9p

Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 

Szerbia fővárosa ideális célpont egy hosszú hétvégéhez vagy egy 4-5 napos családi kiruccanáshoz, ahol a legfőbb szempont a lazaság, a megfizethető gasztronómiai élmények és az önfeledt szórakozás. Alig négyszáz kilométerre van Budapesttől, vagyis autóval is gyorsan és egyszerűen megközelíthető, bár azt az induláskor érdemes bekalkulálni – különösen az útra szánt étel- és italellátmány összeállításakor –, hogy mivel Szerbia nem uniós tagállam, a schengeni határon az áthaladó forgalomtól függően hosszú araszolásra is kényszerülhetünk. Mi odafelé mindössze néhány percet, visszafelé viszont több mint négy órát vesztegeltünk a határon, ami két kisgyerekkel meglehetősen fárasztó és körülményes volt. 

Balkáni tempó, avagy közlekedj okosan!

Amikor jó tíz évvel ezelőtt először jártam Belgrádban, nem én vezettem. Szerencsére – gondoltam akkor. Az impulzív tempó, a balkáni közlekedési morál – leegyszerűsítve: aki erőszakosabb, az boldogul –, nem igazán fért össze az én alapvetően higgadt és szabálykövető vezetési stílusommal. Idővel viszont megkopott az érzés, hogy ebben a városban huszonéves rutinnal sem szeretnék sofőrként lavírozni, és ott találtam magam – a gyerekeimmel a hátsó ülésen – a háromsávos belgrádi körforgalmakban. Ahol a zebrán átkelni szándékozó gyalogosoknak senki nem ad elsőbbséget, ahol padlógázzal kell kilőni, hogy beférjen az ember két vadul tülkölő helyi közé, és ahol szinte minden autó kötelező díszítőeleme a horpadás vagy zúzódás. (Nem véletlen, miért könyveltem el nagy sikernek, hogy a mi kocsink egyetlen karcolás nélkül úszta meg a belgrádi kalandot.)

Aki el akarja kerülni a tájékozódással és vezetéssel járó idegeskedést, jó, ha minél gyorsabban akklimatizálódik és sportos – de nem gondatlan – stílusra vált, útvonaltervezővel közlekedik, és a navigálást teljes mértékben útitársára hagyja.

Még így is érhetnek bennünket bosszúságok, amennyiben aktuális koordinátáink nem frissülnek elég gyorsan vagy a legfőbb szövetségesünknek tekintett GPS orvul tévútra vezet bennünket. 

Egy idő után annyira megszokjuk a graffitiket, hogy szinte meglepődünk az üres házfalak látványán
Egy idő után annyira megszokjuk a graffitiket, hogy szinte meglepődünk az üres házfalak látványán
Fotó: László Éva Lilla

Hol hagyjuk a kocsit, ha napokig nem lesz rá szükségünk? 

Belgrádban – különösen a belvárosban és a turistalátványosságok közelében – sarkalatos kérdés a parkolás. A belvárosi utcákon kevés a megállásra kijelölt hely és mindenhol fizetni kell. Ami egyáltalán nem meglepő, elvégre itthon is ez van, csak némi előrelátást és tervezést igényel. Különösen, ha több napot szeretnénk eltölteni a városban. Nyugalmunk érdekében ilyenkor érdemes még indulás előtt feltérképezni a környéket, és kiválasztani a szállásunkhoz legközelebbi parkolóházat. Mi is így tettünk, így csak pár emeletet és körülbelül száz métert kellett megtennünk a biztonságba helyezett kocsitól a bérelt lakásunkig.

A parkolóház közelsége azoknak is praktikus lehet, akik nem cipelik magukkal – a gyerekek szükségleteire meg a tágas csomagtérre hivatkozva – a fél háztartást. Mert mindig akad, ami éppen a kocsiban marad, és amiért vissza kell szaladni, legyen az a telefon, esetleg az aznap felesleges, de másnap már vágyott nagykabát. Ami a parkolási díjakat illeti: abban a belvárosi parkolóházban, ahol mi pihentettük a járgányt, 150 dinár (körülbelül 520 forint) volt minden megkezdett óra. A napidíj 2000 dinárba (nagyjából 7 ezer forintba) került, ezért 24 órát parkolhattunk egyhuzamban. 

A tömegközlekedést két kisgyerekkel nem próbáltuk. Ahova lehetett, gyalog mentünk, a távolabbi helyekre pedig kocsival, de valószínűleg megérte volna, mert az özönvíz előtti villamosokon nem lett volna unalmas az utazás.

Ami a szállást illeti: Belgrádban sok hotel van, és egyre több az újonnan nyíló szálloda, de gyerekkel utazóknak kényelmesebb lehet a bérelt lakás.

Az Airbnb-n a nyugat-európai, de még a hazai árakhoz képest is kedvezőbb áron találhatunk igényeinknek és pénztárcánknak megfelelő szálláslehetőségeket.

Mi például a belgrádi Váci utca közelében laktunk, pár száz méterre a fősodortól: néhány perc alatt elértük a hangulatos éttermeket, pékségeket, üzleteket és főbb látványosságokat, ami nagyban megkönnyítette az életünket. 

Kihagyhatatlan látnivalók, egy kicsit másképp

Amikor először jártam Belgrádban, gyakorlatilag az egész várost lezárták, ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök éppen akkor vizitelt a városban. Kapott is egy hatalmas légiparádét az egykori nándorfehérvári vár felett, amit zsúfolásig megtöltöttek a mámoros és büszke helyiek, valamint a látványosságokra éhes turisták. Ezúttal viszont szerencsére nem volt sem tömeg, sem politikai célú hacacáré. (És nem is hiányzott.) 

A Duna és a Száva a lábunknál folyik össze a Kalemegdanban, Belgrád egyik legnagyobb parkjában
A Duna és a Száva a lábunknál folyik össze a Kalemegdanban, Belgrád egyik legnagyobb parkjában
Fotó: László Éva Lilla

A belgrádi várat gyalog érdemes bevenni a boltokkal és vendéglátóhelyekkel zsúfolt sétálóutca, a Knez Mihailova felől. A régi fellegvár és az azt körülölelő Kalemegdan Park kényelmesen és gyorsan bejárható, a várfalnál pedig lélegzetelállító panoráma tárul elénk: a szemünk előtt folyik össze a Belgrádot átszelő két nagy folyó, a Duna és a Száva.

Itt a gyerekek is megtalálhatják számításaikat; hatalmas élményt jelenthet számukra a világháborús tankokat őrző park, ahol minden kiállított harceszköz egy-egy darabka történelem – igaz, pont abból a korszakból, amire senki nem gondol vissza szívesen. Kosárlabda-kedvelőknek érdemes elzarándokolniuk a belgrádi Crvena zvezda csapat szentélyéhez, a vár területén található szabadtéri pályákhoz, ahol olykor a felnőtt csapat tagjai is megjelennek, és ahol a szurkolók a győzelmeket ünneplik. (Aki látott már életében Zvezda-meccset, pontosan tudja, hogy ez mit jelent.) 

Ahol még könny helyett is arany csurran

Belgrád legtöbb helyről látható látványossága a 3500 négyzetméter alapterületű, 91 méter hosszú és 81 méter széles Szent Száva-székesegyház. A világ egyik legnagyobb ortodox temploma viszonylag új: bár megépítését már a 19. század végén eltervezték, és el is indították, a régió viszontagságos történelme miatt a munkálatok igazából csak a huszadik század második felében gyorsultak fel.

Tíz éve, amikor először léptem be a kapuján, a belső tér még meglehetősen kezdetleges volt. A freskók és a díszítés félkész állapotban voltak és a csupasz betonfalak mellett mindenfelé állványok meredeztek. Ennek ellenére emberközelibbnek tűnt, mint most, amikor teljes pompájában ragyog, és amikor a második gondolatom – közvetlenül azután, hogy itt bizony nem spóroltak az arannyal – az volt, hogy megfulladok, mert agyonnyom a látvány súlya. Akkor is, ha a kupola, ami alatt álltam, történetesen 70 méter magas.

A Szent Száva-székesegyházban a szemünk egy idő után hozzászokik az arany csillogásához
A Szent Száva-székesegyházban a szemünk egy idő után hozzászokik az arany csillogásához
Fotó: László Éva Lilla

Grandiózus és tiszteletet parancsoló épület: olyan mint egy túldíszített arany ékszerdoboz, amit mindenképpen érdemes a saját szemünkkel megnézni, hogy elhiggyük: ilyen valóban létezik. A belépés ingyenes és fotózni is lehet, úgyhogy az élmény konzerválható – már ha nem a megilletődöttségüket gyorsan levetkőző, visszhangzó térben futkározó gyerekeink megfékezésére fókuszálunk elsősorban.

Belgrádi Szentendre: folyóparti romantika és gasztronómia

Ha egy kis nyugalomra és meghittségre vágyunk, nem érdemes kihagyni a programból a különleges hangulatú Zemunt, ami bár Belgrádhoz tartozik, olyan, mintha egy vidéki kisváros lenne. Szentendrét idézi: a hangulatos dunaparti sétányon egymást érik a haléttermek és a bárok, kávézók. Az ételeket mindenhol frissen készítik, és az étlapon a válogatott halas fogások mellett a hagyományos szerb húsos ételek, például a pljeszkavica és a csevapcsicsi is megtalálható.

Az árak összességében kedvezőbbek, mint itthon: a csirkesteak és a töltött pljeszkavica vendéglátóhelytől függően 1000-1500 dinárba (négyezer forinttól nagyjából 5500 forintig) kerül, ami tekintettel a frekventált helyekre, a remek ízekre és az emberes adagokra, abszolút elfogadható. Főleg, hogy a húsos ételekből itt nem spórolják ki a húst: jó nagy adagot adnak belőle kevés körettel. Ezt ellensúlyozandó, előételként vagy kísérőnek mindenhol kínálnak friss lepénykenyeret vagy helyi, tapasjellegű előételeket. 

Zemun látványosságai közé tartozik a Gardos-domb: az apró házakkal szegélyezett főutcát megmászva egy temetőre bukkanunk, de itt találhatók a 14-15. századi egykori vár bástyáinak romjai és az 1896-ban épített Hunyadi-torony is. A dombtetőről csodás panoráma nyílik a Dunára és a környékre, és megvan még az az autentikus beülős hely is, ahol sljivovicát (szilvapárlatot) vagy kávét kortyolgatva teljes nyugalomban ejtőzhetünk. 

Ahol a múlt és a jelen találkozik

Aki járt már Belgrádban, pontosan tudja, hogy a város egyszerre több arcát mutatja: a graffitikkel megjelölt, régi, néha lepukkant épületek és szórakozóhelyek mellett szépen belesimulnak a városképbe a modern építészet képviselői is, mint amilyen például a Kortárs Művészeti Múzeum vagy az Illúziók Múzeuma. Utóbbi gyerekekkel igazi Jolly Joker-program: a trükkös tükrök, optikai csalódások és vizuális érdekességek órákra képesek lekötni mindenki figyelmét. Az már csak hab a tortán, hogy a családi belépő ára csaknem fele a hasonló hazai múzeumokban elkért összegnek: 2500 dinár, ami körülbelül 8 ezer forintnak felel meg. 

Csípős és hideg estéken is hangulatosak a kiülős helyek, de a vendégek inkább bent foglalnak helyet
Csípős és hideg estéken is hangulatosak a kiülős helyek, de a vendégek inkább bent foglalnak helyet
Fotó: László Éva Lilla

Ami az éjszakai életet illeti: két kisgyerek mellett nem igazán volt alkalmunk belekóstolni. Korábbi tapasztalataink alapján viszont  érdemes bejárni a tradicionális hangulatú Skadarlija macskaköves utcáit, a fiatalabbaknak pedig a belvárosi sétálóutca mögött elterülő Dorcol-negyed egymást érő kocsmáit ajánljuk. Ezt a városrészt egyébként utazási magazinok a világ legmenőbb környékei között emlegetik. 

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG