A magántulajdonú társaságot 1969-ben alapították, befektetéseit fundamentális elemzések alapján kezeli. Nemzetközi szinten összesen 300 milliárd dollárnyi vagyont bíztak rá, ebből 169 milliárd jut a lakossági és vállalati ügyfelekre. Magyarországon a Fidelity a Citibankkal és a Friedrich Wilhelm Raiffeisennel együttműködve hozza majd forgalomba a befektetési jegyeket – hangzott el a társaságok csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Több száz elemzőt foglalkoztatnak
Batara Sianturi, a Citibank Magyarország elnök-vezérigazgatója szerint a magasabb hozamok utáni vadászat a jövőben is meghatározó tényezője lesz a befektetési szektornak világszerte. Magyarországon a várakozásoktól elmaradó tavaly negyedik negyedéves GDP után a Citi 0 és 0,5 százalék közötti növekedést vár erre az évre, jó hír azonban, hogy nemrég sikeresen bocsátottunk ki dollárkötvényeket. A Citibank tavaly is képes volt nyereségesen működni itthon, változatlanul a vagyonosabb ügyfelekre igyekszik koncentrálni, a Citigold ügyfelek száma dinamikusan nő – mondta el.
Adam Lessing, a Fidelity ausztriai és kelet-európai vezetője (képünkön) szerint több száz kutatóval folytatják mélyelemzéseken alapuló befektetési stratégiájukat. Több mint 130 befektetési alapuk van, ezek közül persze nem minegyiket forgalmazzák majd nálunk, csak egy alapkészletet.
Nökevedési részvények helyett stabil jövedelem?
Korábban, főként a múlt század első felében a jövedelem-jellegű befektetések, mint a kötvények voltak a figyelem középpontjában, a részvényeket túl kockázatosnak tartották. Elképzelhető azonban, hogy ez a régi szemléletmód most visszatér. Ügyfeleiket arra biztatják, hogy ne a hagyományos kategóriákban gondolkozzanak – részvény, kötvény, ingatlan –, hanem céljaikat, saját preferenciáikat fogalmazzák meg. Például, mi a legfontosabb számukra: a stabilitás, a növekedés, vagy a rendszeres jövedelem?
Aran Gordon, a Fidelity kötvényszakértője szerint a magas hozamú kötvénybefeketések nem egyenlőek a bóvlival. Egy részük, a CCC kategóriájú cégek bedőlési aránya ugyan magas, 26 százalék volt a múltban, ez méltán nevezhető bóvlinak. Az efeletti kategóriákban azonban jóval nagyobb biztonságról beszélhetünk, a BB kategóriában például csak mintegy egy százalékos volt a bedőlési arány.
A bóvli egész szépen tud hozni
Az USA-ban a magas hozamú kötvények hosszú távon jól teljesítettek, átlagos hozamuk 8,86 százalék volt, sőt még recessziós időszakokban is, amikor a bedőlési arány megugrik, meghaladta az évi négy százalékot. Ezekkel a vállalati kötvényekkel részvényekhez hasonló hozamot lehetett elérni, de azoknál jóval kisebb kockázattal (Sharpe-mutatóval) – modta el a szakember.
Az 1980-as év óta csak négy olyan esztendő volt, amikor a magas hozamú kötvények negatív hozamot értek el. Ezek között is messze a legnagyobb veszteséget 2008-ban mutatták fel, mínusz 27 százalék volt a teljesítményük. Abban az évben azonban a többi befektetési eszköz is rosszul teljesített, sőt sok eszközosztály ezt az értéket is mélyen is alulmúlta. A magas hozamú kötvényeket kibocsátó vállalatok pénzügyi mutatói jelenleg viszont nagyon jók – hangzott el.
Csak most kezdődik a tánc, az elinflálás
Alex Homan részvénypiaci szakértő szerint a feltörekvő részvénypiacok a következő tíz évben teljesen másképp fognak kinézni, mint az elmúlt tíz évben. Most a makrogazdasági kilátások javulnak, Kína helyzete is sokkal jobb, mint ahogy azt akár csak hat hónappal ezelőtt is gondolták. Sok ország növekedése azonban nagyon le fog lassulni, alaposan át fog rendeződni a mezőny.
A fejlett országok nagyon eladósodottak, amit valószínűeg nem a növekedés által, hanem az inflációval fognak tudni ledolgozni. Sok helyen az inflálás még csak most kezdődött el, mint például Japánban, másutt, mint Nagy-Britanniában éppen szünetet tartanak. A feljett nyugati országok devizái váhatóan gyengülni fognak, ez pedig javítja a feltörekvő országok részvénypiaci kilátásait. Akik szeretnék pénzük értékét megőrizni, azok számára a részvények ugyanis kikerülhetetlenné válnak.
Magyarország elriasztó
Azok a menedzserek, akik jelen vannak az egys országokban jobb eredményt tudnak elérnti a Fidelity szerint. A társaságnak pedig ez a statégiája, helyi elemző csapatokat tart fenn a fontosabb országokban. „Elemzőink legalább fele ott él az országban, amelyet elemez” – hangzott el.
A Fidelity magyarországi kitettsége viszont jelenleg nagyon kicsi. „A lassú növekedés az, ami igazából elriaszt bennünket”- mondta el Alex Homan.