6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tegnapi Fed-rali után az európai részvénypiac elszomorodott, a BUX azonban a pozitív oldalon áll. Az euró járt 370 alatt is, majd kissé korrigált. A statisztika történetében nem volt ilyen rossz február az európai autópiacon. Az argentinok már bitcoinba menekülnek.

Tegnap a Fed ülésén csak 25 bázisponttal emelték a kamatot, és a szervezet kommentárjai is eléggé megnyugtatóak voltak, ami jótékony hatással volt a részvénypiacokra. A nyugat-európai indexek ma pluszban kezdtek ugyan, de késő délelőttre elromlott a hangulat, fél százalékos esés jellemző.

A tegnapi szép emelkedés után (az S&P 500 2,2, a Nasdaq indexe 3,7 százalékkal ugrott) ma fél százalékkal csökkennek az amerikai  határidős mutatók is.

Az oroszok az időt húzzák?

A piacbefolyásoló tényezők között van, hogy a háború folytatódik, közben sokak szerint él a remény, hogy a béketárgyalások eredményre vezetnek. Bár mások, mint a francia külügyminiszter szerint az oroszok csak az időt húzzák. Ma az EKB vezetői tartanak sajtókonferenciát, és a brit jegybank is kamatot emelhet.

Itthon a BUX index 0,8 százalékos pluszban van, ami főleg az OTP egy százalék körüli emelkedésének köszönhető. A Mol 0,6, a Richter 0,2 százalékkal drágul, a Telekom két ezrelékkel süllyed. A nyertesek közül kiemelkedik az Opus nyolc százalékos ugrása.

Árfolyamok és grafikonok

A forint egész jól áll, az euró 372,0, de reggel volt 370 alatt is.

Megint ijesztő az olajár

A rossz részvénypiaci hangulat oka lehet az is, hogy egy jelentős áresés után az olaj megint felfelé tart. Négy százalékkal 102,50 dollárra emelkedett a Brent, a százat ostromolja a WTI.

Más nyersanyagok drágulása is aggasztó, hosszabb távon növelheti az inflációt és recessziót okozhat. Az alumínium ma hat, az európai gáz öt, a réz másfél százalékkal megy fel Londonban. A brit fővárosban még mindig nincs kereskedés a nikkelre, az indiai árutőzsdén viszont az ár tíz nap alatt a március 8-ai extrém csúcs felére esett vissza.

Az MNB nem emelte a kamatot

A szokásos csütörtöki egyhetes betéti tenderen, amelyet mostanában irányadó eszközként, a forint stabilizálására használtak, nem változott a kamat. (A múlt héten fél százalékkal 5,35-ről 5,85 százalékra emelték, az az előtti héten pedig 0,75 százalékpont volt az emelés.)

A kamat változatlanul hagyása mellett szólhatott, hogy a forint ezen a héten – a többi kelet-közép-európai devizával együtt – látványosan erősödött.

A forint alig lett gyengébb a zlotynál

Amint az ábrán látható, február 23-a, az orosz invázió előestéje óta a forint valamivel többet gyengült a lengyel zlotynál, de alapvetően együtt mozogtak. Együtt gyengültek, majd együtt erősödtek vissza. A cseh korona pályája is hasonló, de végig kissé felülteljesítő volt.

Az EUR/HUF, EUR/PLN és EUR/CZK árfolyamok az invázió óta. Forrás: Tradingview.com
Az EUR/HUF, EUR/PLN és EUR/CZK árfolyamok az invázió óta. Forrás: Tradingview.com

Oroszország (még) nem megy csődbe?

Az orosz kormányzat elrendelte a tegnap esedékes 117 millió dollárnyi dollárkamat-törlesztés kifizetését dollárban, hogy elkerülje a csődhelyzetet. Egyelőre azonban nem világos, hogy az országot sújtó szankciók miatt a pénz hogyan érkezik majd meg a hitelezőkhöz – tudósított a CNN. Német források szerint a hitelezők egy része még nem jutott a pénzéhez.

Nem mindig termelnek a kínai gyárak

Folytatódott reggel a hongkongi és a kínai részvénypiac száguldása, amit a kínai részvények amerikai részvénypiacokon való szereplésével kapcsolatos fejlemények és kormányzati nyilatkozatok idéztek elő. De a koronavírus-járványra is figyelni kell Ázsiában.

A kiterjedt kínai koronavírus-járványgócok miatt több nyugati cég is felfüggesztette a termelést, példádul a Tesla. Ma azonban olyan hír jött, hogy az Apple-beszállító Foxconn éppen újrakezdte azt, különleges óvintézkedések mellett.

Japánban pedig a Renesas, az autókban használt kulcsfontosságú chipek gyártója vizsgálja át gyárépületeit a 7,3-as erősségű földrengés után.

Történelmi mélyponton az EU autópiaca

A félvezetők kínálatának szűk keresztmetszetei taszították mélypontra az EU autópiacát az az európai gyártók szövetsége, az ACEA szerint. Februárban az autóeladások 6,7 százalékkal, 720 000 jármű alá estek. Ez volt a legalacsonyabb februári érték a statisztika 32 évvel ezelőtti megindítása óta – állítják.

A Mercedes és a Toyota kivételével szinte mindegyik gyártó veszített a hónapban. A Volkswagen márka 15,9 százalékot, az Opel-anyavállalat, a Stellantis 19,5 százalékkal kevesebbet adott el. A BMW értékesítése pedig 6,1 százalékkal zsugorodott.

BMW (illusztráció)
BMW (illusztráció)

Különösen nagy volt a visszaesés Olaszországban és Franciaországban, Spanyolországban és Németországban viszont nőtt az új regisztrációk száma. Az ukrajnai háború is bizonyosan súlyosbította az iparág problémáit, de ez inkább a márciusi számokból válik majd ismertté.

Az infláció elől bitcoinba menekülünk, ugye?

Az IMF arra kérte Argentínát, hogy tiltsa le a Bitcoin használatát – írja a Dailycoin. A nemzetközi hitelintézet egy nemrégiben aláírt megállapodásra hivatkozik, amelyet az argentin kongresszusnak kell még ratifikálnia, a képviselőház már jóváhagyta.

Az ARS/USD és a HUF/USD árfolyamok. Az argentin peso-hoz képest jól áll a forint, “csak” 14,5 százalékot esett öt év alatt. Forrás: Tradingview.com
Az ARS/USD és a HUF/USD árfolyamok. Az argentin peso-hoz képest jól áll a forint, “csak” 14,5 százalékot esett öt év alatt. Forrás: Tradingview.com

Az argentin kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által aláírt adósság-refinanszírozási megállapodás ugyanis egy sor más intézkedés mellett a kriptovaluták használatának visszaszorítását is előírja. A Chainalysis statisztikái szerint Argentína a világ tíz, a kriptovaluták elfogadása és használata terén leginkább előrehaladott országa közé tartozik.

Amire eléggé kézenfekvő magyarázat, hogy az ország évtizedek óta államcsődöktől, hiperinflációtól, deviza-leértékelődéstől és devizakorlátozásoktól szenved.

12 millió dolláros DeFi-hack – már szinte mindennapos

Közel 12 millió dollárt lopott egy ismeretlen hacker két kisebb, induló DeFi (decentralizált pénzügyi) alkalmazásból. A hasonló eseteket gyűjtő Rekt.news oldal szerint lényegében hetente fordulnak elő ilyen betörések, és valószínűségüket növeli, hogy sok programozó lemásolja és kissé módosítja más kriptodeviza-vállalkozások (nyilvános) szoftverkódjait. Ez sok hiba forrása.

Az érintett Agave DAO a híres Aave leágazása (forkja), a Hundred Finance-t pedig a Compound alapján készítették. A weboldal szerint ez volt az első ilyen betörés a még kevésbé ismert Gnosis (xDai) blokkláncon.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20800 20390 21120 +1,32% 0 0 14 854 358 360 HUF 2024-11-14 17:14:30
MOL 2670 2600 2682 +1,68% 0 0 2 201 840 470 HUF 2024-11-14 17:05:27
MTELEKOM 1202 1192 1218 -0,83% 0 0 918 642 638 HUF 2024-11-14 17:05:13
RICHTER 10780 10730 10830 +0,19% 0 0 1 403 751 380 HUF 2024-11-14 17:06:09
OPUS 519 517 525 -0,19% 0 0 110 747 206 HUF 2024-11-14 17:05:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
Részvény / Deviza / Áru Elmaradt a várttól a Richter, felrobbant a bitcoin ára
Eidenpenz József | 2024. november 12. 12:33
A Richter gyorsjelentésének néhány sora elmaradt az elemzők becsléseitől, de az idén azért így is szép növekedést mutatott a cég. Az euró/forint ma reggel is volt 411 felett, majd kissé visszasüllyedt. A bitcoin sorra dönti a rekordokat, a 89 ezer dolláros határ is elesett. A teljes kriptovaluta-piac értéke már három billió dollár felett van.
Részvény / Deviza / Áru A forint felköpött és aláállt
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 07:31
Még mindig 410-es szint fölött van az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG