Az, hogy az új tulajdonos mit tesz a megvásárolt bankkal, a saját döntése: megtarthatja „külön” banknak, magába olvaszthatja, vagy összeolvaszthatja egy másik, szintén tulajdonában lévő bankkal - mondta el a Privátbankárnak Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője.
![]() |
Binder István, PSZÁF-szóvivő |
A banki szolgáltatások esetében a felek között polgárjogi szerződés van, amely a tulajdonosváltás esetében nem változik, tehát az eredetileg megkötött kondíciók megmaradnak. Az új tulajdonos azonban dönthet úgy, hogy megváltoztatja a szerződési feltételeket, amit az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó szabályok alapján tehet meg.
Ha a banki ügyfélnek nem felel meg, hogy új tulajdonosa lett a banknak, vagy a kondíciómódosításokkal nem ért egyet, akkor a szerződést felbonthatja - mondta Binder István a Privátbankárnak.
Így módosítható a szerződés
Az egyoldalú szerződésmódosítás szabályai szerint ha az ügyfelet kedvezően érinti a módosítás, akkor nem kell előre bejelenteni a változást, de ha kedvezőtlenül, arról 15-60 nappal a változás előtt értesíteni kell az ügyfeleket. A banki ügyfelek ilyenkor elállhatnak a szerződéstől.
Az egyoldalú szerződésmódosításkor új tételeket nem lehet a szerződésbe tenni, de ha valami már szerepelt a szerződésben, azt meg lehet változtatni, ha időben értesíti a bank az ügyfelet.
Tulajdonosváltáskor tehát a folyószámlákkal, betétekkel, hitelekkel kapcsolatban automatikusan nem történik változás - mondta a szóvivő. Az is lehetséges, hogy csak lecserélik a bank logóját.
Nem muszáj bankot venni: lehet ügyfeleket is
Magyarországon fiókteleppel rendelkező hitelintézetek AXA Bank, Banco Primus, BNP Paribas, Citibank, Cofidis, Deutsche Bank, ING Bank, Oberbank. |
A terjeszkedés nem csak úgy lehetséges, hogy az egyik bank "tokkal-vonóval" megveszi a másik bankot. Előfordulhat, hogy csak egy adott üzletágat, annak ügyfélállományát adják-veszik a hitelintézetek (az Erste például 2012-ben megvette a BNP Paribas privátbanki üzletágát 400 ügyféllel és 60 milliárdos vagyinukkal).
Ugyanígy ha egy anyabank csak valamely fióktelepét adja el, akkor valójában állomány-átruházás történik. Az állomány-átruházás és ezzel összefüggően esetleges kondícióváltozások esetén az ügyfeleket természetesen jogok illetik meg, az új hitelintézet pedig csak a jogszabályi korlátok között tehet lépéseket az új kondícióinak bevezetésére vonatkozóan.
Ezzel kapcsolatban azonban Binder István azt is elmondta, hogy azok az ügyfelek, akik hitellel vagy jelzáloggal rendelkeznek annál a banknál, amely eladja állományát, kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek, szemben azokkal akiknek csak egy folyószámlájuk van a banknál, vagy betétjük van a kivonuló pénzintézetnél. Könnyebb átköltöztetni folyószámlánkat vagy megtakarításainkat egy másik pénzintézethez, mint egyik napról a másikra hitelezőt váltani...
A szerződésállomány átvételéről az átvevő hitelintézetnek - az engedélyező határozat kézhezvételétől számított harminc napon belül - írásban kell értesítenie minden érintett felet. Bemutatóra szóló betét vagy értékpapír esetén az értesítést két országos napilapban hirdetményként kell közzétenni.
Az OTP két bankot venne meg
![]() |
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója |
Korábban a Privátbankár megírta, hogy 3-4 hónapon belül két bankot vehet az OTP, az egyiknél már közel vannak a tárgyalások lezárásához. Két olyan pénzintézetről van szó, amely a magyar piac elhagyására készül - mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója. Az egyik esetében már írásos ajánlatot tettek, a másiknál az utolsó fázisban vannak az egyeztetések. Csányi Sándor úgy várja, hogy 3-4 hónapon belül lezárulhatnak a tárgyalások.
Később felmerült, hogy a CIB, az MKB és a Commerzbank közül venne meg kettőt az OTP. Majd arról is beszámoltunk, hogy feltételezhetően a Sofinco S.A. tulajdonában álló, közvetett módon a francia - Magyarországról kivonuló - Crédit Agricole érdekeltségébe tartozó Credigen Bank lehet az OTP egyik célpontja.
Az OTP külföldi bankokat is venne, az egyik célpont egy kazah bank lehet. Részletek >>>