7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Saját üzleti kilátásaikat kedvezőtlenebbnek értékelik a vállalatok, mint az elmúlt tíz évben bármikor - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara legfrissebb konjunktúra-jelentéséből. Ugyanakkor sokan a mostani gazdasági visszaesést átmenetinek tekintik. 

Mindig érdekes és fontos adatok forrása a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara éves konjunktúra-jelentése. Ilyen jelentést a német iparkamarának a térség többi országában működő helyi kamarái is készítenek, hasonló kérdőívvel. Így tehát egyfelől a saját hazai gazdasági-üzleti viszonyainkról kapunk alapos áttekintést, sok éve immár, vagyis a friss adatokat hozzá lehet mérni a megelőző évek trendjeihez, másfelől pedig a magyarországi konjunktúra-értékelést össze lehet vetni a közép- és kelet-európai térségben elkészített felmérések eredményeivel. 

Ráadásul a német-magyar kamara igen sok gazdasági szereplőt foglal magába; most is 249 vállalkozás vezetőjének a véleményét tartalmazza a jelentés. A cég-minta jól visszaadja a magyar gazdaság karakterét: a válaszadók fele az 50 főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozásból került ki, bőven vannak tehát kis és közepes méretű cégek a mintában, miközben a legnagyobb gazdasági súlyú vállalatok is tagok a kamarában. A kapott értékelés és vélemény ezért igen jó indikátora annak, amit a magyarországi cégeknél gondolnak a döntéshozók. 

Ami a konjunktúra alakulását illeti, a 2023. februári-márciusi felmérés szerint az üzleti helyzet és közeljövő kilátásai tekintetében ágazatonként, vállalatméretként eléggé vegyes a kép. Az ipari cégek egy fokkal optimistábbak, mint a kereskedelemben és egyéb szolgáltatási szektorban tevékenykedők; az exportra termelők között is több az optimista, mint ahol az értékesítés zöme vagy egésze a belső piacra megy. 

A konjunktúra-jelentés szerint romlott a gazdaságpolitika minősége és kiszámíthatósága. Fotó: Depositphotos
A konjunktúra-jelentés szerint romlott a gazdaságpolitika minősége és kiszámíthatósága. Fotó: Depositphotos

A minta egészéről elmondható, hogy saját üzleti kilátásaikat kedvezőtlenebbnek értékelik a vállalatok, mint az elmúlt tíz évben bármikor. Ugyanakkor a beruházási tervek meglétére és a foglalkoztatás-bővítési szándékokra vonatkozó kérdésekre némileg pozitívabb válaszok érkeztek, mint egy évvel ezelőtt. Ebből arra következtethetünk, hogy sokan a mostani gazdasági visszaesést átmenetinek tekintik. 

Különösen figyelemre méltó az, hogy a vállalkozások milyen kockázatokat látnak maguk előtt; a 2022 tavaszi felméréshez képesti elmozdulások is érdekesek.

A vállalkozások által észlelt kockázatok 2022-ben és 2023-ban

Egy évvel ezelőtt a nyersanyagok és az energia ára volt a két legerősebb kockázat. Idén is az energiaárakat említik a cégek leggyakrabban a vállalkozásukat fenyegető kockázatként, míg a nyersanyag-mizéria már mérséklődőben van. Gondot okoz továbbá – mint általában az üzleti világban – a kereslet megléte; ez a tétel nem meglepő módon idén is elől áll. Szintén a komoly kockázatok között említik a szakképzett munkaerő hiányát. Tavaly került be a kockázati lista felső tartományába az árfolyam ügye: most is komoly gondot okozó, a harmadik leggyakrabban említett. 

Új válaszlehetőségként jelent meg a szállítási láncok témája: előbb a járvány miatt, de sokféle gazdasági, geopolitikai tényező hatására is gyakori lett a zavar a termelési, logisztikai kapcsolatokban. Ez általános jellegű ügy, nem úgy, mint a hazai politikai rendszerből adódó kockázat.

Figyelemre méltó, hogy a jogbiztonságot nálunk a vállalatok 29 százaléka említette kockázatként – itt ugyanúgy romlást érzékelnek, mint a gazdaságpolitikai minőségét és kiszámíthatóságát illetően. 

Lehetne azt mondani, hogy ezek mind csupán vélemények, észlelések, és mint ilyenek, nem számítanak sokat a gazdaság világában. Az ilyen önnyugtatás azonban nem vet számot azzal, hogy a helyzet megítélése és a kilátások felmérése nagyon is komoly stratégia-alakító tényező, különösen olyan időszakban, amikor az értékláncok átrendeződési folyamatainak felgyorsulása miatt a korábbinál gyakoribb lehet a tevékenység áthelyezése. Ezért

jelenleg különösen lényeges az azt kutató kérdés, hogy az adott vállalat ismét Magyarországot választaná-e befektetési célpontként. A megelőző években a nagy többség az anonim felmérésben a maradás mellett voksolt, most azonban a megelőző két év 88 százalékos szintjéről igencsak jelentősen, 79 százalékra csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek ma ismét Magyarországot választanák. 

A kérdés azért is valódi, és egyáltalán nem hipotetikus, mivel a német hátterű nagyobb vállalatok rendszerint jelen vannak a térségünk sok más gazdaságában, és tényleges opció a számukra, hogy máshova helyezzék át a működésüket, vagy kevésbé drasztikus döntésként a meglevő berendezések életciklusának vége felé egy másik országban folytassák a tevékenységet. Ezért jó tudni, hogy az újrabefektetési szándék 79 százaléka az idén már rosszabb a térséget alkotó 16 ország átlagánál, ami 85 százalék, és van olyan ország (Észtország), ahol a pozitív válasz 100 százalék. 

Érdemes ezért megtekinteni, hogy kelet-közép-európai térségi összevetésben milyenek a magyar állapotok. 

A technikai recesszióba csúszó magyar gazdaságban láthatóan a térségi átlagnál nagyobb kockázatot jelent a kereslet megléte – ez alól a nagy exporthányadú cégek kivételnek számítanak, hiszen azok eleve nem a csekély magyar piacra szállítanak. Ám az már helyi vonatkozás, hogy

az átlagnál nagyobb kockázatot jelent nálunk a gazdaságpolitika. A válaszadók szerint a gazdaságpolitika kiszámíthatósága a gond, e tekintetben érezhetően csökkent az elégedettség. Különösen a szabályozási keretek gyors változására panaszkodnak, valamint a piaci mechanizmusokba való sok beavatkozásra, mint amilyen az árképzés hatósági befolyásolása, a külkereskedelmi forgalom nehezítése adminisztratív eszközökkel.

Kritikus nálunk a jogállamiság megítélése is; a másik ország, amely a térségi normához képest sokkal rosszabb képet mutat, az Lengyelország, amely kormánya már évek óta számos lényeges jogállamisági ügyet tekintve konfliktusba került az uniós intézményekkel. A magyarországi felmérésben szereplő vállalkozásoknak csaknem a fele – a tavalyinál jóval többen – fejezték ki  az elégedetlenségüket a támogatásokhoz való hozzájutással kapcsolatban. 

A német üzleti körök véleménye sokat számít. Az bizonyosan túlzás, amit gyakran hallani, miszerint a német autógyárak érdekei vezetik a német politikát a döntésekben; ez sosem volt így, és a szociáldemokrata, zöld pártok mostani kormányzati súlya mellett ez hibás leegyszerűsítés. Azonban a német cégek tényleges magyarországi tapasztalatai is formálják a Magyarország iránti német viszonyt. A jogbizonytalansági aggályok, korrupciós panaszok más nemzeti hátterű vállalatoknál is felmerültek, de a német cégek valóban egészen mostanáig legfeljebb szűk körben panaszkodtak a magyar viszonyokra.

Most azonban már a vezető lapokban is világosan megjelenik a sok forrásból származó tanúskodás: romlanak a magyarországi gazdasági közállapotok. 

Nem német-specifikus az ügy. Sok felmérés, adatforrás, vizsgálati jelentés szerint már szaporodnak a bajok a jogrenddel. A romlást az sem üti helyre, ha a magyar állam a gyengeségei tudatában, mintegy azokat ellensúlyozandó, mélyen tartja az adókulcsokat, és feltűnően rugalmassá (másfelől nézve: munkavállaló-ellenessé) teszi a munkajogot. Ezenközben – és ez olyan új tényező, amellyel a magyar nagyközönség, és talán a magyar politikai vezetés sincs tisztában – más térségbeli országokban érzékelhető javulás indult be.

A cseh vagy a balti esetben már régóta jobbak a mutatók, valamint az üzleti visszajelzések is, de a német kamarai felmérésekben is látható, hogy a horvát, román, szlovák jogállamisági viszonyok a közvetlenül érintettek szerint elég jól állnak, de legalábbis a mienknél sokkal jobban – nem volt az mindig így, akár csak fél évtizedre visszapillantva sem. 

Jól tenné, ha a magyar politika figyelmeztetésként tekintene erre a tükörre. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: A nagy jegybankok óvatossága és a forintkamatok sorsa
Bod Péter Ákos | 2024. április 12. 05:43
A jegybankok világszerte komoly feladványt kaptak: mikor és milyen mértékű kamatcsökkentés lenne a megfelelő? Ha azonban a meghatározó jegybankok minden javuló jel ellenére óvatosak, a vártnál később lépnek és talán kisebb mértékben enyhítenek a kondíciókon, akkor a magyar jegybank sem engedhet a sürgetésnek.
Benchmark Bod Péter Ákos: Szubjektív jólét – van-e gazdasági jelentősége?
Bod Péter Ákos | 2024. március 29. 05:42
Látszólag nincs egyértelmű összefüggés a bruttó hazai termék (GDP) és az emberi boldogság mértékének európai helyzete között. De csak látszólag. Valójában a boldogság-lista élén is az anyagilag tehetős nemzetek állnak. Mint ahogy Magyarország középmezőnybeli helyezése sem lehet meglepő és sajnos, ahogy a GDP-k összevetésében, itt is már előttünk vannak a románok. Azaz boldogabbak.
Benchmark Bod Péter Ákos: A tengerszállítás biztonsága, költsége – és a magyar ipar szerkezeti rizikói
Bod Péter Ákos | 2024. március 21. 05:43
A Szuezi-csatornát elkerülő hajók késői beérkezése bizonyára komoly mértékben visszafogta az ipari kibocsátást, és csak reménykedni lehet, hogy a gyengécske tavalyi év és a szintén halovány évkezdet után e két fő ágazat erőre kap. Az egész magyar gazdasági teljesítményre kihat az, ami a kulcsiparágakkal történik.
Benchmark Bod Péter Ákos: az IMF közepesen optimista világgazdasági kilátásait nem rontják le a zavaros kínai hírek
Bod Péter Ákos | 2024. február 1. 05:41
A kínai államadósság nemzetközi összevetésben nem óriási, de a nem-állami szektoroké igencsak: arányában jóval meghaladja az amerikai magánszektor eladósodási rátáját a GDP százalékában. Ezért is különösen izgalmas, hogy az Evergrande kínai és külföldi hitelezőinek, a kötvény-tulajdonosoknak vajon mennyi jut a felszámolási folyamat végén. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Infláció le, növekedés fel 2024-ben? Vagy tovább sodródik a magyar gazdaság?
Bod Péter Ákos | 2023. december 27. 05:42
Bármelyik nagy makrogazdasági mutatót tekintjük, sok a lefele mutató kockázat. Jövőre sokkal valószínűbb az éves átlagos 7, mint a kormány által előrejelzett 4-5 százalékos fogyasztóiár-index. Ráadásul a magyar kormány által kinyitott külpolitikai frontok nagy száma miatt egyáltalán nem lehet adottnak venni azt, hogy a jelenlegi (így sem csekély) uniós pénzáramot meghaladó összegek jönnek 2024-ben.
Benchmark Bod Péter Ákos: a kellemetlen adatok üzenete, hogy a recesszióból sokfelé vezet út
Bod Péter Ákos | 2023. december 8. 05:42
A gazdasági helyzet értelmezését nagyban nehezíti, hogy rengeteg kétely övezi a nemzetgazdasági adatok megbízhatóságát. A 2023 októberéről érkező adatok lassulást, elakadást jeleznek, akkor vajon mire alapoz az optimista kormánypropaganda?
Benchmark Bod Péter Ákos: a fizetési mérleg javult - de nem javult meg
Bod Péter Ákos | 2023. október 27. 05:39
Már a múlté a költségvetés és a folyó fizetési mérleg együttes hiánya, másnéven az ikerdeficit – hangzik el Nagy Márton érvelése. Ám egyelőre ott tartunk, hogy a költségvetés erősen deficites, a forgalmi típusú adók valahogy nem nőnek a tervezett mértékben, holott a tervezettnél jóval nagyobb infláció az áfa és szja csatornáin elvileg még enyhítik is a pénzügyminiszter aggodalmait. 
Benchmark Bod Péter Ákos: követjük a dezinflációs trendet - és azután?
Bod Péter Ákos | 2023. október 11. 05:57
Bár a magas tavalyi bázisszint miatt decemberben 7 vagy 8 százalékra mehet le az éves pénzromlás, a nemzetközi szervezetek – jelesül a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – már azt prognosztizálják, hogy az eddig gondolt és a magyar hatóságok által említett inflációs pályánál magasabb árszintemelkedés várható 2024-re.
Benchmark Bod Péter Ákos: A „fejlődő Európa” – ahogy az EBRD látja a térséget és benne Magyarországot
Bod Péter Ákos | 2023. október 5. 05:47
Vajon a magyar gazdaságnak, és általában is egy rendszerváltó országnak, hol a helye a világ gazdasági-üzleti térképén? A teljesítményt kikhez, mihez kell mérni? Ezen kérdések megválaszolásához is érdemes figyelemmel kísérni az EBRD elemzéseit: a tágan vett kelet-európai térséget hitelezőként jól ismerik, fizikai jelenlétük miatt a belső viszonyokról is vannak első kézből származó ismereteik, így gazdasági prognózisaik is figyelemre méltók kelet-közép-európai vonatkozásban is.
Benchmark Bod Péter Ákos: Monetáris váltás előjele vagy csupán szakmai felismerés?
Bod Péter Ákos | 2023. augusztus 2. 05:49
A forint árfolyamának hirtelen és erőteljes változásai rendszeresen tudatosítják a magyar gazdasági szereplőkben az önálló valuta meglétéből fakadó komoly kockázatokat. Mind gyakrabban előkerül a kérdés: hogyan tovább? A jó és egyszerű válasz az euróövezethez való csatlakozás lenne. Arra azonban nemhogy céldátum nincs, de gyenge szándék sem látszik a kormányzati körökben. Újabb jelek alapján mégis érdemes megint rápillantani a helyzetre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG