Tegnap az amerikai technológiai szektor szépen teljesített, a Nasdaq indexe egy százalékkal ment fel, és ez ma is némi optimizmusra ad okot. A német, francia, brit indexek nullában vagy egészen minimális pluszban állnak késő délelőtt, az amerikai határidős mutatók viszont újabb 0,2-0,3 százalékkal emelkednek.
A tegnapi gyenge kínai GDP-adat után az amerikai iparról adtak ki csalódást keltő számokat. De folytatódik az amerikai gyorsjelentési szezon, sok más cég mellett ma a Netflix, a Procter & Gamble és a Philip Morris is górcső alá kerül.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal süllyed, amit az OTP 0,7 százalékos esése okoz elsősorban. A Mol stagnál, a Richter 0,4 százalékkal emelkedik.
Izgalmas napja lehet a forintnak
A forint tegnap este erősen begyengült, bár más régiós devizákkal együtt. Ma viszont erősödik, az euró 360,30. A lengyeleknél eszkalálódni látszik az alkotmányos vita.
A gazdaságról, a repülőtér megvásárlásáról és az EU-s pénzekről a magyar pénzügyminiszter beszélt egy konferencián reggel, délután kettőkor pedig az MNB kamatdöntése következik. A piac 0,15 százalékpontos kamatemelést vár, bár vannak elemzők, akik ennél nagyobbat prognosztizáltak. De még ha a papírforma is érvényesül, az indoklásban lehetnek érdekességek az elemzők számára.
Újra száguldanak az ipari fémek
Jelentősen gyengül ma a dollár. Lassan felfelé araszol az olaj, a Brent már csak fillérekre van a 85 dolláros határtól. Egy nap esés után ismét drágulnak az ipari fémek, mint a réz, a nikkel, a palládium, a platina és a réz. A réz árrobbanásához hozzájárult, hogy egy perui bányát blokád alá vont a helyi lakosság, valamint az adatok szerint nagyon alacsony szinten állnak az árutőzsdei raktárkészletek.
Történelmi csúcson a bitcoin – magyar forintban
A bitcoin viszonylag stabil 62 ezer dollár környékén, miközben az első amerikai (határidős bitcoint vásároló) ETF mai elindulására vár a piac. Sokak szerint ez történelmi pillanat, és az új terméken keresztül újabb vevőkör, friss tőke jelenhet meg. Mások szerint azonban ez az információ már beépült az árba, így a “végy a pletykára, adj a hírre” jelenség is bekövetkezhet – vagyis az esemény után inkább esik majd az ár.
A dollár erősödésével, a forint viszonylagos gyengeségével az a helyzet állt elő, hogy forintban számolva már történelmi rekordot döntött a bitcoin árfolyama. Egy egysége jelenleg mintegy 19,2 millió forintot ér, többet, mint az április közepi előző csúcson.
Itt a nagy kriptodeviza-arbitrázsüzlet?
Elszállt a határidős Bitcoin árfolyama az első amerikai bitcoin-ETF miatt, amely határidős ügyleteket tartalmazna – írja az Equilor Befektetési Zrt. Szerintük a jelenséget főleg a kisbefektetők okozzák, akik jellemzően tőkeáttételt használva választják ezt a terméket.
A befektetők fejvesztve próbálják megelőzni az alap vásárlásait, ezzel profithoz jutva. A hagyományos arbitrázsügylettel szép summát lehet keresni: azonnali bitcoin vásárlással és határidős értékesítéssel. Ezzel be lehet fixálni a kettő között levő kamatkülönbözetet.
A metaverzumon dolgozik a Facebook
A Facebook tízezer munkahelyet kíván létrehozni az EU-ban, öt éven belül, annak érdekében, hogy egy új, digitális világ kiépítésén dolgozzanak, amit metaverzumnak nevezünk – írja a KBC Equitas. Emellett az elemzők bizakodók a jövő héten esedékes harmadik negyedéves jelentéssel kapcsolatban is. Tegnap a Facebook a nap végére 3,3 százalékkal emelkedett. (A metaverzum virtuális világ, kollektív virtuális tér, kiterjesztett valóság – a Wikipedia nyomán.)
Csak a pozitív hírekkel foglalkoznak?
Az eddigi, pénznyomtatás-alapú növekedésnél rázósabb időszakot, nagyobb korrekciókkal tarkított lassú felfelé mutató trendet vár a részvénypiacon Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere.
A monetáris szigorítás+gazdasági növekedés már sokkal nehezebb pálya a részvényeknek, mint a pénznyomtatás végtelennel+növekedés, ezért nagyobb korrekciókkal tarkított lehet a menet… Felrobbant a réz, az EUR/JPY és még az eddig gyenge platina árfolyama is. Mindezek klasszikus növekedési proxy-k, a piacok fókuszában egyértelműen a növekedés áll, inflatorikus boom-ot áraznak. A potenciális és szerintem fenyegető kínai lassulással egyelőre nem foglalkozunk.
Ismét ugranak az uránbányák
Hét százalékkal újabb sok éves csúcsra emelkedett az URA (Global X Uranium ETF) árfolyama hétfőn nap közben, 29,47 dollár is volt, miután bejelentették, hogy a világ legnagyobb termelője új alapot indít. A Kazatomprom alapja fizikai uránt venne, hosszú távú befektetésként. A kezdeti beszerzéseket egy 50 millió dolláros alapítói tőkéből finanszírozzák, később további nyilvános vagy zárt körű tőkebevonás következhet. A Zero Hedge szerint az alap várhatóan 500 millió dollárt is összegyűjthet intézményi és magánbefektetőktől.
Az urán (U3O8) azonnali piaci ára már augusztusban-szeptemberben nagyot emelkedett, miután egy másik alap, a Sprott Physical Uranium Trust Fund kezdetben 300 millió dollárt fektetett be, majd 1,3 milliárd dollárra emelte a maximális tőkéjét.
Szolid fogadtatásra találtak az új Apple-termékek
Az Apple új MacBookjai és AirPodjai, amelyeket tegnap mutattak be, szolid fogadtatásra leltek a SeekingAlpha szerint. (A megújult MacBook Pro laptopot és a vezeték nélküli AirPods következő modelljét tárták a nyilvánosság elé.) A részvény így 1,2 százalékkal emelkedett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.