6p

Az afrikai gyarmati örökségben gyökerező francia-ellenes érzések mostanra Nyugat-ellenes hullámmá szélesedtek. A Száhel-övezet a legjobb példa az éghajlatváltozás határokon átnyúló, egymással összefüggő kockázataira, kihatva a kényszerű lakóhelyváltozásra, az élelmezésbiztonságra, a konfliktusokra és az államok törékenységére. Káncz Csaba jegyzete.

Ahogy Amerika globális rivalizálása Oroszországgal és Kínával egyre fokozódik, egyre nagyobb kihívások elé néz, hogy katonai, diplomáciai és gazdasági befolyását Afrikában érvényesíteni tudja. Amerika növekvő visszavonulása különösen jól látható a Száhel-övezetben - a jelenleg junta által irányított országok földrajzi övében -, amely a világ legkonfliktusosabb régiója.

A Száhel-övezet egyre inkább geopolitikai konfliktusok színhelye is
A Száhel-övezet egyre inkább geopolitikai konfliktusok színhelye is
Fotó: wikipedia

Ez a kiszáradó afrikai terület magában foglalja a dzsihadista konfliktusokat Burkina Fasóban, Maliban és Nigerben; a féktelen banditizmus és a Boko Haram terrorizmus Észak-Nigériában; a Csád-tó környéki dzsihadista tevékenységet; a szudáni polgárháborút; a parázsló etnikai konfliktust Etiópia északi részén; és végül az al-Sabab terrorista csoport garázdálkodását Szomáliában.

Maliban, Burkina Fasóban és Nigerben egymást követő puccsista rezsimek taszították le a gyenge, civil vezetésű kormányokat, dühösen szidalmazva az egykori gyarmatosító hatalom, Franciaország jelenlétét, és Oroszország, valamint Kína felé fordultak támogatásért. A nyugat-afrikai Guineától a keleti Szudánig a Száhel-övezet valamennyi országát ma már katonák irányítják.

Mit tudunk Nigerről?

Az Egyesült Államok az első repülőgépének távozásával megkezdte csapatainak kivonását Nigerből - közölte a két ország védelmi minisztériuma múlt szombaton közös közleményben. A kapcsolatok mélyponton vannak, mivel egy magas szintű amerikai küldöttséget egyszerűen nem fogadtak, miután aggodalmukat fejezték ki Niger állítólagos, Iránnak történő uránszállításról szóló tárgyalásaival kapcsolatban. Május 19-én a Biden-kormányzat bejelentette, hogy legkésőbb szeptember közepéig elhagyja Nigert.

A francia követség Niger fővárosában, Niameyben 2023 szeptemberében
A francia követség Niger fővárosában, Niameyben 2023 szeptemberében
Fotó: AFP

Holott a közelmúltig a nyugati diplomaták úgy tekintettek az országra, mint egyfajta demokratikus bástyára egy olyan régióban, ahol a junták és a radikális iszlamista lázadások egyre nagyobb teret hódítanak. Mára a Niameyben uralkodó katonai rezsim elfordította az elszegényedett országot a Nyugattól.

A nemzet a legkevésbé fejlettek közé tartozik a Földön, magas szegénységi szinttel, valamint az instabilitás és a puccsok hosszú történetével. Összességében azonban kár lenne tagadni, hogy Nyugat-Afrika egy évtizede húzódó instabilitását a NATO líbiai beavatkozása váltotta ki.

Az orosz és kínai kártya

A helyzetet súlyosbítja, hogy a Pentagon azt is bejelentette: az ország hadseregének követelését teljesítve kivonja csapatait Csádból. A Maliban és Nigerben növekvő orosz zsoldos jelenlét mellett most már hiteles jelentések érkeznek arról, hogy orosz személyzet érkezik Csádba, amely korábbi vezetője, Idriss Déby alatt Franciaország szilárd szövetségese volt.

Csád a közelmúltban biztonsági partnerséget kötött az Egyesült Arab Emírségekkel, Törökországgal és Magyarországgal is. Magyarország akár 200 katonát is küldene egy olyan misszióra, amelynek célját sok megfigyelő értetlenül szemléli.

Oroszország az elmúlt pár évben már három francia irányítású országot ragadott el Párizs kezéből: a Közép-afrikai Köztársaságot, Malit és Burkina Fasót. Moszkva 2017 augusztusában írt alá katonai együttműködési megállapodást a Száhel-övezet több országával, köztük Csáddal, Nigerrel és Nigériával. Guinea következett 2018 áprilisában, aztán Burkina Faso 2018 augusztusában és végül Mali 2019 júniusában.

Az Egyesült Államokkal és Franciaországgal ellentétben, amelyek gyakran politikai és erkölcsi feltételekhez kötik katonai segélyeiket, Oroszország a belügyekbe való be nem avatkozás stratégiáját alkalmazza, élelmiszert, biztonságot és fegyvereket biztosít a hatalomhoz és természeti erőforrásokhoz való hozzáférésért cserébe. Hasonlóképpen, Kína, a régió legnagyobb külföldi befektetője, gyors készpénzt és infrastrukturális ígéreteket kínál a jövőbeli nyersanyag-jogokért cserébe - ez csábító ajánlat a hatalom központosítására törekvő instabil rezsimek számára.

Párizs után a teljes Nyugat

Egyre több jel utal arra, hogy az afrikai gyarmati örökségben gyökerező francia-ellenes érzések mostanra Nyugat-ellenes hullámmá alakultak át, ami komoly következményekkel jár Washington számára. A Száhel-övezet új katonai rezsimjei közül néhányan azt gyanítják, hogy az amerikai katonai jelenlét hasonló gyarmatosító és imperialista napirendet követ, amely a szuperhatalom biztonsági és diplomáciai érdekeit helyezi előtérbe a biztonsági és stratégiai ügyekben való nagyobb méltányosságra vonatkozó regionális igények rovására. Nem segít az a felfogás sem, hogy az USA Afrikával kapcsolatos újkori érdeklődése a nagyhatalmi versengés terméke.

Súlyos aggodalmak a terrorizmussal kapcsolatban

A Globális Terrorizmus Index szerint a Száhel-övezet a világ terrorizmusban meghalt embereinek 43 százalékáért felelős - ez több, mint Dél-Ázsia és a MENA-régió (Közel-Kelet és Észak-Afrika) együttvéve. És ez az arány növekszik: 2023-ban 12 ezer embert öltek meg, szemben a 2022-es 9 ezer és a 2021-es 6 ezer emberrel - akik többsége civil volt. Legalább hárommillió ember kényszerül belső menekülésre. Két Száhel-ország - Mali és Burkina Faso - a világ öt, a terrorizmus halálos áldozatai által leginkább sújtott országa között van. A 2023-ban bekövetkezett, 1135 terrorizmus okozta halálesettel Burkina Faso már most több terrorizmus okozta halálesetet jelent évente, mint bármely más ország.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a múlt héten  konkrét eredményeket jelentett be Burkina Fasoban: Moszkva további katonai felszerelést és személyzetet küld Ouagadougou-ba, hogy támogassa az ottani kormányt a terrorizmus elleni küzdelemben. Januárban Burkina Faso volt az első ország, ahol az új orosz „Afrika Légió” katonái partra szálltak. Ez a Wagner-csoportot váltja fel, amely az elmúlt években Oroszország élcsapata volt Afrikában. Burkina Faso, ahol a 2022 óta hatalmon lévő junta egyre inkább tekintélyelvűvé válik, Oroszország egyik legszorosabb szövetségesévé vált Afrikában.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG