9p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén szeptember 2-án nemcsak az iskolaév indult, hanem Budapest VI. kerületének (Terézváros) önkormányzata szervezésében egy ügydöntő népszavazás is. Az iskolaév tíz hónapig tart, a népszavazás ellenben két hétig.  Utána: eredményhirdetés. A népszavazás témája az Airbnb. Formája pedig a mai kornak megfelelően fizikai és online. 

Az Airbnb (eredeti formájában és eredeti nyelvén, angolul) AirBed & Breakfast - vagyis gumimatrac és reggeli - világszerte elterjedt rövidítése az egyszerű szálláshelynek. Az ötlet, hogy nem szállodai célra épült épületeket és lakásokat rövid távra (akár 1-2 napos időtartamra is) kiadjanak olyan turistáknak, akik drágállják a szállodai szobaárakat, 2008-ban szökött szárba San Franciscóban.

Azóta a világ egyik legnagyobb szálláshely-iparává nőtte ki magát. Manapság a világ 34 ezer településén több mint kétmillió szálláshely várja a kispénzű, vagy a szálláshely költségein takarékoskodni akaró tehetősebb utazókat. Ezek a szálláshelyek városokban főként lakások, másutt kastélyok, üdülőhelyi házak, vityillók, lakóautók, fákra telepített lombházak (itthon hungarikumként még lombkorona-sétányok is). Az Airbnb-re egész iparágak települtek rá (takarítás, őrzés, jogi védelem) és természetesen megjelentek a magán-szálláshelyek érdekvédelmi szervezetei.

Ugyanakkor a turizmus világméretű fellendülésével, főként a Covid utáni nekirugaszkodás után az európai nagyvárosok egyre jobban kitettek a tömegturizmus negatív hatásainak.

Az idegenforgalom növekedése természetesen jót tesz a városi bevételeknek, az állami adók növekedésének, de egyre erősebb a helyben lakók ellenkezése. Főként azért, mert a minőséginek nem nagyon nevezhető turistatömegek az egy-kétnapos ott-tartózkodásuk idején sok mindent megengednek maguknak, amit hazájukban, vagy a lakhelyükön nem. Az európai nagyvárosok egyre elégedetlenebbek a turistatömegek bezúdulása miatt, Velencében belépési díjat fizettetnek velük, Barcelonában egyszerűen ki akarják tiltani az egy-kétnapos látogatókat, de Prágában, Bécsben és Amszterdamban is intézkedéseket fontolgatnak, illetve hoztak is már.

Budapesten hosszú évek óta egyre erősebb probléma a nem nagyon kulturált turistatömegek mindennapi léte a főváros belső részeiben (az úgynevezett bulinegyedben). Biztonsági és közbiztonsági kérdéseket kell(ene) szabályozni, ami nem lenne komoly ügy, hiszen idén márciusban az Európai Parlament (EP) hatalmas többséggel fogadott el egy szabályozást a rövid távú bérleti szolgáltatásokra vonatkozóan.

Hasonló gondokkal küzdenek az Atlanti-óceán túlsó partján is. New York városának vezetése tavaly ősszel hozott jogszabályt, amely előírja, hogy a házigazdáknak állandó lakóként kell élniük a kiadott ingatlanban, valamint regisztrálniuk kell magukat a városnál a hirdetés feladása előtt.

Budapesti specialitás

Ide még visszatérünk, de most nézzük inkább a hazai helyzetet, amely főképp Budapest gondja. Kevésbé a vidéki városoké, és legkevésbé a kisebb településeké, pedig ott is rengeteg turistaélmény van. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, 2022-es statisztikája szerint Budapesten közel 900 ezer a lakások száma, a lakosságé meg tavalyelőtt 1 644 146 volt, ami lakásonként elvileg 1,83 személyt feltételez. Ám mivel általában 2-3-4 személyes családok élnek a fővárosban, ez azt jelenti, hogy néhány tízezer azoknak a lakásoknak a száma, amelyek üresen állnak. Ebből következően könnyedén lehetne kiadó lakást, bérletet, szobát találni, aránylag kedvező áron.

Inkább a budapestiek gondja
Inkább a budapestiek gondja
Fotó: Depositphotos

A valóság pont az ellenkezője. Nincs kiadó lakás, és ha akadna is, csak csillagászati áron lehet beköltözni. Ennek oka az Airbnb. Nem is annyira az egy-egy lakást tulajdonló magánszemélyek haszonszerzési vágya a fő ok (bár az is), hanem azoknak az üzleti vállalkozásoknak a tevékenysége, amelyek felvásárolják magánszemélyektől a lakástulajdonukat (vagy átveszik tőlük a bérbeadási jogot) és ők diktálnak. Ehhez kapcsolódó kérdés, hogy vajon a sok (de legalább négy-öt) érdekvédelmi szervezet munkatársai ingyenes társadalmi munkát végeznek-e, vagy miből tartják el (és fenn) magukat?

Budapesten a Nagykörúton belüli területek (V,. VI., VII., VIII. kerület), de akár még a Róbert Károly-Hungária-Könyves Kálmán körúton belüliek is az Airbnb kedvelt részei. Ugyanis közel vannak a városközponthoz (vagy éppen ezek azok), nem kell messze menni a legközelebbi streetfood helyhez, vagy kocsmához. 

Jelenleg nincs Budapesten fővárosi közgyűlési rendelet, vagy határozat, aminek egyik oka az  lehet, hogy például ami a belső kerületek számára égető probléma, az alig, vagy egyáltalán nem érinti Csepel, vagy Rákosszentmihály lakóit és önkormányzatát.

A fővárosi VI. kerület – Terézváros – önkormányzata azonban már évek óta gondolkodik a megoldáson. Három évvel ezelőtt már volt egy aránylag működőképes elképzelése a megoldásra, azt azonban a kormányhivatal nem engedélyezte. Az idén júniusi EP- és önkormányzati választásokon azonban egyértelmű bizalmat szavazott a korábbi kerületvezetésnek a helyi lakosokból álló választók jelentős többsége és ezért elérkezettnek látták az időt egy ügydöntő népszavazáshoz a rövidtávú lakáskiadások (Airbnb) szabályozásához. Ugyanis a helyi választópolgároktól túl sok panasz érkezett az Airbnb-k miatt és az önkormányzat végül is nem a ki tudja hol élő lakástulajdonosok, vagy a lakásokat egy-két napra bérbevevők érdekeit kell hogy nézzék, hanem az őket megválasztókét. Vagyis: bizalmat – bizalomért. 

Az önkormányzat hangsúlyosan kinyilvánította, hogy igyekszik felelősségteljes felnőttként kezelni a helyi lakosokat, választópolgárokat, de még a tizenéveseket is, akik – ha betöltötték a 16. életévüket – részt vehetnek az Airbnb-k jövőjéről kiírt népszavazáson. A felnőtt,értelmes emberekhez szól egyebek közt az az információ is, hogy

az önkormányzat tisztában van vele: évente mintegy 870 millió forint adóbevételtől esik el, ha a helyi lakosok az Airbnb kerületi megszüntetése ellen foglalnak állást.

Ennél a nem lebecsülendő összegnél értékesebbnek tartja a választópolgárok nyugalmát, a lakóházak tisztaságát, valamint a lakhatási költségek mérséklését.    

Tévedés ne essék: nem a lakáskiadást szándékozik betiltani az önkormányzat. A hosszútávú lakáskiadást minden további nélkül támogatná, hiszen abból is szép bevételre tehetne szert és azzal kevésbé lehet kibújni az adózás alól. Mi több: a társasházi albetétek tulajdonosai, akik valóban ott is laknak, szívesebben fogadnák a hónapokra, netán évekre oda költözőket.

Bécsben például a bérlakások abszolút többségben vannak az öröklakásokkal szemben, Budapesten pedig a rendszerváltás óta alig van efféle (amit érthetetlen és buta módon albérletnek nevez a hazai közvélemény). Az egyebek közt az Airbnb-nek felróható lakhatási ínség következtében ma Budapest belső kerületeiben – ha egyáltalán hozzá lehet jutni egy bérelhető lakáshoz, annak – havonta  300 ezer forint körül van a havi bérleti díja.

Miközben a nettó átlagbér a KSH friss adatai szerint 438 ezer forint. Egyébként az Airbnb-k tulajdonosai (lakáskiadói) átlagban évi 34 500 forint adót fizetnek, egy társasházi lakás (albetét) havi közös költsége nagyjából ennyi.

A magán-szálláshelyek a lakásszám 7,54 százalékát teszik ki, ez az adat azonban csak a bejelentett, legálisan működőket takarja. Az önkormányzat feltételezése szerint azonban ennél jóval több az illegálisan, feketén, vagy a szürkezónában működő magánszállások száma, ami jelentős bevételkiesést okozhat.

Az önkormányzatnak azonban sem jogi, sem pedig anyagi és fizikai lehetősége nincs, hogy akár nap mint nap ellenőrizze a feketeszférát. Ezért élt azzal a lehetőséggel, amellyel az Országgyűlés felhatalmazta az önkormányzatokat. 

A terézvárosi népszavazás kezdőnapja előtt egy héttel minden kerületi lakos postaládájába bedobtak egy színes, nyomtatott prospektust, hogy kellő információval lássák el a reménybeli szavazókat. Ebben egyebek közt négy-négy pontban felsorolták az Airbnb-k megtartását, illetve megszüntetését alátámasztó érveket. Ezzel (bármi lesz is a népszavazás eredménye) máris kiérdemelték a fair play díjat, amely a mai Magyarországon olyan fehér holló, mintha Terézváros csatlakozna külső kantonként Svájchoz. Már maga az ügydöntő népszavazás is erős lépés arrafelé. 

A szeptember 15-éig tartó népszavazás kérdése, amelyre igennel, vagy nemmel lehet válaszolni, a következő: 

Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsák meg a társasházi lakások kiadását Airbnb-típusú szálláshelyként

Lássuk az érveket. Előbb a NEM válaszokéit:

1. Az Airbnb sok pénzt hoz a kerületnek. Kár lenne lemondani róla

2. Az Airbnb jó a kerületi vállalkozásoknak és a lakáskiadóknak (mármint anyagilag)

3. Olcsóbbá teszi a turizmust

4. Mert Terézváros egy világváros szíve

Ezek pedig az IGEN válaszok érvei:

1. Az otthon nem szálloda

2. A haszon a nagybefektetőké lesz

3. Nehezíti és drágítja a lakhatást

4. Az Airbnb nem partner a szabályozásban

Az önkormányzat rendelkezése szerint az szavazhat, aki igazolja magát érvényes személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával. Utóbbit 2024. július 31. előtt kellett kiállíttatni (hogy ne lehessen csalni, mert e dátum után hirdették meg a népszavazást). Minden 16 éven felüli terézvárosi lakos szavazhat. Nincs érvényességi és eredményességi küszöb. Amennyiben az IGEN szavazatok lesznek többségben, akkor a szabályozás 2026. január 1-jén lép hatályba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Döntött Terézváros arról, lesz-e 2026-tól Airbnb
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 06:40
Alacsony, a 20 százalékot alig meghaladó részvételi arány mellett a VI. kerületben lakók 54 százaléka arra szavazott, hogy tiltsák ki az Airbnb-t.
Turizmus Soha nem látott távolságokba repül a Wizz Air - de nagyobb kényelmet nem adnak (frissítve)
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 10:30
Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója soha nem látott hosszúságú járatokat ígér, de az utasokat csak az alacsony árakkal csábítják.
Turizmus Előveszik a rulettkereket: gyökeresen megváltozhat a thaiföldi nyaralás
Buksza blog | 2024. szeptember 3. 10:11
Thaiföld a világ egyik idegenforgalmi központja, ám gondot okoz az ország gazdaságának, hogy szemben a világ turizmusának nagy részével, az ottani vendéglátás nem tért teljesen magához a koronavírus-járvány után.
Turizmus Nehéz helyzetben az izraeli turizmusban dolgozók
Vágó Ágnes | 2024. szeptember 1. 14:46
Utánajártunk, milyen helyzetben vannak ma a turisztikai szegmens résztvevői Izraelben, a közel egy éve történt terrortámadás óta. Pályaelhagyók, alternatív megoldásokat választók, személyes történetek.
Turizmus Melege van? Utazzon az Antarktiszra!
Elek Lenke | 2024. augusztus 31. 15:01
Aki már ötször járt Balin vagy Arubán, és unja a 40 fokot, annak kifejezetten ideális úti cél az Antarktisz. De nemcsak ennek a körnek: kalandvágyók, kutatók, sőt, jegyespárok vágnak neki Grönland után a déli fehér kontinensnek, hogy tanúi legyenek a jég olvadásának és a pingvinfiókák kikelésének.
Turizmus Kevesebb magyar nyaralt itthon - Szeged a nagy nyertes, Pannonhalma a nagy vesztes
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 29. 08:32
A nyár közepét jelentő júliusban a külföldi turisták száma nőtt csak tavalyhoz képest, a belföldieké és az általuk eltöltött vendégéjszakáké csökkent.
Turizmus Hadat üzentek az illegális apartmanoknak, kemény lépés egy kedvelt turistaparadicsomban
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 26. 17:12
Ha illegálisan, rövid távra adják ki a lakást, könnyen közműszolgáltatás nélkül maradhatnak Sevillában.
Turizmus Reptér-kvíz: kitalálja, minek a rövidítése az ORD vagy az MSY?
Elek Lenke | 2024. augusztus 25. 14:10
A világ legnemzetközibb iparága a légiközlekedés, azonos kódok, szakszavak és nyelv jellemzik, amelyek biztonsági okokból nagyon fontosak.
Turizmus Brüsszel döntött: fizetniük kell az EU-ba utazó briteknek
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 20. 16:23
7 eurós vízummentességi díjat, a jövő nyártól.
Turizmus Van egy új, biztos módszer, amivel bejuthatunk a hírességek ágyába
Elek Lenke | 2024. augusztus 19. 14:34
Vannak, akik megpróbálják annyira elrejteni magánéletüket a nyilvánosság elől, amennyire csak lehetséges - és vannak, akik bárkinek kiadják a házukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG