6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peruban olyan hatalmas különbségek, sőt ellentétek vannak a tájban, az építészetben, az emberek életszínvonalában, szokásaiban, ételeiben, a városrészek stílusában, mintha nem is egy ország lenne, hanem tucatnyi. Így csak fel-alá utazni is élmény, az út legalább olyan érdekes, mint maga az úti cél. Világjáró rovatunk ezúttal ismét Dél-Amerikából jelentkezik.

Milyen a perui táj? Milyenek a perui emberek? Milyenek a perui ételek? Ilyeneket ne kérdezzetek tőlem. Egyébként sem szeretek általánosítani, Peru – illetve alighanem Latin-Amerikai nagy része – esetében ez még inkább értelmetlen. Peru ugyanis sok van.

Teljesen más az a Peru, amit pédául egy turistabusz tetőteréből látsz Lima gazdag városrészeiben (San Isidro, San Borja, San Miguel, Miraflores). Szép tiszta utcák, luxusvillák vagy sokemeletes, csupaüveg lakópaloták, pálmák, szupermarketek, bankfiókok sora. Bármely európai vagy észak-amerikai városban megállnák a helyüket. Csak több a rendőr és a biztonsági kamera. Idilli Youtube-videó a leggazdagabb limai negyedekről:

Mennyire mások a spanyol és az inka emlékek!

Megint más Lima belvárosa, ódon koloniális spanyol épületeivel, templomaival, kormányzati és egyházi palotáival. Szűk utcák és tágas terek, hősök szobrai, műemlékek, metrót helyettesítő modern autóbuszok (“Metropolitano”). De már néhány buszmegállónyira megdöbbentő kunyhókat láthat az ember a hegyoldalon.

Koloniális palota Lima belvárosában.
Koloniális palota Lima belvárosában.

Teljesen más az a Peru is, amit a Machu Picchu, a Titicaca-tó, az inkák spirituális öröksége vagy az Andok elképesztő csúcsai után vágyó turisták szeretnének látni. Az éttermekben nagyon finomakat eszel, a buszok és vonatok többnyire légkondicionáltak, az idegenvezetők angolul beszélnek, a múzeumok csodásak.

Tengerparti szikla sütkérező rákokkal és madarakkal (Ancón).
Tengerparti szikla sütkérező rákokkal és madarakkal (Ancón).

Az utazás is élmény

A természet csodálatos, nemcsak Magyarországhoz képest különleges, de például az Alpok és az Andok vagy az Adria és a Csendes-óceán is igazán sokban különböznek egymástól.  Legalább annyira izgalmas lehet sokaknak az utazás a megcélzott romok vagy városok felé, mint maguk a látnivalók. A vonatozás a goromba Urubamba folyó sziklás völgyében vagy a buszozás 4000 méter feletti magasságban a kopár hegyek között ugyanúgy felejthetetlen, mint a Világörökség részeinek nyilvánított romok.

Nem a cél a lényeg, hanem az út maga.

Ahol az Andok és az Amazonas-medence találkozik (látkép Machu Picchu hegyéről).
Ahol az Andok és az Amazonas-medence találkozik (látkép Machu Picchu hegyéről).

Az árak európai, még magyar szemmel is mérsékeltek (2021-es állapot), még úgy is, hogy a külföldire sokszor magasabb tarifa vonatkozik. Cusco belvárosa gyönyörű, a piacon minden szuvenír kapható, a külvárosba meg a legtöbben nem mennek.

Cusco girbegurba kis utcái.
Cusco girbegurba kis utcái.

Egy másik bolygóról jöttek

A fél évezredes inka romok között úgy érzi magát az ember, mintha egy másik világban járna, talán egy másik bolygón is. (Ott is vannak, akik elhiszik, hogy az inkák egy másik bolygóról jöttek.) Annyira más stílusú minden, mint amit Európában megszoktunk, annyira rejtélyes, annyira más gondolkodásmódra utal.

Gyakorta összefonódik a civilizáció a természettel, a szikla szinte észrevétlenül megy át falba, a forrás vagy patak csatornába, kútba. Mintha az emberi építmények össze akarnának olvadni a Föld Anyával (Pacha Mama) vagy a Nap Atyával (Taita Inti). Ezért is van ott annyi spirituális élményre vágyó nyugati turista.

Machu Picchu részlete, a Kondorkeselyű Temploma.
Machu Picchu részlete, a Kondorkeselyű Temploma.

Elhagyatott vidékek

Megintcsak más az a Peru, amit a buszból látsz, amikor elmész például Cusco környékére inka romokat látogatni. Köves, nehezen megművelhető földek, száraz legelők, sovány tehenek, szamarak és lámák, mezítláb szaladó pásztorlány, reménytelen mozgóárusok, alig járható utak. Azt mondják, sokan spanyolul sem tudnak arrafelé.

Triciklis üdítőárus az út szélén Cusco közelében.
Triciklis üdítőárus az út szélén Cusco közelében.

Az elbeszélések alapján nagyon nagy különbség van Peru különböző régiói között is. Mást esznek, más hozzávalóból főznek, más zenékre táncolnak, kissé másként vélekednek a világról és egymásról az egyes régiók, tartományok lakói. De ezért is olyan változatos és finom a perui konyha, abból is több van. Keverednek a spanyol, indián, ázsiai, európai ízek, trópusi, tengeri és hegyvidéki hozzávalók, fűszerek.

A tengerpart sok helyen sziklás, másrészt egy hideg áramlat miatt hűvös, ami jó a halaknak és a tengeri madaraknak, de kevésbé jó a turistáknak. Azért nyáron, decembertől februárig szépen megtelnek a strandok, de inkább helyiekkel. Külföldi látogatóknak talán az ország északi része ajánlható. Télen legfeljebb a lábukat mártogatják a vízbe és sétálgatnak az emberek.

Tengerparti részlet télen, a Limához tartozó Ancón városkában.
Tengerparti részlet télen, a Limához tartozó Ancón városkában.

A munkásnegyedek népe

Teljesen más a több mint tízmillió lakosú Lima-Callao agglomeráció azon része is, ahol a lakosság nagyobb része él, és ahol szegénynegyedek nyomornegyedekkel váltogatják egymást. Nagyrészt szürke, sárga, sivatagi porral borított betonkockák sorakoznak itt, felül kilógó betonvas csápokkal, hogy ha jönnek az unokák, felfelé lehessen terjeszkedni még pár négyzetmétert.

Szűk lakókockák, por, kényszervállalkozások. Lima egyik szegénynegyede.
Szűk lakókockák, por, kényszervállalkozások. Lima egyik szegénynegyede.

Apró, szegényes boltok, garázsbutikok, műhelyek és házi kifőzdék sora, utcai mozgóárusok hada, állandó dugókban fővő roncsautók és buszromok, mototaxi nevű benzines háromkerekűek, sőt lábpedállal hajtott “riksák”. Szemét, kosz, por, kóbor vagy alig etetett kutyák és macskák. Az az érzésed, hogy az emberek fele kényszervállalkozó vagy munkanélküli. Sőt koldus, aki csak azért árul valami cukorkát, hogy a koldulást leplezze. Nem egy, nem száz, hanem tízezrek, százezrek.

A melegvíz ezekben a negyedekben luxus, nincs is minden házban, pedig télen hajnalban plusz 8-12 fokra is lehűlhet a sivatagi eredetű levegő. A fűtés teljesen ismeretlen fogalom, a szigetelés még a jobb épületeknél is minimális. A helyiek a mobiltelefonjukat sokszor nem viszik magukkal, mert ha ellopják, nem tudják pótolni.

Akkor milyen egy rosszabb környék?

Bankszámlájuk nincs, kevéske pénzüket eldugják a lakásban. Postaszolgálat sincs, a számlákat trafikokban, gyógyszertárakban lehet befizetni. Az egészségbiztosítás a legtöbbek számára elérhetetlen, az ellátatlanságba bele is lehet halni. Mentőszolgálat sincs, a rendőr pedig ritka.

A város pereme Limában. Szemét, aszály, por, a meredek hegyoldalra szoruló nyomornegyed, filléres mototaxik, mint alapvető közlekedési eszköz.
A város pereme Limában. Szemét, aszály, por, a meredek hegyoldalra szoruló nyomornegyed, filléres mototaxik, mint alapvető közlekedési eszköz.

És ez egy viszonylag jobb munkáskörnyék. A rosszabb helyeken betonra sem telik, bádoglemez, deszka, sőt kartonpapír viskók, konténerek vagy sátrak szolgálnak emberi lakhelyül százezrek, talán pár milló ember számára is. Víz jó esetben az utca végén.

Turistákra vadászó, kéregető, népviseletbe öltözött gyerekek (Ollantaytambó).
Turistákra vadászó, kéregető, népviseletbe öltözött gyerekek (Ollantaytambó).

Latin-amerikanizálódás a saját bőrödön?

Sokat emlegették nálunk egy időben, főleg 2010 körül a “latin-amerikanizálódást”, azt a folyamatot, amikor egy társadalom végletesen szétszakad. Amikor a szegény tömegek és a kevés számú dúsgazdag között eléggé vékony lesz a középosztály.

Minden magyar, talán más kelet-európai politikust is el kéne küldeni pár hónap tanulmányútra néhány perui vagy brazil nyomornegyedbe. Pénz nélkül. Hogy megtudják, hová nem kéne eljutni.

(A szerző felvételeivel.)

A Világjáró korábbi cikkeit itt olvashatják.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG