A Plotinus egy holding cég, amely viszonylag nagy kockázatú, de magas elvárt hozamú befektetésekkel foglalkozik. Három területre koncentrál: egyrészt derivatív tőkepiaci termékekkel foglalkozik jelentős tőkeáttétellel, de szigorú kockázatkezeléssel, másrészt hosszabb távú értékalapú pénz-, és tőkepiaci befektetéseket eszközöl tőkeáttétel nélkül, végül reálgazdasági befektetésekkel is foglalkozik.
Sikeres évek
A társaság részvénye 2011-ben érkezett a BÉT-re, 1525 forintos árfolyamon debütált. Onnan nagyjából fokozatosan növekedett, mára 4400 forintig emelkedett, ami 4 év alatt közel triplázás, és a társaság egy részvényre jutó saját tőkéje is 176 százalékkal növekedett a bevezetés óta. Ezzel a Plotinus a legnagyobb növekedésű társaság lett a tőzsdén az elmúlt időszakban.
Plotinus árfolyam és egy részvényre jutó saját tőke érték. Forrás: Plotinus.hu |
Időközben a cégnek volt egy kötvénykibocsátása is: 2013-ban 500 milliós névértéken bocsátották ki a Plotinus Prémium kötvényt. Ennek kamatozása infláció felett 4,5 százalék, ugyanakkor átváltható kötvényenként 34 darab törzsrészvényre, és végül a cég által bármikor visszahívható 115 százalékos árfolyamon. A cég igazgatótanácsának elnöke, Zsiday Viktor elmondta, hogy nem akartak túl magas kamatot adni mint a rosszhírű elődök, hanem azt szerették volna, ha jól megy a részvény, a kötvényesek átváltják papírjukat, és végül sok boldog részvényesük lesz.
Így is történt, 3692 darab kötvényt, a kibocsátott mennyiség 74 százalékát átváltották, a maradék 1308 darabot (melyet érthetetlen, miért nem cseréltek be tulajdonosaik) a cég visszahívta idén márciusban. A cégnek jelenleg 600 részvényese van. A Plotinus tovább szeretne növekedni: kötvények és részvények révén tőkét bevonni, a tőzsde Prémium kategóriájába kerülni, sőt elnyerni a BUX tagságot.
További tervek
További tevékenységük során kiemelt szerepet kap az ingatlanpiac: alulértékeltnek tartják a budapesti piacot, így kedvező lehetőségeket, megfelelő ingatlanokat keresnek. Emellett a reálgazdaságban cégeket is keresnek, melyekbe érdemes beruházni, esetleg felvásárolni és hatékonyabbá tenni őket.
Mindezen célok eléréséhez most a cég újra kötvényt bocsát ki egy kötvényprogram keretében. Ez a Plotinus 2015-2016 kötvényprogram, melynek során többféle kötvénysorozatot bocsáthatnak ki, összesen 2 milliárdos értékben.
A kibocsátásra kerülő első sorozat a Plotinus 2019/A kötvény, melynek futamideje idén június 22-től 2019. június 22-ig tart, kamatozása 2 százalék, de a futamidő alatt minden hónap 10-15. között átcserélhető 20 darab Plotinus részvényre (technikailag visszaváltás és részvényvásárlás történik, így nincs részvény hígulás). Ez a papír tehát egy hibrid struktúra, vagyis kötvény, de a befektető részesülhet a részvények potenciális árfolyam-emelkedéséből.
A kibocsátásra kerülő sorozat maximum 9108 darab 100 ezer forint névértékű kötvény, melyet június 15-18 között lehet jegyezni az Equilor Befektetési Zrt-nél, a kötvény forgalmazójánál.
Kérdések az új kötvényről
A kötvénykibocsátás alkalmából tartott sajtótájékoztatón elhangzott egy kérdés, hogy miért csak 2 százalék a kötvény kamata, hisz ez nem több, sőt kevesebb, mint az állampapírok gyakorlatilag kockázatmentes hozama. Zsiday Viktor elmondta, hogy szándékosan nem akartak rákínálni az államkötvények kamatára, az a cél, hogy a befektetők ne a kamatért vegyék, hanem azért, hogy azt siker esetén részvényre váltsák. Ez a 2 százalék tulajdonképpen csak egy kis bánatpénz arra az esetre, ha az átváltás mégsem érné meg.
Még egy kérdés felmerült: mit csinál a cég, ha nincs elegendő saját részvénye, amikor a kötvényesek nagy mennyiséget szeretnének átváltani? Zsiday Viktor szerint ebben az esetben vesznek a piacon, ami egy ilyen holding cégnél nem olyan nehéz, mert a piaci ár rendszerint nem tér el jelentősen az egy részvényre jutó saját tőkétől, így egy kis felárral könnyen meg tudják vásárolni a hiányzó papírokat.
Összességében egy kiválóan, prudensen működő, eddig nagy hozamot termelő, de a kockázatokat nem elhallgató cégről van szó, így a most kibocsátásra kerülő kötvények vonzóak. Jóllehet hordoznak kockázatot, és ezt a cég hangsúlyozza is, de az össze sem hasonlítható a rossz emlékű BTel és E-Star esetével. Itt a tisztes nyereség esélye sokkal nagyobbnak tűnik, mint az esetleges bukásé.