2013-ban közel harmadával nőtt a hazai befektetési alapok tőkéje, a vagyon növekedése meghaladta az 1000 milliárd forintot, ami döntően friss pénzek beáramlásának köszönhető. A forintban kibocsátott alapok több mint háromnegyede pozitív hozamot ért el tavaly, de csak 43 százalékuk érte utol az irányadó állampapír-piaci mutatót. Óriási volt a szórás, 30-40 százalékos nyereségre és 30-40 százalékos veszteségre is volt példa.
A Privátbankár.hu hagyományteremtő jelleggel idén díjat alapított, amellyel a magyarországi befektetésialap-piacon szereplő portfóliókezelők és alapkezelő cégek teljesítményét szeretnék elismerni és jutalmazni.
Ács Zsuzsa, a Privátbankár.hu tulajdonos-ügyvezetője elmondta: a Privátbankár.hu Klasszis díj egyfajta megkülönböztető jelzés, amely segíthet a befektetőknek kiválasztani a rendkívül széles befalap-palettáról a legkiválóbb termékeket.
A Privátbankár.hu Klasszis díjak közül négyet az alapkezelők, a szakmai szereplők, a brókercégek, a hazai szaksajtó és a közönség szavazatai alapján ítéltek oda. A felkért szakemberek és a közönség nehezen döntöttek arról, ki jelenleg a legjobb portfóliókezelő, végül rendkívül rendkívül szoros eredmény született. A beérkezett voksok alapján Az Év Portfóliómenedzsere 2014 díjat Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója kapta.
Az Év Alapkezelőjéről nagyobb volt az egyetértés, a Concorde Alapkezelő Zrt. a szavazatok nagy többségét besöpörte.
A Dorsum Zrt. különdíját szintén szavazás alapján ítélték oda, a jelöltek között ebben a kategóriában 35 év alatti szakemberek szerepeltek. Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere 2014-ben Cser Tamás, a Concorde Alapkezelő munkatársa lett.
A Privátbankár.hu objektív módszertan szerint 257 alap-sorozat teljesítményét megvizsgálva 18 további díjat osztott ki konkrét befektetési alapok számára. A Klasszis díjakat az egyes kategóriák legjobb alapjai 3 éves teljesítményük alapján nyerték el, a Junior Klasszis díjakat a legígéretesebb alapok 1 éves teljesítményük alapján kaphatták meg. A különböző kategóriákban összesen 9 alapkezelő alapjai kerültek első helyre. A Concorde 4, az OTP és az Erste 3-3, a Pioneer és a Budapest Alapkezelő 2-2 díjat nyert, az Aegon Magyarország, a Takarék Alapkezelő, a Dialóg és a K&H alapkezelő pedig szintén besöpört egy-egy díjat.
A Budapesti Értéktőzsde Különdíját a Concorde Részvényalap kapta, amely a hazai tőkepiac fennmaradásáért, fejlődéséért részvételével a legtöbbet tette: egyrészt jelentős mennyiségű hazai részvényt tart portfóliójában, másrészt a részvények állományát 2013-ban jelentősen emelte is.
Az Év Legdinamikusabban Növekvő Alapkezelője az Erste Alapkezelő lett - százalékpontban ugyanis ők érték el a legnagyobb növekedést a magyar befektetésialap-piacon.
A díjazást egy szakmai grémium felügyelte, melynek tagjai a következők:
Dr Schepp Zoltán, egyetemi docens, a Pécsi Tudományegyetem kutatási és innovációs dékánhelyettese
Végh Richárd, az MNB Piacfelügyeleti igazgatóságának igazgatója
Misik Sándor befektetési szakértő
Temmel András, a Bamosz főtitkára
Ács Zsuzsanna, a Privátbankár.hu tulajdonos-ügyvezetője
Eidenpenz József, a Privátbankár.hu szakújságírója
A díjazás módszertana és a szabályzat a //privatbankar.hu/klasszis címen érhető el.