1p
A külföldi, számítógépes algoritmus segítségével befektető, úgynevezett quant alapok eredménye eléggé széles skálán mozgott az utóbbi egy évben, -24,4 és plusz 9,9 százalék között. Ugyanakkor nagyobb részük ezzel is meg tudta előzni a hasonló profilú, de nem számítógépesített konkurenseit. Megindult a kilábalás, miután a pénzügyi válságot a szektor kezdetben nehezen viselte, a hosszú távú hozamai nem olyan jók.

Ha a számítógépek már képesek megverni a sakknagymestereket, miért ne tehetnék meg ezt a legjobb tőzsdei szakemberekkel is? – ez az alapgondolata a számítógépes modelleken és matematikai kiértékelésen (quantitative analysis, röviden quant) alapuló kereskedésnek az Investopedia szerint. A szoftverek nagy előnye, hogy az emberekkel ellentétben nem hagyják magukat érzelmek által befolyásolni, és az embernél összehasonlíthatatlanul gyorsabban reagálnak.

Ha szemét megy be, szemét is fog kijönni

Hátrányuk viszont, hogy emberek programozzák őket, akik hibáznak, és a hibás szoftver nem képes jó döntést hozni. „Ha szemét megy be, szemét is fog kijönni”– mondják. Vannak olyan modellek, ahol teljes mértékben a szoftverre bízzák a döntéseket, és van egy köztes fajta, ahol az élő emberi véleményalkotást és az algoritmust keverik, vagy az algoritmust rendszeresen felülvizsgálják.

A Morningstar befektetésialap-minősítő és adatbázis-fenntartó társaság német rendszere 81 quant típusú befektetésijegy-sorozatot tart nyilván, amelyek befektetési politikájukat számítógépes szoftverek, algoritmusok alapján hajtják végre. (Ez valószínűleg csak a Németországban is forgalmazott alapok köre, a link mindig a legújabb adatokra mutat.) Ezek mintegy 27 különböző alap részalapjai vagy befektetésijegy-sorozatai, különböző devizákban, régiókra vagy piacokra specializálódva, vagy különböző tulajdonosi csoportok számára kialakítva. Eredményük a január 18-ig eltelt egy évben nagyon vegyes volt, az értékpapírok több mint felének, 45-nek a hozama volt mínuszos.

Nem sikerült csodát tenniük a számítógépeknek

Csak húsz eredménye volt pozitív, a többinek nem volt egy éves hozama (feltehetően azért, mert ennél rövidebb ideje indultak). A veszteséges sorozatok közül soknak volt mínusz 10-15 százalék az eredménye, a csúcstartó 24,4 százalékos veszteséget ért el (Quantex Nucleus). A pluszosak közül a legjobb is csak 9,9 százalékot hozott (Dexia Quant USA Network), a szektor átlaga tehát biztosan mínuszos, ami persze nem túl meglepő annak fényében, hogy tavaly a részvénypiacok átlagos teljesítménye is negatív volt, és az árupiacokon is sok termék ára esett.

Az amerikai Morningstar január eleji cikke a quant-típusú alapok lassú visszatéréséről ír, az ilyen konstrukciók ugyanis annak idején rosszul tűrték a már 2007 óta tapasztalható megnövekedett turbulenciákat a piacokon. A cég szerint 2010 nyarán megvizsgáltak 60 ilyen alapot, és körülbelül kétharmaduk három éves visszatekintő teljesítménye elmaradt az adott iparágban, részpiacokon fellelhető, összehasonlítható alapok teljesítményétől. Ennek következtében a befektetők dollár-milliárdokat vontak ki ezekből az alapokból. Azóta sokat változott a helyzet, 2011-ben már a quant-alapok kétharmada túlteljesítette a konkurenciát, ami 2005 óra a legjobb éves teljesítményük – írják.

A válság mélyéről minden másképp néz ki

A jelenséget azzal magyarázzák, hogy az ilyen alapok modelljeikben gyakran használnak olyan gazdasági mutatókat az értékeléshez, mint a nyereségesség, értékeltség (P/E, P/BV), és 2007-2009-ben, a medvepiacon ezek becsapták az algoritmusokat, különösen olcsónak tüntetve fel sok részvényt, különösen a bankokat. Később azonban az algoritmusok erős, jövedelmező vállalatok részvényeit választották ki, amelyek a recesszióban is helytálltak. Az algoritmusok így utolérték a piacokat.

Egy másik magyarázat, hogy a pénzügyi válság előtt, amikor a quant alapok nagyon népszerűek voltak és nagy összegeket kezeltek, sok pénz áramlott olyan részvényekbe, amelyeket az egymáshoz sokszor hasonló algoritmusaik egyaránt kiválasztottak. Vagyis egyes részvényeknek éppen ezek az alapok verték fel az árát, ami később, az alapokból való pénzkivonással megszűnt. Ma már ez a hatás nem érvényesül, az alapok nem licitálnak egymásra a jó részvényeknél.

Az algoritmusokat folyton csiszolják és faragják

Jelenleg a quant-alapok tovább küzdenek a nem-quant konkurenciával, az utóbbi három évben 53 százalékuk tudta felülteljesíteni ezeket a versenytársakat a Morningstar szerint. A jövő bizonytalan, a módszereket, az algoritmusokat folyamatosan fejlesztik, új változókat vesznek figyelembe, a Goldman Sachs quant-csapata például szöveges változókat épít be, és vizsgálja azt, hogy különböző vállalatok gazdálkodása hogyan fonódik egymással össze.

A tőkekiáramlás egyelőre folytatódott az utóbbi időben ebből az alapfajtából. Az alapszektor talán legismertebb elemző cége azt javasolja a befektetőknek, hogy kipróbált, az utóbbi évek brutális piaci viszonyait is jól álló alapokra, alapkezelői csapatokra bízzák a pénzüket. (A Magyarországon működő három hasonló alapról itt írtunk.) Az Etfdb.com oldal pedig nemrég kvantitatív módszerekkel dolgozó ETF-eket gyűjtött össze cikkében.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27100 26670 27180 0,00% 0 0 7 426 913 160 HUF 2025-06-30 17:07:08
MOL 2954 2940 2970 -0,07% 0 0 1 600 874 024 HUF 2025-06-30 17:06:46
MTELEKOM 1780 1774 1796 -0,89% 0 0 623 849 168 HUF 2025-06-30 17:05:14
RICHTER 10000 9905 10140 -1,09% 0 0 2 366 504 360 HUF 2025-06-30 17:11:45
OPUS 597 581 605 +0,17% 0 0 186 650 782 HUF 2025-06-30 17:06:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Hogyan jöhet ki Magyarország jól a vámháborúkból?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. június 18. 15:15
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Mi vár Európára Trump vámpolitikájában, Magyarország hogyan jöhet ki a helyzetből?
Herman Bernadett | 2025. június 17. 15:01
Mik azok a békerészvények, és nyerhet-e Magyarország, valamint a régió az európai fiskális stimulussal, és számítanak-e újabb különadókra? – ezekről mondta el egy május végi interjúban véleményét Czakó Ágnes, az OTP Alapkezelő szenior porfólió menedzsere, aki elnyerte az Év feltörekvő portfolió-menedzsere címet a Privátbankár Alapkezelő Klasszis 2025 versenyén.
Befektetési alapok Hold Alapkezelő: Aki tud hosszú távon gondolkodni, tartson több részvényt vagy részvényalapot
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 16. 15:01
A Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán a szakma által az Év Alapkezelőjének választott Hold Alapkezelő két szakemberével, Móricz Dániel befektetési vezetővel és Tuli Péter intézményi üzletágvezetővel részletesen kielemeztük a jelenlegi pénz- és tőkepiaci folyamatokra ható tényezőket.
Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
Befektetési alapok Az agresszív vámokkal a Trump-adminisztráció a saját szavazóit lövi lábon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 22. 09:31
Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán első, második és harmadik helyeket is elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával részletesen átbeszéltük a világban most zajló geopolitikai feszültségeket és a most észszerűnek tűnő befektetési stratégiákat.
Befektetési alapok Kiderült, mibe tették az emberek az állampapírkamatokat
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 19:22
Tovább nőtt az első negyedévben a háztartások vagyona. Az állampapíroktól megváltak sokan, inkább a befektetési alapokat keresték. Az erős forint miatt sokan devizázni kezdtek, a nyugdíjpénzek pedig bent maradtak a pénztárakban – írja az Mfor.hu.
Befektetési alapok Klasszis: megvannak a legjobb magyar befektetési alapok és alapkezelők, innovációk
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 09:54
A hazai befektetési alapok vagyona 2024-ben is dinamikusan nőtt tovább, megközelítette a 18 ezer  milliárd forintot, ami 27,7 százalékos emelkedés volt. A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis 2025 díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek. Az Év Alapkezelője a HOLD Alapkezelő, az Év Portfóliómenedzsere Szőcs Gábor, az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere pedig Czakó Ágnes lett.
Befektetési alapok Még csak a felénél tartunk, de már megvan az évtized biznisze?
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 12:35
Az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap megvette a HelloParks két raktárcsarnokát.
Befektetési alapok Lehet a 100 milliárdos vagyon is túl sok
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 16:33
Kényszerű lépés Zsiday Viktor alapjánál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG