Az európai tőzsdéken szép emelkedés van, a német index 1,0, a párizsi és a londoni másfél százalékkal megy fel. A tegnapi pluszos zárás után az amerikai határidős indexek is emelkednek.
A csütörtöki EKB-kamatemelést jól fogadta a piac, avagy már be volt árazva ez a lépés, meglepetést pedig nem hallottunk az indoklásban sem. Ma az energiaárakról, azok szabályozásáról, közös beszerzésekről tárgyal az Európai Unió, ami úgy látszik, kifejezetten csökkenti a téllel, a gazdasági válsággal kapcsolatos aggodalmakat. Mások az ukrán ellentámadás sikereit is pozitív tényezőnek tekintik.
A BUX index 0,4 százalékkal emelkedik, de a mezőny nem egységes. Az OTP másfél százalékos ugrása mellett a Mol 0,8 százalékkal esik. A Richter csak 0,4 százalékkal drágul, míg 1,5 százalékkal megy fel a 4iG, 1,9 százalékkal pedig a Magyar Telekom.
Az izmosodó euró segíti a forintot
Az euró/forint ma 396,50, ami majdnem pontosan a tegnap esti érték. De reggel volt 394,20-on is, a dollár pedig már csak 392,70.
Nagyot, több mint egy százalékkal esett ugyanis a dollár, vagy inkább erősödött az euró, aligha függetlenül a tegnapi EKB-üléstől. Az euró/dollár 1,01 fölé ért. A dollárgyengülés hagyományosan kedvez a feltörekvő piaci devizáknak.
Mi újság a gázfronton?
A hollandiai szállítású földgáz árutőzsdei ára ma tíz euróval, öt százalékkal 210 euróra esett – a tegnap esti árhoz képest. De ez egy kicsit csalóka, mert tegnap nap közben már járt 200 alatt is. Összességében azonban kellemesen távolodik a nemrég elért iszonyatos magasságoktól (az éves csúcs 345 euró volt augusztus végén).
A brit miniszterelnök két évre befagyasztotta a lakossági energia árát. A gázárak eheti visszaesését azonban alapvetően azzal magyarázzák, hogy az EU illetékes miniszterei ma összeülnek, és az energiaválsággal foglalkoznak. Nagy az esélye annak, hogy valamiféle gázárszabályozás születik Európában. Ennek hírére nemrég megjelentek az eladók is. Lásd még:
Robbannak az árupiaci árfolyamok?
A rég nem látott mértékű dolláreséssel lehet összefüggésben, hogy ma szinte minden árupiaci termék ára jelentősen emelkedik. Az arany egy, az ezüst másfél, a réz 2,3, a nikkel 3,8, a palládium, a platina, a búza, a kakaó vagy a kávé 1-2 százalék közötti mértékben megy fel.
Követik, sőt túlszárnyalták őket a bányavállalatok is, az Anglo American, a BHP és a Glencore részvényei például 5-6 százalékkal drágulnak.
Olajmeglepetés Amerikából
Elég nagy meglepetést okozott a szokásos heti olajkészlet-adat az USA-ban, az elemezők által becsült minimális csökkenés helyett 8,8 millió hordós emelkedést jegyeztek fel. Eközben a kereslettel kapcsolatos aggályok – a gazdasági lassulás, a kínai járványügyi lezárások miatt – továbbra is erősek. A Brent olaj ára tegnap 87,30 dolláron ért el lokális mélypontot, ezzel január vége óta nem látott szintre ért.
Tegnap este és ma viszont korrigált, most egy százalékos pluszban van, ismét elérte a 90 dollárt. A dollár gyengülése rendszerint segít az árupiaci termékeknek.
Megint elkésett az EKB?
Az Európai Központi Bank az elmúlt 15 évben igen rossz ütemben emelt kamatot. Rendszerint lemaradt, akkor emelt, amikor a gazdasági ciklus már látványosan kezdett lefordulni, és kamatemelésével csak elősegítette a válságot – írja Zsiday Viktor alapkezelő.
Így járt az EKB 2008-ban és 2011-ben is, és gyanús, hogy a történelem ismétli önmagát.
A szakember szerint ma már nincs sok értelme a kamatemelésnek, egy éve lett volna. Európában (Amerikával ellentétben) alapvetően nem a túlkeresletből adódik az infláció, hanem külső, kínálati oldali sokkhatásokból.
Kitart a zuhanáselmélet mellett a guru
Michael Burry megismételte véleményét, miszerint a részvénypiac egy nagy összeomlás kellős közepén van, és még lesz sokkal lejjebb is. Burry, aki a 2007-2008-as válság idején a másodlagos piaci jelzáloghitelek elleni fogadásairól vált híressé, a jelenlegi piaci helyzetet a korábbi, 2008-as és 2000-es összeomlásokhoz hasonlította. (Róla még film is készült, A nagy dobás címmel/The Big Short, 2015/.)
Saját listája szerint Burry megjósolta a kriptopiaci összeomlást, a mémrészvények lejtmenetét, a SPAC cégek összeomlását, az inflációt, a 2000-es és a 2008-as zuhanásokat is. Cége, a Scion Capital Management a második negyedévben eladta az összes részvényét.
Vészmadarakból egyébként nincs hiány mostanában, a Morgan Stanley a negyedik negyedévre várja a piac alját 3400-as S&P 500 indexnél (jelenleg 4000 pont).
Húszezer felett a bitcoin
Néhány nehéz nap után mára ismét átlépte a 20 ezer dollárt a bitcoin árfolyama, sőt már 20 700 dollárnál tart egy nyolc százalékos ugrással. Az ether öt százalékkal drágul, 1700 fölé ért.
Cathie Wood nem adja fel
A jövő technológiáit kereső ARK Investment Management, Cathie Wood sztármenedzserrel az élén az idei kudarcok ellenére előre menekül – derül ki a Fortune cikkéből. Új tervet dolgozott ki az ETF (tőzsdén kereskedett alap) kezelésére. Kineveztek egy “vezető jövőkutatót”, Brett Winton kutatási igazgató kapja az új szerepet. A cég közleménye szerint az Ark által megcélzott öt innovációs terület:
- mesterséges intelligencia,
- robotika,
- energiatárolás,
- DNS-szekvenálás (géntechnológia)
- és a blokklánc-technológia
területére és az azok közötti konvergenciára fog összpontosítani. Négy vezető kutatási elemzőt igazgatóvá léptettek elő, és öt új kutatási munkatársat vettek fel. Az átszervezéssel “mélyebb szakértelmet fejlesztenek ki a különböző kutatási területeken”.
Az Ark Innovation ETF (ARKK), a cég zászlóshajója 2022-ben 56 százalékot zuhant.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.