5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Befejeződött ugyanis az Aegon Lakástakarék végelszámolása, melyet követően a cégbíróság törölte a céget. A lépés korántsem váratlan annak ismeretében, hogy a társaság már tavaly májusban megállapodott az Erstével, átruházza neki a lakástakarék-szerződéseit. Ami összefüggésben állt azzal, hogy a kormány 2018 októberében az effajta öngondoskodáshoz nyújtott, bőkezű állami támogatást megvonta.

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, az Mfor.hu-n jelent meg.

Élt 8 évet. A holland Aegon biztosító 2012 decemberében alapította meg magyarországi lakástakarékpénztárát, amelyet a cégbíróság 2013 májusában jegyzett be. 

Kihúzták a talajt a lábuk alól. Fotó: depositphotos
Kihúzták a talajt a lábuk alól. Fotó: depositphotos

Jó üzleti döntésnek tűnt az Aegon Lakástakarék Zrt. megalapítása. Hiszen a 2008 őszén kitört világgazdasági válságot követően a megannyi sebből vérző bankok kénytelenek voltak jelentősen mérsékelni a hitelezéseiket, ami teret adott az effajta terheket nem cipelő lakástakarékoknak, amelyek gyakorlatilag a lakáscéljaik megoldásához forrásokat keresők szinte egyedüli alternatíváivá léptek elő. Különösen, hogy az előtakarékoskodást az állam az e termék tekintetében nemzetközi viszonylatban szokatlanul magas, a befizetések után évente 30 százalékos, de legfeljebb 72 ezer forintos állami támogatással is ösztönözte.

Más kérdés, hogy amikor az Aegon a hazai piacra lépett, már négy lakástakarékpénztár kínálta a szolgáltatásait. A legrégebben, az ezen szolgáltatás magyarországi bevezetésével egyidejűleg, 1996 decemberében indult Fundamenta-Lakáskassza – amely egyúttal piacvezető volt, s máig is az –, valamint két, alapvetően a lakosságot kiszolgáló bank, az OTP és az Erste pénztára. E létszámból arra lehetett következtetni, hogy van hely a piacon egy új szereplőnek.

Az adatok azonban azt mutatják, hogy az Aegon lakástakarékja nem tudott élni a kínálkozó lehetőséggel. Bár árbevétele évről évre nőtt, mindezt – ahogy grafikonunkon is látható –tetemes veszteségek kísérték.

A negatív eredményadatok alapján gyakorlatilag egyetlen kívülállót sem ért váratlanul, hogy a holland anyacég 2018. szeptember 24-én bejelentette, felfüggeszti a szerződések értékesítését. Csupán az időzítés lehetett meglepetés, alig három héttel később azonban adódott egy nagyon is kézenfekvő magyarázat. Ahogy ugyanis arról laptársunk az elsők között beszámolt, 2018. október 15-én a fideszes Bánki Erik benyújtotta a törvénymódosító javaslatát arról, hogy az állam a jövőben ne támogassa a lakástakarékpénztári megtakarításokat. Mondván, e kasszák túl sok nyereségre tettek szert, a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) jobban működik, és az állam támogatása nélkül az ltp-k által termelt hozam negatív lenne. Az Orbán-érában megszokott parlamenti módinak megfelelően a javaslat gyorsan, alig egy nap alatt át is ment az Országgyűlésen – hála a kétharmados kormánytöbbségnek. Így a 2018. október 17-étől megkötött lakástakarék-szerződésekre már nem jár az éves befizetések után 30 százalékos, legfeljebb 72 ezer forintos támogatás.

Az Aegonnál tehát akkor vagy jólértesültek dolgoztak, vagy csak ritkán előforduló véletlen egybeeséssel állunk szembe. Mindenesetre Bánki indoklása a lakáskasszák túl sok profitjáról, egyedül – mint a fentiekben bemutattuk – az indulásától kezdve egyfolytában veszteséges Aegonra nem vonatkozott.

A cég az értékesítés beszüntetése ellenére még vitte tovább a szerződéseit – egészen 2019. október 25-éig. Akkor vette át az Erste Lakástakarék az Aegon abban az időpontban közel 64 ezer futó szerződését. Bár erről a felek már csaknem fél évvel korábban, 2019. május 9-én megállapodtak, ennyi időbe telt, amíg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Gazdasági Versenyhivatal is engedélyezte a szerződésállomány átruházását. Amelyre két lépésben került sor, 2019. október 25-én és 2020. január 17-én. Ez utóbbi napig a felmondás vagy kiutalás alatt lévő szerződéseket még az Aegon Lakástakarék kezelte.

Az MNB tulajdonában lévő Pénzügyi Stabilitási Kft. 2020. március 1-jén indította meg az Aegon Lakástakarék Zrt. végelszámolását, s a hazai gyakorlatban viszonylag rövid idő, kevesebb mint háromnegyed év alatt végzett is vele. Melyet követően a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága november 26-án törölte a társaságot a cégjegyzékből.

Bár könnyű lenne párhuzamot vonni az Aegon lakástakarék megszűnése és aközött, hogy anyacége, a hollandiai illetőségű biztosító épp a napokban jelentette be, közép- és kelet-európai részlegét eladja az osztrák VIG-nek (Vienna Insurance Group), erről biztosat nem lehet tudni. Kétségtelen, hogy egy ilyen horderejű üzleti döntés a végeredmény nyilvánosságra hozatala előtt akár éveken át is szokott érlelődni. Így logikus lehet, hogy az Aegon már két évvel ezelőtt megkezdte a „kitárazást”.

Az állami támogatás 2018 október közepi megvonása után még valamivel több mint egy évig az OTP, míg két évig az Erste lakáskasszája próbálkozott új, immár állami támogatás nélküli szerződések értékesítésével. Ám az előbbi 2019. november 1-jétől, míg az utóbbi 2020. november 1-jétől felhagyott ezzel. Pontosabban: ahogy fogalmaztak, felfüggesztették a tevékenységüket, amiből azt lehet kiolvasni, hogy azért nyitva hagytak egy kiskaput arra, ha egyszer majd a javukra változik a törvényi szabályozás – értsd: az állam ismét ad támogatást a lakástakarékpénztári megtakarításokra –, akkor újraindíthassák a bizniszt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG