5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Abban nincs változás, hogy a februári adatok alapján készült európai inflációs körképünk alapján Magyarország az Európai Unióban továbbra is tökutolsó – éves szintű fogyasztóiár-indexünk az előző havi 4,2-vel szemben több mint 5 százalékponttal lett magasabb az utánunk következő Lettországénál –, ám most már az egész kontinensen is csak két állam pénze romlott jobban.

Nem találunk már szavakat a hazai infláció jellemzésére. Bár minden jel szerint a fogyasztóiár-index januárban tetőzött, a mindössze 0,3 százalékponttal alacsonyabb februári ráta láttán még aligha van okunk tapsikolni. Az enyhe lassulás eredményeként kijött 25,4 százalékos éves inflációs adat ugyanis nemzetközi szinten még így is kiugró – derül ki a legfrissebb, ezúttal az előző havi adatait cikkünk megjelenéséig közzétett 38 ország rátáinak összevetése alapján készült körképünkből (csak négyen nem jelentettek még: Bosznia-Hercegovina, az Egyesült Királyság, Írország és Málta). 

Az Európai Unióban például nálunk a legmagasabb az infláció (mármint annak éves, vagyis az előző év azonos időszakához viszonyított szintje). Novemberben még Litvánia volt e tekintetben a sereghajtó.

Decemberben azonban már kis hazánk – alapvetően az üzemanyagár-stop kivezetésének köszönhetően, ami értelemszerűen megugrasztotta az általános árszínvonalat, olyannyira, hogy kapásból 2,8 százalékpontot „vertünk” Litvániára. 

Az utolsó előttitől való távolságunk januárban tovább tágult, 4,2 százalékpontnyira. Az számunkra lényegtelen, hogy immár nem Litvánia, hanem egy másik balti állam, Lettország végzett közvetlenül előttünk.

E sorrend februárra sem változott, s szinte borítékolható, hogy márciusban, de akár még több hónapig sem fog. Már csak abból kifolyólag, hogy 2023 második havában tovább nőtt az inflációs lemaradásunk, már

5,1 százalékponttal magasabb a hazai éves fogyasztóiár-index, mint az e tekintetben a 27 EU-tag közül 26. Lettországé.

Miközben februárra is jutott egy fordulópont – igaz, ennek bekövetkeztét megspóroltuk volna. Míg ugyanis eddig talán áltathattuk magunkat azzal, hogy jó-jó, az Unióban utolsók vagyunk, ám a nem EU-tag országokban még nálunk is magasabb az infláció – bár valljuk be, ez azért meglehetősen sovány vigasz –, addig most már ez sincs így. Azt tekinthetjük a sors furcsa fintorának, hogy

pont az az Ukrajna került elénk, amely tavaly február vége óta az orosz inváziót szenvedi meg (a háborús agresszor inflációs rátája kevesebb, mint a fele az ukránnak, amivel Putyinék a középmezőnyben helyezkednek el). Így már csak Moldovát tudhatjuk magunk mögött, bár azt is szinte csak egy hajszállal, mindössze 0,5 százalékponttal, valamint a hiperinflációjából kikecmeregni próbáló Törökországot.

Utóbbinak sikerült a legnagyobb mértékben (2,5 százalékponttal) faragnia februárban a januári éves szintű fogyasztóiár-indexén (persze, tegyük hozzá: bőven volt miből) az inflációját februárban mérséklő 25 ország közül. E képzeletbeli dobogó második helyére Koszovó (-1,6 százalékpont), míg a harmadikra Belgium (-1,43 százalék) „állhatott fel”.

Egy államban, Németországban stagnált a pénzromlás az előző hónapban januárhoz képest (8,7 százalékon), ezzel szemben pont tucatnyiban magasabb lett – nem lennénk meglepve, ha a sikerpropagandára mindig is fogékony Orbán-kormány e ténybe kapaszkodna bele. Azt meg különösen elégedetten figyelhetik, hogy a legnagyobb mértékben (0,45 százalékponttal) éppen a fél szemmel mindig is figyelt Románia rátája romlott. Igaz, csak hajszállal maradt el tőle az egyaránt 0,4 százalékpontos havi növekedést felmutatott Finnország és Hollandia. 

Abban nincs változás, hogy a hazai infláció annak ellenére EU-rekorder, illetve Európában „dobogós”, hogy azt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az egyik legmagasabb kamattal próbálja lassítani. A 13 százalékos MNB-alapkamatot csak az ukrán és a moldovai jegybank rátája haladja meg. Ám, ha az effektívnek tartott 18 százalékos egynapos betéti kamatot nézzük, akkor már csak a 25 százalékkal operáló Ukrajna áll előttünk – ebben tehát (még?) fordított a sorrend.

Mindössze öt központi bank változtatott egyébként februárban az alapkamatán. Közülük hárman szigorítottak – Bulgária 0,12, Bosznia-Hercegovina és Szerbia 0,25-0,25 százalékponttal –, ketten, Belarusz és Törökország, pedig lazítottak, mindketten fél-fél százalékponttal.

S akkor a végén jöjjön a szokásos összehasonlítás, nevezetesen, hogy az egyes országok inflációs rátája hogyan viszonyul az alapkamatjukhoz. Ez inkább érdekességnek tekinthető, hiszen a most elhelyezett pénzre kapott reálkamat mértéke majd akkor rögzíthető, amikor a betett összeget ki akarjuk venni, a névleges kamatot akkor indokolt összevetni az aktuális inflációval. (Ahogy például a februári 25,4 százalékos fogyasztóiár-index az irányadó a tekintetben, hány százalékponttal romlott annak a pénze, aki azt tavaly februárban fektette be – merthogy romlott, az aligha kétséges). Hogy azonban mégis mutatjuk e különbségeket, annak az is az oka, hogy végre van egy rangsor, amelyben Magyarország a messze legutolsó Törökországon kívül legalább megelőz uniós tagországokat, egyszerre négyet is, Bulgáriát, valamint az összes balti államot.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG