8p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai gazdaságpolitika az aktuális nehézségekkel van elfoglalva, miközben a hosszútávú fejlődés miatt óriási jelentősége lenne a gazdaság és társadalmi modernizációnak. Bod Péter Ákos, aktuális írásában azt elemzi, hogyan áll Magyarország ezen a téren.

Jelenleg az egyre aggasztóbb infláció és az ősztől várható gazdasági ütemcsökkenés ad főként munkát a konjunktúraelemzőknek, a gazdaságpolitikai diskurzusba pedig visszakerült a stagfláció témája. Ezekkel az ügyekkel eddig is rendszeresen foglalkoztunk itt, így kevesebb figyelem jutott a lassabban változó, mélyebben fekvő ügyekre, amelyeket összefoglalóan modernizációs folyamatnak nevezhetünk. Néhány új, érdekes adat birtokában érdemes most rápillantani a magyar társadalmi-gazdasági modernizáció menetére, hiszen mind az infláció, mind pedig az üzleti teljesítmény további alakulása nagymértékben függ attól, hogy mennyire modern és versenyképes maga a gazdaság, az annak keretéül szolgáló társadalom.  

A modernizáció fogalmának sokféle értelmezése lehetséges. Ezek között vannak értékrendi, és így vitára ingerlő vonatkozások, ám olyan általánosan elfogadottak is, mint a javuló gazdasági szerkezet, amelyen belül növekszik a több tudástőkét igénylő, nagyobb hozzáadott értéket alkotó tevékenységek súlya, vagy pedig a javuló erőforrás-felhasználási hatékonyság. Ez utóbbi megnyilvánul a munkatermelékenység növekedésében, a fajlagos anyagigény mérséklődésében.

A magyar modernizációs folyamat indikátorai közül most az előttünk álló kihívásokra tekintettel azokat vizsgáljuk, amelyek nagyban eldöntik, hogy a folyamatban levő változások miként érintenek minket. Ilyen vonatkozás az energiahatékonyság, vagy a fogalom inverze, a gazdaság energiaigényessége: mekkora értéket állít elő az ország egységnyi energia felhasználásával, vagy mennyi áram, gáz, nyersolaj kell, mondjuk ezer euró nemzeti termék előállításához. Ezek az indikátorok most különösen jelentősek, hiszen a sok energiát fogyasztó országokat nagyobb mértékben sújtja az utóbbi másfél év energia-megdrágulása, mint azokat, amelyeknek a gazdasági szerkezetében eleve kisebb az energiaigényes tevékenységek aránya, korszerűbb az ingatlanvagyon, a járműpark.

Európa országai az energiahatékonyság vonatkozásaiban sem egyformák, még a klimatikus viszonyok is szerephez jutnak, az adottságok is különböznek. Hosszabb távon viszont a lényeg a modernizáció folyamat, annak mind technológiai, mind pedig gazdasági-társadalmi vonatkozása. A valamikori szocialista tömb gazdaságtörténete sajnos világosan megmutatta, hogy a sok élőmunkával, nagy felhalmozási rátával, de elégtelen technológiai fejlődés mellett, az erőforrások pazarló, nem gazdaságos felhasználásával lehetséges ugyan ipari társadalmat létrehozni („extenzív fejlődés”), de az ilyen nem versenyképes hosszabb távon. Éles versenyhelyzetben kiderül a szomorú valóság: a gyenge hatékonyság, nagy anyagigény, a legtöbb szektorban a nyugatitól nagyban elmaradó technológiai szint.

A rendszerváltozás óta az elmaradásukból sokat ledolgoztak a volt tervgazdaságok, hiszen már önmagában a piacgazdaságra való visszatérés, a piaci árak alkalmazása kikényszerítette (gyakran nagyon fájdalmasan) a korszerűtlen tevékenységek eltűnését. De a modernizáció valóban folyamat, mégpedig időigényes: a nagy hozzáadottértékű szolgáltatási és ipari kultúrák kialakulása nem szándék kérdése, idő kell az anyag- és energiaigényes termelésről való leállásra, és sok időt igényel a társadalmi viselkedési módok megváltozása. A modernizációs pályán nem egyforma sebességgel haladnak az EU új tagállamai, ebben nincsen semmi meglepő.

Ennek a történelmi folyamatnak az ismeretében tekintsünk itt rá két fontos vonatkozásra: mindkettő támpontot ad ahhoz, hogy a közeljövő folyamatait jobban értelmezhessük. Az egyik az energiaügy: a korábbi időszak viszonyaihoz képest miként változott, mennyivel javult az energiafelhasználási igény (meg ami ezzel szorosan együtt jár: a természeti környezet igénybevétele) a tagállamokban, közöttük Magyarországon.

Az energiaintenzitás változása az EU tagállamaiban 2010 és 2020 között - ezer euró bruttó hazai termékhez felhasznált energia kőolajegyenértékben (kg). Forrás: Eurostat
Az energiaintenzitás változása az EU tagállamaiban 2010 és 2020 között - ezer euró bruttó hazai termékhez felhasznált energia kőolajegyenértékben (kg). Forrás: Eurostat

Jól látható, hogy Bulgária, Románia, a volt Csehszlovákia, és a valamikori szovjet tagállamok, de nemkülönben Magyarország is még a rendszerváltozás után két évtizeddel is rendre sokkal magasabb energiaigényesség mellett működött, mint a szintén erősen iparosodott Németország, Svédország, Franciaország. Javult azért az energiahatékonysági mutató, mind a számlálójában, mind pedig a nevezőjében beálló változások miatt: növekedett a GDP, és kevésbé nőtt, esetleg csökkent is a felhasznált energia mennyisége. Ugyanakkor az is látható sajnos, hogy az említett fejlett ipari országok nívóját (100 kg körüli olajegyenértékes/1000 euró) egyik új tagország sem éri el: kétszerestől négyszeresig terjed a szóródás.

A 2020-as év e vonatkozásban is sajátos volt, mert a Covid-válság gazdasági visszaeséssel és kényszerűen gyors életmódváltozással jár: ezek a sajátosságok érintették az energiaigény alakulását is. Ne feledjük, hogy addigra már komoly energiatakarékossági programokat fogadtak el az EU tagállamai, alapvetően klímapolitikai megfontolásokból; ugyanakkor a környezeti fenntarthatóságot szolgáló technológiai és szabályozási intézkedések közvetetten energiatakarékossági jellegűek is, noha akkor kevesek gondoltak arra, hogy kis időn belül az orosz energiafüggőségtől való szabadulás miatt nyer stratégiai jelleget az ügy. A tagállamok e vonatkozásban sem egyformán teljesítettek, amint azt a 2020-as évet megelőző időszak átlagos energiafelhasználásához mért változás mértéke mutatja.

A 2020-as végső energiafogyasztás változása a 2017-2019-es évek átlagához képest (%). Forrás: Eurostat
A 2020-as végső energiafogyasztás változása a 2017-2019-es évek átlagához képest (%). Forrás: Eurostat

Az adatok azt a képet mutatják, hogy a volt tervgazdaságokban az utóbbi időszak (ebben természetesen nem szerepel még a 2021-es esztendő és a jelen év) csekély volt az energiaigény mérséklődése; a magyar adattal nem büszkélkedhetünk. Amint korábbi elemzéseink megmutatták, a magyar állami költségvetés kiadási arányaiban megnyilvánuló preferenciák között évek óta nem szerepel a környezetvédelem, de az energiatakarékosság sem. Ez Európában nem általános. A Covid-járvány alatt különösen nagy termelésleállást elszenvedő dél-európai országok esetében az összkereslet csökkenése is benne van az energiamegtakarítási adatok alakulásában, azok mégis figyelemreméltók. Ezzel szemben a keleti peremvidék országainak gazdasági szerkezetéből és társadalmi viszonyaiból adódóan – nem azonos mértékben – szerény mértékű lett az energiaigény csökkenése.

A gazdasági szerkezet módosulása nagymértékben függ attól, hogy az adott ország gazdasági szereplői valamint hatóságai mennyit fordítanak alap- és alkalmazott kutatásra, műszaki fejlesztésre, innovációra – még ha a ráfordításoktól hosszú és kanyargós út vezet is el az igényesebb, fejlettebb szintre jutáshoz. A K+F-folyamatok vizsgálatában ezért mindig hosszabb időtávot érdemes tekinteni. Az Eurostat adataiból érdekes kép nyerhető.

K+F kiadások a GDP százalékában
K+F kiadások a GDP százalékában

A magyar adatok csaknem folyamatos növekedést mutatnak az üzleti és kormányzati K+F-ráfordításokat illetően. Az uniós átlag felé tartó közeledés érzékelhető, bár a rés továbbra is nagy. Néhány kiválasztott ország mutatói alapján elmondható, hogy a modernizációs folyamat ezen indikátorát tekintve is jelentősek az EU-n belül különbségek: magyar–román vonatkozásban határozott előnyünk mutatkozik, míg például a cseh gazdasághoz képest jelentős, és ezidáig inkább növekvő az elmaradásunk.

A fenti adatok a teljes gazdaságra vonatkoznak, nemcsak az állami szektorra. Nem fölösleges külön megnézni az Eurostat mutatóit, hogy miként alakult újabban a kormányzati befektetés a K+F szektorába. Itt már vannak 2021-es előzetes mutatók is: ezek szerint a magyar kormányzati költség a GDP 0,29 százalékáról 0,38 százalékra nőtt 10 év alatt. Hogy ez miként viszonyul az európai trendekhez, azt bemutatja az ábra.

Állami kutatási-fejlesztési ráfordítások a GDP százalékában, 2011, 2021, Forrás: Eurostat
Állami kutatási-fejlesztési ráfordítások a GDP százalékában, 2011, 2021, Forrás: Eurostat

A német, olasz vagy éppenséggel a görög állami kiadások aránynövelése jelzi a kormányzati prioritások alakulását. A magyar állami hányad is növekedett, ám ezzel együtt is látható, hogy a térség zömével együtt lemaradásban vagyunk. És mivel a magyar GDP is jóval kisebb az uniós átlagnál, az uniós K+F-hányad felét kitevő magyar állami ráfordítás volumenben bizony csak harmada az európainak. A mostani költségvetési viszonyok közepette aligha várható, hogy az állami modernizációs ráfordításokra több jusson, amikor az adósságszolgálat, a katonai kiadások, valamint a politikai vezetés által fontosabbnak ítélt területek finanszírozása elviszi a pénzt, és eközben keményebbek lesznek az állami deficit-korlátok.

Ám a K+F-ráfordítások nagyobb részét így is a magánszektor tette ki, saját forrásból és uniós pályázatok révén. A vállalatok, intézmények további fejlesztési szándékait valamint az EU-s projektekhez való hozzájutás kilátásait nem könnyű megjósolni. Annyi azonban elmondható, hogy e téren erőteljes javulás nélkül rögzülne az olló az uniós élenjáró szint (sőt az átlag) és másfelől a magyar K+F-viszonyok között. Ez a vonatkozás különösen akkor nyer nagy jelentőséget, amikor a nagyobb anyag- és energiaigényű, hagyományosabb ágazatok további költségnyomás alá kerülnek, és sérülékennyé válnak a világméretű ár-átrendeződés folyamatában. Márpedig most ilyen szakaszba léptünk be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: A nagy jegybankok óvatossága és a forintkamatok sorsa
Bod Péter Ákos | 2024. április 12. 05:43
A jegybankok világszerte komoly feladványt kaptak: mikor és milyen mértékű kamatcsökkentés lenne a megfelelő? Ha azonban a meghatározó jegybankok minden javuló jel ellenére óvatosak, a vártnál később lépnek és talán kisebb mértékben enyhítenek a kondíciókon, akkor a magyar jegybank sem engedhet a sürgetésnek.
Benchmark Bod Péter Ákos: Szubjektív jólét – van-e gazdasági jelentősége?
Bod Péter Ákos | 2024. március 29. 05:42
Látszólag nincs egyértelmű összefüggés a bruttó hazai termék (GDP) és az emberi boldogság mértékének európai helyzete között. De csak látszólag. Valójában a boldogság-lista élén is az anyagilag tehetős nemzetek állnak. Mint ahogy Magyarország középmezőnybeli helyezése sem lehet meglepő és sajnos, ahogy a GDP-k összevetésében, itt is már előttünk vannak a románok. Azaz boldogabbak.
Benchmark Bod Péter Ákos: A tengerszállítás biztonsága, költsége – és a magyar ipar szerkezeti rizikói
Bod Péter Ákos | 2024. március 21. 05:43
A Szuezi-csatornát elkerülő hajók késői beérkezése bizonyára komoly mértékben visszafogta az ipari kibocsátást, és csak reménykedni lehet, hogy a gyengécske tavalyi év és a szintén halovány évkezdet után e két fő ágazat erőre kap. Az egész magyar gazdasági teljesítményre kihat az, ami a kulcsiparágakkal történik.
Benchmark Bod Péter Ákos: az IMF közepesen optimista világgazdasági kilátásait nem rontják le a zavaros kínai hírek
Bod Péter Ákos | 2024. február 1. 05:41
A kínai államadósság nemzetközi összevetésben nem óriási, de a nem-állami szektoroké igencsak: arányában jóval meghaladja az amerikai magánszektor eladósodási rátáját a GDP százalékában. Ezért is különösen izgalmas, hogy az Evergrande kínai és külföldi hitelezőinek, a kötvény-tulajdonosoknak vajon mennyi jut a felszámolási folyamat végén. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Infláció le, növekedés fel 2024-ben? Vagy tovább sodródik a magyar gazdaság?
Bod Péter Ákos | 2023. december 27. 05:42
Bármelyik nagy makrogazdasági mutatót tekintjük, sok a lefele mutató kockázat. Jövőre sokkal valószínűbb az éves átlagos 7, mint a kormány által előrejelzett 4-5 százalékos fogyasztóiár-index. Ráadásul a magyar kormány által kinyitott külpolitikai frontok nagy száma miatt egyáltalán nem lehet adottnak venni azt, hogy a jelenlegi (így sem csekély) uniós pénzáramot meghaladó összegek jönnek 2024-ben.
Benchmark Bod Péter Ákos: a kellemetlen adatok üzenete, hogy a recesszióból sokfelé vezet út
Bod Péter Ákos | 2023. december 8. 05:42
A gazdasági helyzet értelmezését nagyban nehezíti, hogy rengeteg kétely övezi a nemzetgazdasági adatok megbízhatóságát. A 2023 októberéről érkező adatok lassulást, elakadást jeleznek, akkor vajon mire alapoz az optimista kormánypropaganda?
Benchmark Bod Péter Ákos: a fizetési mérleg javult - de nem javult meg
Bod Péter Ákos | 2023. október 27. 05:39
Már a múlté a költségvetés és a folyó fizetési mérleg együttes hiánya, másnéven az ikerdeficit – hangzik el Nagy Márton érvelése. Ám egyelőre ott tartunk, hogy a költségvetés erősen deficites, a forgalmi típusú adók valahogy nem nőnek a tervezett mértékben, holott a tervezettnél jóval nagyobb infláció az áfa és szja csatornáin elvileg még enyhítik is a pénzügyminiszter aggodalmait. 
Benchmark Bod Péter Ákos: követjük a dezinflációs trendet - és azután?
Bod Péter Ákos | 2023. október 11. 05:57
Bár a magas tavalyi bázisszint miatt decemberben 7 vagy 8 százalékra mehet le az éves pénzromlás, a nemzetközi szervezetek – jelesül a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – már azt prognosztizálják, hogy az eddig gondolt és a magyar hatóságok által említett inflációs pályánál magasabb árszintemelkedés várható 2024-re.
Benchmark Bod Péter Ákos: A „fejlődő Európa” – ahogy az EBRD látja a térséget és benne Magyarországot
Bod Péter Ákos | 2023. október 5. 05:47
Vajon a magyar gazdaságnak, és általában is egy rendszerváltó országnak, hol a helye a világ gazdasági-üzleti térképén? A teljesítményt kikhez, mihez kell mérni? Ezen kérdések megválaszolásához is érdemes figyelemmel kísérni az EBRD elemzéseit: a tágan vett kelet-európai térséget hitelezőként jól ismerik, fizikai jelenlétük miatt a belső viszonyokról is vannak első kézből származó ismereteik, így gazdasági prognózisaik is figyelemre méltók kelet-közép-európai vonatkozásban is.
Benchmark Bod Péter Ákos: Monetáris váltás előjele vagy csupán szakmai felismerés?
Bod Péter Ákos | 2023. augusztus 2. 05:49
A forint árfolyamának hirtelen és erőteljes változásai rendszeresen tudatosítják a magyar gazdasági szereplőkben az önálló valuta meglétéből fakadó komoly kockázatokat. Mind gyakrabban előkerül a kérdés: hogyan tovább? A jó és egyszerű válasz az euróövezethez való csatlakozás lenne. Arra azonban nemhogy céldátum nincs, de gyenge szándék sem látszik a kormányzati körökben. Újabb jelek alapján mégis érdemes megint rápillantani a helyzetre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG