7p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyin döntése olyan útra állította Oroszországot, amelyről az utódja nehezen térhet le. Az ukránok általában véve hibáztatják Oroszországot – és a társadalmat, a néma többséget, akik egyszerűen figyelmen kívül hagyják a vérengzést. Káncz Csaba jegyzete.

Putyin ukrajnai háborúja újradefiniálta a nemzetközi rendet – és a felállás minden nap változik. Hszi Csin-ping elnök továbbra is Putyin legjobb nemzetközi barátja, de a háború nem úgy zajlik, ahogy Peking szerette volna. A Moszkva–Teherán tengely napról napra erősödik. A NATO új létjogosultságot talált. Oroszország közép-ázsiai és kaukázusi szomszédjai azt tapasztalták, hogy Oroszország meggyengült, és új kapcsolatokat kerestek. India pedig erősebb és befolyásosabb nemzetként jelenhet meg a háború után.

Kinek a háborúja?

Pontosan egy évvel azután, hogy Oroszország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, még mindig folyik a vita arról, hogy ez Putyin elnök háborúja-e vagy sem. A háborúellenes oroszok, akik közül sokan az országon kívül kerestek menedéket, az orosz elnököt okolják. Számukra Putyin téveszméi és paranoiája a neo-totalitarizmus felé fordult belföldön és katonai agresszió felé külföldön.

2015-ben Arkagyij Osztrovszkij, a The Economist oroszországi szerkesztője kiadta „Oroszország feltalálása – Gorbacsov szabadságától Putyin háborújáig” című könyvét. A befejező fejezetében Osztrovszkij Putyint egyenesen abba az orosz történelmi hagyományba helyezi, amely szerint „az agresszió és a területi terjeszkedés a modernizáció elleni védekezés egyik formája. Putyin az orosz földek begyűjtőjeként és az orosz birodalom helyreállítójaként ábrázolta magát. Valójában viszont valószínűleg úgy vonul be a történelembe, mint annak sírásója.”

A száműzetésben és a börtönben lévő orosz ellenzék kitart amellett, hogy ha Putyin kiesik a hatalomból, a helyzet megfordul. Leonyid Volkov, a bebörtönzött ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij második számú tagja még azt is javasolta, hogy a háború befejeztével a Nyugatnak „Marshall-tervet” kellene ajánlania nemcsak Ukrajnának, amelynek égetően szüksége van az újjáépítésre, hanem Oroszországnak is.

Más szóval, az ellenzéki érzelmű oroszok abban reménykednek, hogy Moszkva újjáépíti a hidakat Európával és az Egyesült Államokkal, ha Putyin már nem lesz a trónon.

Ukrajna szempontja

Érthető, hogy a „Putyin-háború” fogalmát Ukrajnában szinte egyáltalán nem lehet eladni. Az ukránok általában véve hibáztatják Oroszországot mint országot – és mint társadalmat, a néma többséget, akik úgy döntenek, hogy egyszerűen figyelmen kívül hagyják a vérengzést, és folytatják mindennapi életüket.

Miért kellene megbízni Oroszországban, hogy egyszer majd másképp viselkedik – kérdezik –, tekintve, hogy Putyin egy birodalmi beállítottságú nemzet nevében beszél? Emellett a 70 éves vezető utódja valószínűleg nem a nyugatbarát ellenzékből érkezik, és nem is különbözik a Kreml jelenlegi megszállójától.

Egyes nevek, amelyekről a szakértők találgatnak – mondjuk az orosz Biztonsági Tanács vezetője, Nyikolaj Patrusev –, legalább annyira héják, mint Putyin. Az ukránok számára tehát Oroszországot le kell győzni, függetlenül attól, hogy ki vezeti a show-t Moszkvában.

Kapcsolatok Brüsszellel

De mi a helyzet az EU-val? Vajon a háború miatt túlléptek az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok – amelyeket oly sokáig gondosan ápoltak – egy olyan ponton, ahonnan nincs visszatérés?

Lengyelország és a balti államok esetében ez nagyon is így van. Már egy éve megvan az „ugye megmondtuk nektek” pillanatuk. Már a tavalyi orosz invázió és a Krím 2014-es megszállása előtt is azt hangoztatták, hogy az orosz revansizmus alapvető veszélyt jelent a hidegháború utáni európai rendre nézve.

Nyugaton Franciaország és Németország azonban sokkal kétértelműbben viszonyult Oroszországhoz. Macron elnök 2017-es első hivatalba lépése után azt szorgalmazta, hogy Európának hosszú távon kell gondolkodnia, és be kell vonnia az oroszokat.

Emmanuel Macron francia elnök 2017-ben még úgy vélte, Európának hosszú távon kell gondolkodnia, és be kell vonnia az oroszokat, ehhez az irányvonalhoz az invázióig ragaszkodott. Fotó: Depositphotos
Emmanuel Macron francia elnök 2017-ben még úgy vélte, Európának hosszú távon kell gondolkodnia, és be kell vonnia az oroszokat, ehhez az irányvonalhoz az invázióig ragaszkodott. Fotó: Depositphotos

Macron nagyjából az invázióig ragaszkodott ehhez az irányvonalhoz, és folyamatosan hívta telefonon Putyint abban a reményben, hogy valamilyen diplomáciai megoldást talál. A francia elnök még tavaly decemberben is az Oroszországnak nyújtott „biztonsági garanciákról” beszélt, amelyeknek a rendezés részét kellene képezniük.

A német kötéltánc

Németország még ennél is több frusztrációt és haragot váltott ki Ukrajna kelet-európai barátai körében. Az oroszokkal való hosszú évekig tartó barátkozás és az üzleti-politikai vállalkozások, mint például az Északi Áramlat gázvezeték, megrontották a hangulatot. A német politikai osztály régóta barátjaként tekintett Oroszországra, és néhányan, mint például Gerhard Schröder volt kancellár, jövedelmező állásokba kerültek Moszkva állami energiavállalatainál.

Az elmúlt évben némi változás történt a cselekvésben és a retorikában. Az invázió nyomán Scholz kancellár kihirdette az úgynevezett „Zeitenwende”-t (történelmi fordulópont), azt az elképzelést, hogy Berlin végre komolyan veszi az európai védelmet, és mind pénzügyileg, mind politikailag mögéáll. Álláspontja támogatásra talált a német közvélemény körében, amelynek többsége Ukrajna-párti is.

De azzal, hogy Scholz hónapokig vonakodott érdemi segítséget nyújtani Ukrajnának – különösen a Leopard tankok ügyében –, azt jelzi, hogy a német vezetés nem mondott le Moszkváról. Berlin logikája szerint Oroszország mindig ott lesz, akár tetszik, akár nem, és nem tudjuk egyszerűen bezárni, kerítést építeni vagy figyelmen kívül hagyni.

Olaf Scholz német kancellár történelmi fordulópontot hirdetett, de a Leopard tankok ügyében sokáig hezitált. Fotó: EPA / CLEMENS BILAN
Olaf Scholz német kancellár történelmi fordulópontot hirdetett, de a Leopard tankok ügyében sokáig hezitált. Fotó: EPA / CLEMENS BILAN

Természetesen a tank-civakodás jóindulatúbb értelmezése az, hogy Scholz játszmája az Egyesült Államoknak az európai biztonság melletti elköteleződését célozta, miközben a 2024-es amerikai elnökválasztás már itt van a láthatáron. De még így is nyugodtan feltételezhető, hogy a németek nem lesznek a „Stop Russia” koalíció élcsapatában.

Lesz-e normalizáció?

Tehát az Oroszországgal kapcsolatos egyetértés hiánya azt jelenti, hogy az EU nyitva hagyja az ajtót a kapcsolatok hosszú távú normalizálására? Nem igazán.

A háború évekig tarthat és valószínűleg el is fog tartani. Amíg harc folyik, nehéz elképzelni a produktív diplomáciai szerepvállalás bármilyen formáját, nem is beszélve a politikai és gazdasági kapcsolatok újraélesztéséről. Amíg Putyin hivatalban van, a kapcsolatok természetesen konfrontatívak lesznek.

Deeszkaláció esetén új vonal húzódhat Kelet-Európában, amely Ukrajnát és esetleg Moldovát és Grúziát a „nyugati oldalra” húzza, Belaruszt Oroszországnál, Örményországot és Azerbajdzsánt pedig a senki földjén hagyva. Egy hidegháborúhoz hasonló forgatókönyv valósul meg: a nyugatbarát országok az EU és a NATO pályájára kerülnek, Oroszország pedig berendezkedik Ukrajna elfoglalt területein.

Ez azt is jelenti, hogy a hidegháborús típusú diplomácia bevetésére kerül sor. Az EU – és szövetségese, az USA – csak a stabilitás megőrzése és a frontális ütközés elkerülése érdekében lép kapcsolatba Oroszországgal. A nyugati politika lényege a feltartóztatás lesz, nem pedig az integráció, mint az 1990-es és 2000-es években volt.

A háború súlyosan megviselte az Oroszország és az EU közötti gazdasági kapcsolatokat, és Putyin politikai döntései felgyorsították azokat az erőket, amelyeket minden jövőbeli vezető nehezen fordíthat meg. Moszkva korábban az Unió egyik fő energiaszállítója volt – ez nincs többé, és nem valószínű, hogy visszanyeri pozícióját. Az orosz részesedés az európai gázimportban a 2021-es 50 százalékról a jelenlegi 12,9 százalékra csökkent.

Az európai szankciók arra kényszerítették Oroszországot, hogy Kína, Irán és a Globális Dél felé húzódjon. Ez lesz a háború egyik maradandó öröksége.

A Putyin-ellenes oroszok abban reménykednek, hogy országuk végül visszatalál Nyugatra. Az európai vezetőknek azonban igazuk van, ha hosszan gondolkoznak azon, ami a harcok leállása után következik – ahogy előbb-utóbb ez meg is történik. Mégis, ahogy a történelem mutatja, a háborúk átformáló események: az óra nem fog visszaállni 2022. február 23-ra.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG