Bár az izraeli hadsereg eddig legkevesebb 33 ezer palesztint ölt meg Gázában a Hamász tavaly október 7-i terrortámadása óta helyi adatok szerint, az épületek több mint felét lerombolta – köztük lakónegyedeket, kórházakat, mecseteket és egyetemeket – , háborús fegyverként használja az éheztetést az EU külügyi főképviselője szerint, a Nemzetközi Bíróságon pedig már per indult Izrael ellen népirtás vádjával, az Egyesült Államok továbbra is bőségesen ellátja fegyverekkel közel-keleti szövetségesét.
18 milliárdos csomag
Az amerikai CNN forrásai szerint a Biden-adminisztráció közel áll ahhoz, hogy elfogadjon egy új, több mint 18 milliárd dollár összértékű katonai szállítmányt Izrael számára. Ennek része mintegy 50 darab F15-ös vadászgép leszállítása.
Ha elfogadják, ez lesz a legnagyobb értékű amerikai fegyverszállítmány tavaly október 7-e óta. A kormány emellett egy másik nagy volumenű üzletről, precíziós csapásmérő fegyverek eladásáról is értesíti majd a Kongresszust.
Az a tény, hogy Washington a legfejlettebb hadieszközeivel látja el Izraelt, jelzi, hogy milyen nagy mértékben támogatja őt továbbra is katonailag, még ha kritizálja is a gázai hadműveleteit, fogalmazott az általában jól értesült amerikai hírcsatorna. A Fehér Ház hivatalosan nem kommentálta az értesüléseket.
"Népirtás amerikai fegyverekkel"
Az újabb fegyvereladásokról várhatóan heves vita folyik majd a Kongresszusban, különösen a demokratapártiak támadhatják majd be az üzletet. Az izraeli fegyvereladásokat már az elmúlt hónapokban is heves kritikák érték: demokratapárti képviselők szerint azokat korlátozni kellene addig, amíg Izrael nem enged be az eddiginél több humanitárius segélyt Gázába, és nem tesz az eddiginél többet a civilek megvédése érdekében.
A közelmúltban például Alexandria Ocasio-Cortez, a Képviselőház tagja követelte az Izraelbe irányuló amerikai katonai támogatás leállítását. Ezt azzal indokolta, hogy szerinte népirtás bontakozik ki a szemünk előtt, az áldozatok 70 százaléka nő és gyerek, 1,1 millió ártatlan ember van az éhínség küszöbén, Izrael kormánya pedig szándékosan éhezteti tömegével a palesztinokat.
„Mindebből sok mindent amerikai forrásokból és fegyverekkel követnek el. Aki szeretné látni, hogyan néz ki egy népirtás, nyissa ki a szemét”, fogalmazott.
A tiltakozások és a folyamatos utcai tüntetések azonban egyelőre süket fülekre találnak: az Egyesült Államok október 7-e óta több mint száz fegyverüzletet bonyolított le Izraellel. A CNN szerint ezek többsége azonban nem érte el azt az összeghatárt, amely szükségessé tenné a Kongresszus értesítését. Washington, amely évtizedek óta szövetségese Izraelnek, évente átlagban 3,8 milliárd dollár értékű katonai támogatást nyújt a zsidó államnak.
Mindezzel párhuzamosan a Washington Post forrásaira hivatkozva múlt héten arról írt, hogy a Biden-adminisztráció több milliárd dollár értékben engedélyezte bombák és vadászgépek szállítását.
A támogatás része 1800 darab, 2000 font tömegű MK84-es bomba, valamint 500 darab 500 font tömegű MK82-es bomba. Az MK84-esek bevetése már eddig is tömeges áldozatokkal járt Gázában.
Mintegy két héttel ezelőtt 25 darab F-35A vadászgép és hajtómű szállítására is rábólintott az amerikai külügyminisztérium. Ennek értéke 2,5 milliárd dollár. Ezt az ügyletet már 2008-ban engedélyezte a Kongresszus, így a képviselőket nem kellett újból értesíteni.
A fegyverszállítások leállítása tabu
A szintén jól értesült amerikai lap szerint mindez azt mutatja: bár Izrael és az Egyesült Államok viszonyában repedések mutatkoztak a gázai háború miatt (Joe Biden amerikai elnök évértékelő beszédében is kritizálta Izraelt, Washington pedig legutóbb nem vétózta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a tűzszünetre felhívó határozatot), a fegyverszállítások leállítása továbbra is tabu – azaz Joe Biden továbbra sem használja ezt nyomásgyakorlási eszközként Benjamin Netanjahu izraeli kormányfővel szemben.
Ezzel kapcsolatban a Fehér Ház egyik tisztviselője azt mondta: „Továbbra is támogatjuk Izrael jogát az önvédelemre. Nem tartozik a politikánkhoz a katonai támogatás feltételekhez kötése”.
Kritikusok viszont úgy vélik, hogy a fegyverszállítások fenntartásával Washington is bűnrészessé válik az izraeli háborús bűnökben. Ráadásul Izrael – Washington és a többi nyugati ország határozott tiltakozása ellenére – szárazföldi hadműveletre készül a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahban is, ahol több mint egymillió ember zsúfolódott össze.
”Az amerikai emberek nem szeretnék látni, ahogy százezrek halnak éhen. Nem szeretnék látni, ahogy kisgyerekeket a halálba bombáznak, míg alszanak. És nem szeretnék folytatni Netanjahu kegyetlen háborújának finanszírozását”, mondta például Bernie Sanders demokratapárti szenátor.
Befolyásos Izrael-lobbi
Ez azonban mindeddig nem hatotta meg Joe Bident: a Washington Post szerint döntését, miszerint folytatni kell a fegyverszállításokat, „erősen támogatták a befolyásos Izrael-párti érdekcsoportok, köztük az Amerikai Izrael Közügyek Bizottság (AIPAC), amely „több tízmillió dollárt” költ a mostani választási ciklusban arra, hogy „megbuktassa az általa nem eléggé Izrael-pártinak tartott demokratapárti politikusokat”.
Ezzel párhuzamosan az Igazságos Demokraták nevű progresszív politikai csoport kommunikációs igazgatója, Usamah Andrabi a The Guardiannak azt mondta: Joe Biden számos „héjával”, olyan emberrel vette magát körbe, akik abszolút egyetértenek az AIPAC jobboldali lobbijával.
Pedig – mint fogalmazott –" Bidennek inkább a szavazókkal kellene együttműködnie, akik megválasztották őt. Egy bizonyos ponton az adminisztrációnak és a pártunknak fel kell tennie magának a kérdést: miben vagyunk hajlandók bűnrészesek lenni?”
A Nagyító több cikkét itt olvashatják. A magyar kormány Gáza-politikájának problémáiról múlt héten megkérdeztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert is: