Tegnap a Fed ülésén csak 25 bázisponttal emelték a kamatot, és a szervezet kommentárjai is eléggé megnyugtatóak voltak, ami jótékony hatással volt a részvénypiacokra. A nyugat-európai indexek ma pluszban kezdtek ugyan, de késő délelőttre elromlott a hangulat, fél százalékos esés jellemző.
A tegnapi szép emelkedés után (az S&P 500 2,2, a Nasdaq indexe 3,7 százalékkal ugrott) ma fél százalékkal csökkennek az amerikai határidős mutatók is.
Az oroszok az időt húzzák?
A piacbefolyásoló tényezők között van, hogy a háború folytatódik, közben sokak szerint él a remény, hogy a béketárgyalások eredményre vezetnek. Bár mások, mint a francia külügyminiszter szerint az oroszok csak az időt húzzák. Ma az EKB vezetői tartanak sajtókonferenciát, és a brit jegybank is kamatot emelhet.
Itthon a BUX index 0,8 százalékos pluszban van, ami főleg az OTP egy százalék körüli emelkedésének köszönhető. A Mol 0,6, a Richter 0,2 százalékkal drágul, a Telekom két ezrelékkel süllyed. A nyertesek közül kiemelkedik az Opus nyolc százalékos ugrása.
A forint egész jól áll, az euró 372,0, de reggel volt 370 alatt is.
Megint ijesztő az olajár
A rossz részvénypiaci hangulat oka lehet az is, hogy egy jelentős áresés után az olaj megint felfelé tart. Négy százalékkal 102,50 dollárra emelkedett a Brent, a százat ostromolja a WTI.
Más nyersanyagok drágulása is aggasztó, hosszabb távon növelheti az inflációt és recessziót okozhat. Az alumínium ma hat, az európai gáz öt, a réz másfél százalékkal megy fel Londonban. A brit fővárosban még mindig nincs kereskedés a nikkelre, az indiai árutőzsdén viszont az ár tíz nap alatt a március 8-ai extrém csúcs felére esett vissza.
Az MNB nem emelte a kamatot
A szokásos csütörtöki egyhetes betéti tenderen, amelyet mostanában irányadó eszközként, a forint stabilizálására használtak, nem változott a kamat. (A múlt héten fél százalékkal 5,35-ről 5,85 százalékra emelték, az az előtti héten pedig 0,75 százalékpont volt az emelés.)
A kamat változatlanul hagyása mellett szólhatott, hogy a forint ezen a héten – a többi kelet-közép-európai devizával együtt – látványosan erősödött.
A forint alig lett gyengébb a zlotynál
Amint az ábrán látható, február 23-a, az orosz invázió előestéje óta a forint valamivel többet gyengült a lengyel zlotynál, de alapvetően együtt mozogtak. Együtt gyengültek, majd együtt erősödtek vissza. A cseh korona pályája is hasonló, de végig kissé felülteljesítő volt.
Oroszország (még) nem megy csődbe?
Az orosz kormányzat elrendelte a tegnap esedékes 117 millió dollárnyi dollárkamat-törlesztés kifizetését dollárban, hogy elkerülje a csődhelyzetet. Egyelőre azonban nem világos, hogy az országot sújtó szankciók miatt a pénz hogyan érkezik majd meg a hitelezőkhöz – tudósított a CNN. Német források szerint a hitelezők egy része még nem jutott a pénzéhez.
Nem mindig termelnek a kínai gyárak
Folytatódott reggel a hongkongi és a kínai részvénypiac száguldása, amit a kínai részvények amerikai részvénypiacokon való szereplésével kapcsolatos fejlemények és kormányzati nyilatkozatok idéztek elő. De a koronavírus-járványra is figyelni kell Ázsiában.
A kiterjedt kínai koronavírus-járványgócok miatt több nyugati cég is felfüggesztette a termelést, példádul a Tesla. Ma azonban olyan hír jött, hogy az Apple-beszállító Foxconn éppen újrakezdte azt, különleges óvintézkedések mellett.
Japánban pedig a Renesas, az autókban használt kulcsfontosságú chipek gyártója vizsgálja át gyárépületeit a 7,3-as erősségű földrengés után.
Történelmi mélyponton az EU autópiaca
A félvezetők kínálatának szűk keresztmetszetei taszították mélypontra az EU autópiacát az az európai gyártók szövetsége, az ACEA szerint. Februárban az autóeladások 6,7 százalékkal, 720 000 jármű alá estek. Ez volt a legalacsonyabb februári érték a statisztika 32 évvel ezelőtti megindítása óta – állítják.
A Mercedes és a Toyota kivételével szinte mindegyik gyártó veszített a hónapban. A Volkswagen márka 15,9 százalékot, az Opel-anyavállalat, a Stellantis 19,5 százalékkal kevesebbet adott el. A BMW értékesítése pedig 6,1 százalékkal zsugorodott.
Különösen nagy volt a visszaesés Olaszországban és Franciaországban, Spanyolországban és Németországban viszont nőtt az új regisztrációk száma. Az ukrajnai háború is bizonyosan súlyosbította az iparág problémáit, de ez inkább a márciusi számokból válik majd ismertté.
Az infláció elől bitcoinba menekülünk, ugye?
Az IMF arra kérte Argentínát, hogy tiltsa le a Bitcoin használatát – írja a Dailycoin. A nemzetközi hitelintézet egy nemrégiben aláírt megállapodásra hivatkozik, amelyet az argentin kongresszusnak kell még ratifikálnia, a képviselőház már jóváhagyta.
Az argentin kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által aláírt adósság-refinanszírozási megállapodás ugyanis egy sor más intézkedés mellett a kriptovaluták használatának visszaszorítását is előírja. A Chainalysis statisztikái szerint Argentína a világ tíz, a kriptovaluták elfogadása és használata terén leginkább előrehaladott országa közé tartozik.
Amire eléggé kézenfekvő magyarázat, hogy az ország évtizedek óta államcsődöktől, hiperinflációtól, deviza-leértékelődéstől és devizakorlátozásoktól szenved.
12 millió dolláros DeFi-hack – már szinte mindennapos
Közel 12 millió dollárt lopott egy ismeretlen hacker két kisebb, induló DeFi (decentralizált pénzügyi) alkalmazásból. A hasonló eseteket gyűjtő Rekt.news oldal szerint lényegében hetente fordulnak elő ilyen betörések, és valószínűségüket növeli, hogy sok programozó lemásolja és kissé módosítja más kriptodeviza-vállalkozások (nyilvános) szoftverkódjait. Ez sok hiba forrása.
Az érintett Agave DAO a híres Aave leágazása (forkja), a Hundred Finance-t pedig a Compound alapján készítették. A weboldal szerint ez volt az első ilyen betörés a még kevésbé ismert Gnosis (xDai) blokkláncon.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.