub?

A jelenséget elemezve a kutatók három, egymással összefüggő fogalomra bukkantak, ami miatt kialakulhatott ez a mítosz: ezek az útfüggőség, a stigmergia és a memetikus reifikáció.

Az útvonal-függőség arra utal, hogy a véletlenszerű események hogyan teremthetnek precedenst, amely befolyásolja a jövőbeli eseményeket. A 27 éves korban bekövetkezett nagy horderejű halálesetek esélye statisztikailag valószínűtlenül kicsi – becslések szerint 100 ezer életútból négyre van esély –, mégis olyan gellert kaptak, amely fennmaradt és azóta formálják a kollektív valóságot.

Az úgynevezett stigmergia (egyfajta ösztönzőerő) elmélete szerint egy esemény vagy cselekvés nyomot hagyva hatással van a jövőbeli eseményekre vagy cselekvésekre. A digitális korban az olyan platformok, mint a Wikipédia, a kollektív emlékezet tárházaiként szolgálnak. A dedikált 27 Club oldal létezése a tagok oldalaira mutató linkekkel növeli a 27 évesen elhunytak láthatóságát.

Ez pedig visszacsatolási hurkot hoz létre: minél többet kattintunk rá, annál szembetűnőbbek lesznek ezek a számok, és annál inkább erősödik a mítosz.

Végül, amit memetikus reifikációnak nevezünk, rámutat, hogy a hiedelmek hogyan alakíthatják a valóságot. A Thomas-tételnek nevezett szociológiai koncepció szerint, ha „valósnak definiálunk egy helyzetet, akkor azok következményei is valóságosak lesznek”. A 27-es Klub mítosza kézzelfogható hatással van a kulturális emlékezetre és a hírnévre is. Azáltal, hogy a társadalom a 27 éves kornak ekkora jelentőséget tulajdonít, felemeli az ebben a korban elhunytak hagyatékát, így a mítosznak anyagi következményei is vannak.

Akkor miért is maradnak fenn az ilyen mítoszok?

A mítoszok lényegében nem a tények pontosságáról szólnak, hanem olyan narratívákról, amelyek együtt rezonálnak az emberekkel. Ezért óhatatlan, hogy egyre nő körülöttük a rejtély, és a tragédia hangulata, ahogy sokan a véletlenszerűségben is találnak mintákat.

A 27-es Klub története költői, magába foglalja a zsenialitás múlandó természetét és az élet törékenységét. Az évek alatt egy olyan történetté vált, amelyet mindig újra és újra kell mesélni, függetlenül annak valódiságától.

És ez egyáltalán nem elszigetelt jelenség. A kulturális minták gyakran véletlen eseményekből fakadnak, amelyek a kollektív elkötelezettség és a történetmesélés révén beépülnek a világról alkotott felfogásunkba.

A 27-es Klub olyan lencseként szolgál, amelyen keresztül megvizsgálhatjuk a mítoszteremtés erejét a történelem és a valóság felfogásának alakításában. Rávilágít arra, hogy a kollektív hiedelmeknek miként lehetnek valós következményei, és ki marad meg a kulturális emlékezetben. Mindez a véletlen események, a történetmesélés és a mítoszok állandósításának mechanizmusai közötti összetett kölcsönhatás bizonyítéka – mutatnak rá a kutatók.

Bár úgy tűnhet, hogy a kutatók kissé eloszlatták a 27-es Klub körüli rejtélyt, arra hívják fel a figyelmet, hogy ők nem mítoszrombolók. Szerintük a mítosz megfejtésével elismerjük, hogy az egyszer kialakult narratívák milyen mélyen befolyásolják a kollektív tudatunkat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
Kultúra Dél-koreai író kapta az irodalmi Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 13:27
Intenzív, költői prózájáért.
Kultúra Nem a kétezer forintos sétálójegy a legnagyobb probléma az Operaházban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 15:49
Az Operaház szerint van létjogosultsága a múlt héten tesztelt, kétezer forintos sétálójegynek, ezért a jövőben is terveznek vele. A jegy végleges bevezetéséről kérdeztük az intézményt, a körülményekről pedig az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnökét. 
Kultúra Egy rejtély vár megfejtésre a BÁV legújabb kiállításán
Kenessei András | 2024. szeptember 14. 14:12
Csütörtöktől október 5-éig tekinthető meg Vinkler László (1912-1980) festő- és grafikusművész kiállítása a BÁV Szent István körúti kiállítótermének emeleti részén. 
Kultúra Miért ugrik a világ J. K. Rowling minden transzneműekkel foglalkozó megnyilvánulására? 
László Éva Lilla | 2024. szeptember 8. 15:31
J. K. Rowling sikerkönyvszerző nemcsak kultikus Harry Potter-sorozatával írta be magát be a köztudatba, hanem kíméletlenül őszinte, egyesek szerint bántó megnyilvánulásaival is, amelyek egyebek mellett a transzneműek társadalmi megítélésére vonatkoznak.
Kultúra Nyerj páros belépőt - 2 perc, és mehetsz a Budapest Borfesztiválra!
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 21. 06:40
Szánj ránk 2 percet és nyerj páros belépőt a 33. Budapest Borfesztiválra!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG