1p
Pozitív-e a reálkamat Magyarországon, aki megtakarítja a pénzét, az később többet tud rajta vásárolni, vagy így is veszíteni fog a vásárlóerejéből? Az adatok azt mutatják, hogy az átlagbetétes pórul járt az utóbbi egy évben. Nagyon oda kell figyelnünk, mit választunk, és az adó is sokat számít. A normál lekötés általában nem elég a pozitív reálkamathoz, de az egy évre lekötött akciós betétek között sok jelenleg is legalább évi nyolc százalékot fizet.

A februári év/év alapú infláció 5,9 százalékra ugrott, ami felveti a kérdést, volt-e, van-e, lesz-e nálunk pozitív reálkamat, azaz meg tudunk-e úgy takarítani, hogy a pénzromlás nem viszi el a kamatainkat. A kérdés azért is van folyamatosan napirenden, mert a világméretű adósságválság problémájának egyik megoldása lehet az adósságok (a megtakarítások) elinflálása, akkora infláció gerjesztése, amit az állampapírok és más adósságok hozama nem tud követni. Ekkor lényegében a megtakarítókkal fizettetik meg a számlát, ők reálértékben veszítenek pénzükből, mint azt már tapasztalni lehet az USA-tól Németországon át Nagy-Britanniáig több helyen.

A nem akciós kamatok többnyire nem sokat érnek

Miután decemberben még csak 4,1 százalékos volt az infláció (januárban már 5,5 százalék), eddig ez a probléma nálunk nem látszott komolynak, a külföldiek is szívesen vették állampapírjainkat azok magas (reál)hozama miatt. Most azonban már rengeteg mezei, nem akciós banki lekötés létezik, amelynek kamata évi 5,9 százalék alatt van, még a kamatadó fizetése előtt is. A nem akciós egy éves lekötések közül a PSZÁF adatai szerint csak a legjobbak közelítik meg az évi hét százalékot, a legtöbb az évi hatot sem éri el. Ezek az ajánlatok már negatív reálkamatot tartalmaznak, vagyis a polgár jobban járna, ha elköltené a pénzt, mert egy év múlva a kamattal együtt is alacsonyabb lesz annak vásárlóértéke.

 

Sokan követik el a hibát, hogy összekeverik, ezért először is fontos emlékeztetni arra, hogy az említett 5,9 százalékos inflációs mutató a múlt, a mostani betéti kamatok pedig a jövőre vonatkoznak. Nos, az adatok azt mutatják, hogy legalábbis az utóbbi egy évben bizony akarva vagy akaratlanul, de elinflálták a magyarországi lakossági megtakarításokat. A lekötött betétek átlagos (összegekkel súlyozott) kamata ugyanis az MNB adatsora szerint tavaly februárban csak 5,37 százalék volt, ezt kell összevetni az 5,9 százalékos inflációval, azaz az átlagbetétes pénze veszített értékéből. (A folyószámláknál persze sokkal nagyobb a veszteség, csak 1,94 százalékos volt az akkori átlagkamatuk.)

 

Négy éve nem volt negatív reálkamat

Ha megnézzük a hosszabb távú idősorokat – egymás mellé tesszük az átlagos lekötött betéti kamatot az egy évvel később kijövő inflációs adatokkal, mint a 2011 februári kamatot a 2012 februári év/év inflációval -, akkor azt látjuk, hogy utoljára a 2006 végén-2007 első felében befektetők értek el negatív reálkamatot. Ráadásul az idősorok nem tartalmazzák az esetleges kamatadó-fizetés hatását, amit csak a tbsz-számlák segítségével lehet csökkenteni vagy kivédeni. Amint „Az elérhető reálkamat nagysága” című ábránkon látszik, a reálkamat az utóbbi több mint 11 évben negyedszer csúszik mínuszba. (Az adatok forrása az MNB.)

 

Mit tehetünk, ha ezt el akarjuk kerülni, ha pozitív reálkamatot akarunk? Amint említettük, a februári infláció a 2011. februárjában egy évre lekötött betétekkel vethető össze jól, a mostani kamatajánlatok pedig majd az egy év múlva közzétett inflációs adat fényében lehetnek értékelhetők. Tehát egy nem ismert adathoz kell igazodnunk, ehhez prognózisokat használhatunk fel.

 

Inkább hagyjunk rá egy kicsit, mert ki tudja…

Legutóbb a Századvég Gazdaságkutató 5,4 százalékos átlagos inflációt jósolt erre az évre, a JP Morgan 5,0-5,5 százalékot prognosztizált, a GKI honlapján jelenleg kereken öt százalék szerepel. A februári, meglepetést okozó adat közzététele után valószínűleg sok helyen még dolgoznak a becslések pontosításán. Ha pesszimisták vagyunk, ráhagyunk egy kicsit és évi hat százalékhoz közeli értékre számítunk, valamint a számlafenntartás, átutalás stb. költségeivel is kalkulálunk, akkor arra jutunk, hogy évi nettó hat százalék körüli kamatot kéne kapnunk ahhoz, hogy nyugodtan aludjunk.

 

Az akciós betétek kamatai ezt általában jóval meghaladják, azok azokban – kevés kivétellel – nem alkalmazhatók TBSZ-számlán, azaz nincs rájuk adókedvezmény. Következésképpen a hat százaléknál magasabb bruttó kamatot kell kapnunk ahhoz, hogy ennyi megmaradjon a 16 százalékos adó után. Ez 6/0,84, azaz 7,14 százalékos bruttó kamatnál valósul meg. Ez tehát körülbelül a határ, amelynél még érdemes megtakarítani.

 

Nyolc százalék felett már csak jól járhatunk?

Szerencsére ennél jóval kedvezőbb ajánlatok is vannak a piacon, számos akciós kamat van évi 8,0-8,5 százalék között, egy éves lekötések esetén, általában frissen a bankba kerülő pénzekre. A hazai befektető tehát nincsen rossz helyzetben, ha az inflációs prognózisok nem tévednek nagyon nagyot, pozitív reálkamatot érhet el, nem fog pénze értéke csökkenni.

Nagyobb összeg és éves lekötések esetén érdemes lehet évről évre másik bankhoz vándorolni, pár hónapos kamatakciókért valószínűleg nem, ki kell számolni a várható nyereséget. Érdemes megfontolni a három vagy öt éves, inflációkövető, jelenleg 9,3-9,5 százalékos kamatozású államkötvények vásárlását is, amelyek automatikusan követik az inflációt, és így gyakorlatilag kizárt, hogy negatív reálkamatot érjenek el. Ráadásul tbsz-számlára is helyezhetők, és az Államkincstárnál a legtöbb költségtétel ingyenes. Arra, hogy a többi banknak sikerült-e ezekkel a kötvényekkel versenyeznie, nemsokára visszatérünk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
Személyes pénzügyek Hitelt venne fel? Akkor érdemes sietnie
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 09:54
Egyes településeken drágább lehet.
Személyes pénzügyek Több mint 14 százalékos hozam? Sima ügy, csak jól kell táskát választani
Buksza blog | 2025. március 23. 13:33
Nem kell nagy teremgarázsokat építenie azoknak a gyűjtőknek, akik klasszikus autók helyett inkább egy kisebb méretű használati tárgy, luxuskategóriájú kézitáskák vásárlásával igyekeznek megőrizni pénzük értékét.
Személyes pénzügyek Újabb nagy lépést tett a készpénz felé a kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 06:07
Az éjszaka megjelent a kormányhatározat, melynek értelmében minden hazai településen bankautomatának kell lennie. Több ATM van hazánkban ma is, mint ahány település. Mégis számos helyen nincs bankautomata. Hogy lehetséges ez?
Személyes pénzügyek Az elszabadult infláció felemésztette a nyugdíjemelést
Hollós János | 2025. március 18. 10:35
A kormány által ígért repülőrajt helyett az év elején minden várakozást alulmúlt a magyar gazdaság teljesítménye. A januári 3,2 százalékos nyugdíjemeléshez képest februárban 5,5-5,6 százalék között volt a hivatalos infláció, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjak a szám szerinti növekedés ellenére a tavalyinál is kevesebbet érnek a boltokban. Folytatjuk a Klasszis Médiához tartozó Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt Karácsony Mihállyal, a Nyugdíjas Parlament elnökével és Farkas András nyugdíjszakértővel.
Személyes pénzügyek A nyugdíjproblémát egyetlen lépéssel meg lehetne oldani – merész tervvel állt elő a DAX igazgatója
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 14:30
47,7 millió forint gyűlhetne így össze az érintettek nyugdíjcéljaira.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG