6p

Washingtonban egyesek a NATO-t inkább hidegháborús reliktumnak, mintsem nélkülözhetetlen szövetségnek tekintik. Trump csapkodása ellenére a NATO továbbra is a legnagyobb valószínűséggel az elsődleges kollektív európai védelmi mechanizmus marad, de Európa a válságok önálló kezelése terén fokozott autonómiaigényt fog támasztani. Káncz Csaba jegyzete.

Növekszik az aggodalom a nyugati döntéshozók körében, hogy Trump a második elnöksége alatt kivonja az Egyesült Államokat a NATO-ból. Trump korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton szerint Trump 2018-ban már majdnem megtette ezt. Azzal, hogy tavalyi kampánya alatt arra biztatta Moszkvát, hogy „tegyen, amit akar” azokkal a NATO-országokkal, amelyek nem költenek eleget a védelemre, Trump tovább növelte a gyanút.

A legtöbb NATO-ország már teljesíti a 2014-ben meghatározott, a GDP 2 százalékát kitevő kiadási referenciaértéket, Trump azonban hivatalba lépve új, 5 százalékos referenciaértéket szorgalmaz.

Az agytrösztök előrejelzése

Az Atlanti Tanács két kutatója tavaly novemberben elismerte, hogy az Egyesült Államoknak több figyelmet és erőforrást kell szentelnie a csendes-óceáni térségnek, és az európai NATO-szövetségeseknek fel kell lépniük, felelősséget kell vállalniuk saját régiójukért – és talán Afrikáért is, miközben esetleg az Egyesült Államok vezetésével a Közel-Keleten is nagyobb terhet kell vállalniuk. Az elképzelés az lenne, hogy „közben megmentik a NATO-t”.

A Defense Priorities washingtoni agytröszt két katonai szakértője szerint Trump a NATO-ból való kilépésnél kevésbé drasztikus lépéseket is tehetne, például csökkenthetné az amerikai katonai lábnyomot Európában, jelezve a visszavonás tervezett ütemét, és elmagyarázva az indoklását a szövetségeseknek. A küszöbön álló valóság azonban valószínűleg legalábbis a NATO „tehermegosztásának” némi átrendeződését jelenti, és az USA visszahúzódik – legalábbis Európából.

Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a NATO-tagországok védelmi minisztereinek tanácskozásán Brüsszelben 2025 februárjában. Amerika lépései nyomán új világ jön a NATO-ban
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a NATO-tagországok védelmi minisztereinek tanácskozásán Brüsszelben 2025 februárjában. Amerika lépései nyomán új világ jön a NATO-ban
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Kavanagh és DePetris üdvözlik ezt, és így érvelnek: „Az Egyesült Államok nemzetbiztonsága és gazdasági jóléte többé nem függ az amerikai katonai jelenléttől Európában. Oroszország katonai kapacitása kevésbé bizonyult lenyűgözőnek, mint ahogyan azt először becsülték, ami azt jelenti, hogy Moszkva nincs olyan állapotban, hogy hegemóniát szerezzen Európa felett, még ha akarná sem. Európa pedig rendelkezik a saját biztonságának kezeléséhez szükséges erőforrásokkal. A kontinens feletti nagyobb európai ellenőrzés az Egyesült Államok befolyásának némi csökkenését fogja jelenteni, de ez nem jár elfogadhatatlan költséggel az Egyesült Államok biztonsága szempontjából. (....) Az igazság az, hogy a NATO elvégezte a feladatát, amelyet a szövetség első főtitkára, Lord Ismay úgy jellemzett, hogy „az oroszokat távol, az amerikaiakat bent, a németeket pedig lent tartotta”. Sőt, talán túl jól is tette ezt. Trump célja az kell legyen, hogy az európaiakat felemelje, hogy ők maguk is távol tudják tartani az oroszokat. Ez pedig addig nem történhet meg, amíg az amerikaiak bent maradnak”.

Új európai koalíció

Trump lépéseit látva mindenesetre az Egyesült Királyság és Franciaország most a „Tetterősek Koalíciójának” saját verzióját, az ukrajnai tűzszünet biztosítását célzó stratégiát kezdi végrehajtani. Ez magában foglalja a katonai eszközök telepítésének tervét, és ha szükséges, katonák bevetését a helyszínen – ez a lépés arra utal, hogy az európaiak egyre frusztráltabbak a Washingtonra való várakozás miatt.

Párizs egy lépéssel tovább ment, és kijelentette, hogy az Egyesült Államok esetleges kivonulásával kapcsolatos aggodalmak közepette nukleáris elrettentő erejét is bevetheti a kontinens védelmére az orosz fenyegetésekkel szemben. Ez annak a jele, hogy néhány európai vezető felkészül egy olyan jövőre, amelyben nem mindig számíthatnak az Egyesült Államokra.

Ez a bizonytalanság már évek óta jelen van a beszélgetésekben, de egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni. Mike Lee republikánus szenátor, aki sosem szégyenlős a nézeteivel kapcsolatban, nemrég azt írta: „Ideje kilépni a NATO-ból és az ENSZ-ből”. Elon Musk, Trump legfontosabb szövetségese és a világ leggazdagabb embere a tőle megszokott laza stílusban azt válaszolta: „Egyetértek”.

Könnyű az ilyen megjegyzéseket online harsánykodásnak tekinteni, de amikor prominens személyiségek nyíltan megkérdőjelezik a NATO jelentőségét, a vita új szintre ugrik. Mivel ez a fajta retorika a republikánus főáramba került, az azt jelzi, hogy váltás van folyamatban. Washingtonban egyesek a NATO-t inkább hidegháborús reliktumnak, mintsem nélkülözhetetlen szövetségnek tekintik.

Az üzenet nem csak az európai szövetségeseknek szól, hanem az amerikai közönségnek is, amely egyre óvatosabb a tengerentúli kötelezettségvállalásokkal szemben. Nem véletlen, hogy bár Európa régóta az Egyesült Államokra támaszkodik a biztonság terén, de a Washingtonból érkező jelzések hatására egyre nagyobb az igény az európai autonómia növelésére.

Az „Európai Szerződés Szervezete” a válasz?

Ez a törekvés mélyebb vitákhoz vezetett egy független európai védelmi stratégiáról, amely a NATO-n túlmutatva fejlődhetne. Mielőtt a londoni találkozóra indult, Donald Tusk lengyel miniszterelnök kiemelte Európa biztonsági paradigmáját és az Egyesült Államoktól való túlzott függőségét:

„500 millió európai arra kér 300 millió amerikait, hogy védje meg őket 140 millió orosztól!”.

Az „Európai Szerződés Szervezetének” gondolata már nem csak egy agytröszt fantáziája – politikai körökben aktívan vitatják. Ha ez az elképzelés teret nyer, akkor nem csak a katonai képességekről lesz szó. Alapvető változást jelentene abban, ahogyan Európa látja biztonsági szerepét. A partnerség kihívásai közé tartozik a méltányos tehermegosztás, a NATO és az EU védelmi struktúráinak integrációja és/vagy koordinációja, valamint a közös stratégiai prioritások.

Közös érdekek és értékek

Trump csapkodása ellenére a NATO továbbra is a legnagyobb valószínűséggel az elsődleges kollektív európai védelmi mechanizmus marad, de Európa adott esetben a válságok önálló kezelése terén fokozott autonómiaigényt fog támasztani. Többet fektethet a hagyományos védelembe, miközben az USA továbbra is biztosítja a nukleáris elrettentést. Nagyobb rugalmasság jöhet a döntéshozatalban és igazságosabb lehet a tehermegosztás is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Több ezer dolgozóját elküldi a Microsoft
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 11:40
Több üzletágban is lesznek leépítések. 
Nemzetközi Ursula von der Leyen keserű levelet kapott a cégvezetőktől
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 11:10
Airbus, BNP Paribas és más nagyvállalatok vezetői szerint az EU-s AI-törvény árt Európa versenyképességének.
Nemzetközi Trump egyet visszalép: újraindulhat a chip- és etánexport Kínába
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 10:48
Az egyesült Államok feloldotta a kínai chiptervező szoftverekre és etánra vonatkozó exporttilalmat, enyhítve a kereskedelmi feszültséget.
Nemzetközi Merényletek jöhetnek Nyugaton az iráni bombázás utóéleteként
Káncz Csaba | 2025. július 3. 09:59
Egy újabb szeptember 11-es terrortámadás nem biztos, hogy olyan lesz, mint az előző. Lehet, hogy új formákat ölt – kibertámadások, szabotázs, magányos farkas incidensek formájában –, de az érzelmi logika ugyanaz lesz: megtorlás a vélt igazságtalanságért. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi A német kancellár szerint az oroszok már most is támadják Németországot
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:41
Friedrich Merz kancellár szerda este kijelentette, hogy Oroszország nemcsak Ukrajna, hanem Németország ellen is háborút folytat. A német ARD közszolgálati televíziónak adott interjúban szabotázsra, dezinformáció terjesztésére és hibrid hadviselésre figyelmeztetett, amelyek ellen fel kell lépni.
Nemzetközi A Zelenszkijt gúnyoló magyar plakátkampány miatt posztolt az ukrán külügy
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:27
Heorhij Tyihij szerint inkább a magyar gazdaságról kellene beszélni.
Nemzetközi „Túl késő, azonnal mondjon le!!!” – Trump ismét nekiment a Fed elnökének
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:01
Kamatcsökkentést szeretne, Powell szerint azonban a vámháború nehezíti a helyzetet.
Nemzetközi Trump megállapodott Vietnámmal
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 07:14
Finomodik a vámháború.
Nemzetközi Aggasztó jelek érkeztek Kínából
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:38
Kína szolgáltatási szektora kilenc hónapja nem látott lassú ütemben bővült, gyengült a kereslet és az export.
Nemzetközi Ezekkel a kommunistákkal egyezett meg Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 19:05
Az Egyesült Államok és Vietnam az utolsó pillanatban létrejött megállapodással új kereskedelmi egyezményt kötött, amely számos vietnami exportcikkre csak 20 százalékos vámot vet ki – közölte Donald Trump amerikai elnök és a vietnami állami média szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG