Az európai tőzsdeindexek változó nagyságú, jobbára 1-5 ezrelékes eséssel várják az év egyik legnagyobb horderejű hírt, a Fed kamatcsökkentési ciklusának újbóli megindulását. Az amerikai határidős indexek pedig 1-2 ezrelékkel felfelé mozdultak el. Kivárás látható a várva várt esemény előtt.
A BUX index is minimális pluszban van, az OTP Bank 0,1, a Mol 0,2, az Opus 0,3 százalékkal esik. A Richter 0,5, a Telekom 0,6 százalékkal megy fel.
Az euró 394,30 forint, kissé alacsonyabban áll a kedd estinél, meglepően szűk sávban mozog az árfolyama 394,0 és 394,50 között. A Fed kamatdöntése a devizapiacokat, a forint árfolyamát is megmozgathatja.
Esik az olaj és a gáz
A kőolaj árára ismét több tényező hat, az amerikai olajkészletek szépen nőttek, a közel-keleti feszültség viszont a libanoni csipogók robbanása miatt fokozódott. A kamatcsökkentés a gazdaság élénkítésén keresztül szintén olajkereslet-növelő tényező lehet, és a hurrikánszezon is szerepet játszhat az árfolyamban.
Az olaj kedden drágult, szerdán viszont másfél százalékos mínuszban van, a Brent 72,50 dollár. Az európai földgáz árfolyama 1,3 százalékkal van lejjebb, az arany stagnál.
Hazardírozás kamatcsökkentésre
A Fed szerda esti várható kamatcsökkentésére rekordösszegű fogadásokat kötöttek a határidős piacon – írja a Bloomberg. Ez súlyos veszteségeket okozhat a kereskedőknek, ha a Fed-tisztségviselők a szokásos negyedpontos lazítás mellett döntenek. Az adatok szerint ugyanis az üzletek nagy része a nagyobb, fél százalékpontos kamatvágás esetén lesz nyereséges.
Az októberi Fed Funds határidős ügyletek aktivitása a származékos ügylet 1988-as bevezetése óta nem látott, szélsőségesen magas szintre ugrott.
Nagy rángatás következik ma este?
A piaci várakozások alapján egy 25 vagy 50 bázispontos kamatvágással indíthatja kamatcsökkentési ciklusát a jegybank, míg az elemzői várakozások szinte kizárólag 25 bázispontos vágásról szólnak. Egyedül a JP Morgan elemzője számol 50 bázispontos csökkentéssel – írja a K&H Értékpapír.
Nem kizárható a megugró volatilitás sem a döntést követően, egy esetleges 50 bázispontos kamatvágás ugyanis azt jelezheti a piacok felé, hogy nagyobb a baj az amerikai gazdaság növekedési kilátásaival – tették hozzá.
Jó adatok jöttek az USA-ból
Ennek ellentmond, hogy erős ipari adatok érkeztek az Egyesült Államokból, így javultak a növekedési kilátások. Augusztusban a várt 0,2 helyett 0,8 százalékkal bővült az ipari termelés júliushoz képest, a kapacitáskihasználtság pedig 77,4 százalékról 78 százalékra emelkedett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Ráadásul később az atlantai Fed közzétette a magasfrekvenciás adatok alapján számított, várható GDP-növekedést is a harmadik negyedévre, amelyet éves szinten 2,5 százalékról három százalékra emeltek.
Kriptóérméket adna el Trumpék vállalkozása
A Trump-család vállalkozásának tűnő, az elnökjelölt által támogatott, a fia, Eric Trump által vezetett World Liberty Financial DeFi-platform bemutatta egyes terveit. Ezek középpontjában a WLFI érmék eladása áll, amely egy nem átruházható, szavazó érme lesz (“governance token”). Azt tervezik, hogy a részvételt csak kiválasztott (akkreditált) befektetőkre korlátozzák – írta a The Block.
Az érmék 63 százalékát a nyilvánosságnak adnák el, 17 százalékot fordítanának a felhasználók jutalmazására, 20 százalékot pedig a szervező csapat kompenzációjára. Donald Trump korábban több mint hétmillió dollárt keresett a blokkláncon NFT-k eladásával, az összeg nagysága állítólag őt magát is meglepte.
Bhután bitcoin-nagyhatalommá vált
Az India és Kína között elterülő kis ország, Bhután az ország vízenergia-erőforrásaiból csendben bitcoint bányászott, és most kiderült, hogy ennek állománya 780 millió dollárra rúg. Ez a városnyi lakosságú ország teljes GDP-je 25 százalékának felel meg. Bhutánban így ezer dollár értékû bitcoin jut minden egyes lakosra.
Bhután digitálisan exportálja az energiát – kommentálta egy blog.
Újabb indexben az AutoWallis – is
A Bécsi Értéktőzsde döntése alapján az AutoWallis részvényei szeptember 23-tól bekerülnek a közép-kelet-európai részvényeket tartalmazó CECE indexbe, várhatóan 0,09 százalékos súllyal – közölte a magyar cég.
A régiós indexbe felvették a Waberer’s papírjait is, kikerül viszont belőle a Masterplast – értesült az Erste Befektetési Zrt. A Magyar Telekomnál pedig csökken a részvények száma, követve a részvénybevonást. A magyar részvények összesített súlya végül 13 bázisponttal emelkedik a brókercég szerint.
Ne adja el az Akko Investjét!
Az Akko Invest Igazgatótanácsa nem javasolja részvényeseinek a nyilvános vételi ajánlat elfogadását, mivel a Wing Csoportba tartozó ajánlattevő, a Mevinvest célja összhangban van a társaságéival, annak növekedési stratégiájával. Így amennyiben azok megvalósulnak, az várhatóan megteremtheti annak a lehetőségét, hogy a tulajdonukban lévõ részvények piaci értéke emelkedjen – közölte a társaság.
Az Akko Invest legnagyobb tulajdonosa jelenleg is a Mevinvest, 30,1 százalékos részesedéssel, melyet 33 százalék fölé kíván növelni. Így a jogszabályok szerint kötelező vételi ajánlatot tett 266,1465 forintos részvényenkénti árfolyamon. A Wing Csoport Veres Tibor, a Wallis-csoport legnagyobb részvényesének közvetett többségi tulajdonában áll.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.