Szégyenpadon erősödik a forint
A forint két és fél hónapja nem volt ilyen erőben az euróval szemben. Pedig az elmúlt időszak arról szólt, hogy a növekedési kilátások bizonytalanok, maradhatunk az EU szégyenpadján, miközben folytatódhat az alapkamat további csökkentése (akár 4 százalék alá is mehet az irányadó kamat). A magyar eszközök épp azért voltak népszerűek a befektetők körében eddig, mert a kamatprémium viszonylag magas volt, az azonban tudható, hogy az MNB tovább fogja vágni a forintkamatot, vagyis ez az előnyünk egyre inkább olvadni fog. Hogy lehet, hogy a forint nemhogy a 300-as, de most már úgy tűnik, tartósan a 295-ös szint alatt tudott ragadni? És vajon marad-e ez az árfolyamszint?
Bakos Ádám, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletágának vezetője szerint az elmúlt napok erősödése "magyar sztori" volt, hiszen a forint a régiós devizákra ráverve tudott erősödni az euróval szemben. De mi van az "országspecifikus erősödésen" túl? Bakos szerint hosszabb távon az látható, hogy a hazai fizetőeszköz árfolyamából kiárazódott egyfajta kockázati prémium, ami Matolcsy György kinevezése, az új jegybanki vezetéstől való félelem és a folytatódó kamatvágások alkotta szentháromságból állt össze.
Az EUR/HUF és az EUR/PLN (zöld) grafikonja. További, valós idejű árfolyamok >>> |
Ideje volt a kötvénypiac nyomába eredni
Bakos Ádám |
"Úgy tűnik, az új vezetés a vártnál konzervatívabb politikát folytat. Ugyanakkor ne feledjük, hogy a márciusi megtorpanás után, áprilisban már újra áramlott a pénz a magyar kötvényekbe, a forint árfolyama viszont nem tartotta a lépést a kötvénypiaccal, ahol a hozamok csökkentek, miközben a forint nem erősödött számottevően. Ebből a szempontból volt mit bepótolnia a forintnak" - mondta az Aegon Alapkezelő szakembere. Ugyanakkor ezt a hatást ellensúlyozhatja majd a már említett csökkenő kamatprémium, a piac újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést áraz a Monetáris Tanács következő ülésére, amit ismét újabb vágások követhetnek.
Váltsunk most eurót a nyaralásra?
Bakos szerint az EUR/HUF árfolyamában a 292,5-ös után a 290-es fontos ellenállási pont lehet a közeljövőben, hiszen sok - forintban alulsúlyozott - befektető az erősödést látva kedvet kapott a forintvásárláshoz, az ugyanakkor kérdés, mennyire tudják majd lenyomni az árfolyamot. Az Aegon Alapkezelőnél nem számítanak arra, hogy 290 alá mehet tartósan az árfolyam, maximum a "lendület átviheti" ezt a szintet, de valószínűleg innen visszakorrigál majd. Bakos a Privátbankár kérdésére azt mondta, "290-es szintnél már elgondolkozna az euróvásárláson". Ez most nemcsak a kisbefektetőknek lehet érdekes, hanem a külföldi nyaralást tervezőknek is.
Fontos adatok érkeznek, mi lesz így a forinttal?
A forint mostani kurzusát a nemzetköz környezet is megtámogatta, a piaci jó hangulat a magyar eszközökre is átragadt. A közeljövőben fontos makroadatok látnak napvilágot, két hét múlva megkapjuk a részletes államháztartási adatokat az első négy hónapról; május 15-én, tehát jövő hét szerdán pedig megjelenik az előzetes adat az első negyedéves GDP-ről. Befolyásolják-e ezek majd a forint árfolyamát? A befektetőket korábban Brüsszel legújabb tavaszi előrejelzése sem nagyon izgatta.
Bakos szerint az előzetes államháztartási adatok nem nagyon érdekelték a piacot (ezt már kedden közzétették), a GDP-adat pedig nem tud "annyira jó lenni" a várthoz képest, hogy az kamatemelést vonna maga után. Ha rosszabb lesz az adat, az sem fog piacbefolyásoló erővel bírni, hiszen a további kamatvágásokat már beárazták a befektetők (ilyen árfolyamszint mellett pedig pláne nem valószínű, hogy megremeg a tanácstagok keze).
Matolcsyznak-e majd ezután a forintpiacon?
Visszakanyarodva a cikkünk elején már megemlített olvadó kockázati prémiumra, abban része van bizony Matolcsy Györgynek is. Az unortodoxiát tankönyv nélkül is művészi magasságokba emelő egykori nemzetgazdasági miniszter az MNB élén teljesen más szerepfelfogásban tetszeleg, legalábbis a piac és a nyilvánosság előtt. Ezeket a piacnyugtató pirulákat pedig egyre jobban fogadják a befektetők. Kiárazódott volna a Matolcsy-faktor, nem lehet majd ezután az MNB-elnökre mutogatni, hogy felfele indul az EUR/HUF grafikonja? Bakos szerint a piac még mindig nem fogadta el teljesen Matolcsy Györgyöt. Ez abból is látszik, hogy amikor az MNB első embere a kéthetes kötvények hozzáférhetőségének korlátozásáról beszélt először az MTI-nek adott interjújában, azt elég idegesen reagálták le a befektetők, meg is látszódott ez a forint árfolyamában. "Ha nem Matolcsy személyét nézzük, hanem az MNB által bejelentett intézkedéseket, mindenképpen pozitív meglepetés az új jegybanki vezetés" - mondta Bakos Ádám a Privátbankárnak.