Az, hogy az új tulajdonos mit tesz a megvásárolt bankkal, a saját döntése: megtarthatja „külön” banknak, magába olvaszthatja, vagy összeolvaszthatja egy másik, szintén tulajdonában lévő bankkal - mondta el a Privátbankárnak Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője.
Binder István, PSZÁF-szóvivő |
A banki szolgáltatások esetében a felek között polgárjogi szerződés van, amely a tulajdonosváltás esetében nem változik, tehát az eredetileg megkötött kondíciók megmaradnak. Az új tulajdonos azonban dönthet úgy, hogy megváltoztatja a szerződési feltételeket, amit az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó szabályok alapján tehet meg.
Ha a banki ügyfélnek nem felel meg, hogy új tulajdonosa lett a banknak, vagy a kondíciómódosításokkal nem ért egyet, akkor a szerződést felbonthatja - mondta Binder István a Privátbankárnak.
Így módosítható a szerződés
Az egyoldalú szerződésmódosítás szabályai szerint ha az ügyfelet kedvezően érinti a módosítás, akkor nem kell előre bejelenteni a változást, de ha kedvezőtlenül, arról 15-60 nappal a változás előtt értesíteni kell az ügyfeleket. A banki ügyfelek ilyenkor elállhatnak a szerződéstől.
Az egyoldalú szerződésmódosításkor új tételeket nem lehet a szerződésbe tenni, de ha valami már szerepelt a szerződésben, azt meg lehet változtatni, ha időben értesíti a bank az ügyfelet.
Tulajdonosváltáskor tehát a folyószámlákkal, betétekkel, hitelekkel kapcsolatban automatikusan nem történik változás - mondta a szóvivő. Az is lehetséges, hogy csak lecserélik a bank logóját.
Nem muszáj bankot venni: lehet ügyfeleket is
Magyarországon fiókteleppel rendelkező hitelintézetek AXA Bank, Banco Primus, BNP Paribas, Citibank, Cofidis, Deutsche Bank, ING Bank, Oberbank. |
A terjeszkedés nem csak úgy lehetséges, hogy az egyik bank "tokkal-vonóval" megveszi a másik bankot. Előfordulhat, hogy csak egy adott üzletágat, annak ügyfélállományát adják-veszik a hitelintézetek (az Erste például 2012-ben megvette a BNP Paribas privátbanki üzletágát 400 ügyféllel és 60 milliárdos vagyinukkal).
Ugyanígy ha egy anyabank csak valamely fióktelepét adja el, akkor valójában állomány-átruházás történik. Az állomány-átruházás és ezzel összefüggően esetleges kondícióváltozások esetén az ügyfeleket természetesen jogok illetik meg, az új hitelintézet pedig csak a jogszabályi korlátok között tehet lépéseket az új kondícióinak bevezetésére vonatkozóan.
Ezzel kapcsolatban azonban Binder István azt is elmondta, hogy azok az ügyfelek, akik hitellel vagy jelzáloggal rendelkeznek annál a banknál, amely eladja állományát, kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek, szemben azokkal akiknek csak egy folyószámlájuk van a banknál, vagy betétjük van a kivonuló pénzintézetnél. Könnyebb átköltöztetni folyószámlánkat vagy megtakarításainkat egy másik pénzintézethez, mint egyik napról a másikra hitelezőt váltani...
A szerződésállomány átvételéről az átvevő hitelintézetnek - az engedélyező határozat kézhezvételétől számított harminc napon belül - írásban kell értesítenie minden érintett felet. Bemutatóra szóló betét vagy értékpapír esetén az értesítést két országos napilapban hirdetményként kell közzétenni.
Az OTP két bankot venne meg
Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója |
Korábban a Privátbankár megírta, hogy 3-4 hónapon belül két bankot vehet az OTP, az egyiknél már közel vannak a tárgyalások lezárásához. Két olyan pénzintézetről van szó, amely a magyar piac elhagyására készül - mondta Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója. Az egyik esetében már írásos ajánlatot tettek, a másiknál az utolsó fázisban vannak az egyeztetések. Csányi Sándor úgy várja, hogy 3-4 hónapon belül lezárulhatnak a tárgyalások.
Később felmerült, hogy a CIB, az MKB és a Commerzbank közül venne meg kettőt az OTP. Majd arról is beszámoltunk, hogy feltételezhetően a Sofinco S.A. tulajdonában álló, közvetett módon a francia - Magyarországról kivonuló - Crédit Agricole érdekeltségébe tartozó Credigen Bank lehet az OTP egyik célpontja.
Az OTP külföldi bankokat is venne, az egyik célpont egy kazah bank lehet. Részletek >>>