Miután tegnap is szép pluszban zártak az amerikai indexek, ma Európában szerényen optimista a hangulat, a vezető indexek 1-4 ezrelékkel emelkednek. Az amerikai határidős mutatók viszont hasonló mértékben süllyednek.
Itthon a BUX index is 0,1 százalékkal megy fel, az OTP 0,3 százalékos emelkedése, a Mol 0,1 és a Richter 0,9 százalékos csökkenése mellett. Egyre feljebb kapaszkodik az Alteo, már hét százalék pluszban jár. (A napokban a cég napelem-terjeszkedést jelentett be.)
Megnyugodott a forint, az arany
A forint tegnap délután, valószínűleg nem függetlenül az EKB kamatdöntő ülésétől, erőre kapott, és a 400 körüli szintről 398 környékére esett az euró. Ma reggel járt 396-nál is, jelenleg 397,20.
Az arany ára tegnap jobban, ma csak kissé erősödött, ismét átlépte az 1700 dolláros határt, most 1718. Az olaj ma nagyjából stagnál, a nyugat-európai gázár viszont tovább kúszik felfelé (plusz hét százalékkal).
Nagyobbat lépett az EKB
Az EKB 50 bázispontos kamatemeléssel kezdte meg a kamatemelési ciklust, hasonló méretű emelésre utoljára 2000-ben volt példa. Ez kisebb meglepetésnek számít, bár a piac 40 százalékos valószínűséggel már ezt is árazta. A piac 75 bázispontos emelést kezdett el árazni szeptemberre.
Az új monetáris eszközzel kapcsolatban számos részletet szándékosan nem fedett fel az EKB, például azt, hogy mekkora hozamkülönbségnél fognak beavatkozni. A TPI keretében szükség esetén egy és tíz év közötti állampapírokat vehetnek, keretösszeg nincs – írta az Erste Befektetési Zrt.
Jövő héten az amerikai Fed emel, 75 vagy esetleg 100 bázisponttal.
Durván leértékelték a hrivnyát
Ukrajna 25 százalékkal leértékelte nemzeti valutáját. A jegybank ezt a lépést a háborús időkben megváltozott gazdasági helyzettel és az erősebb amerikai dollárral indokolta. Ezzel egyidejűleg szigorította a tőkeműveletek feletti ellenőrzést.
Az emberek már csak alig 800 eurónak megfelelő összeget utalhatnak át havonta ukrán számlákról külföldre. Eddig ez az összeg ennek mintegy háromszorosa volt.
A remény gabonája
De van remény – írja a német N-Tv.de. Miután a múlt héten Törökország és az Egyesült Államok közvetítésével elvi megállapodás született Moszkva és Kijev között a gabonablokád feloldásáról, most a hivatalos megállapodás aláírását is tervezik. Végrehajtása és így az ukrajnai élelmiszerexport beindulása azonban még hetekig eltarthat.
Nyugati diplomaták lehetségesnek tartják, hogy Moszkva ürügyekkel próbálja meg a megállapodások végrehajtását meghiúsítani.
Beszakadt a Snap és a Carnival
Folyik a gyorsjelentési szezon, naponta több fontos cég is publikál. Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:
- Beszakadt a Snap a gyorsjelentés után, aminek fő oka, hogy a mostani bizonytalan gazdasági helyzetben a cégek kevésbé aktívak az online marketing területén, ráadásul a verseny is egyre élesebb. Félő, hogy a Snap lemarad az Alphabethez és a Meta-hoz képest.
- Csökkentette a szabad készpénzáramra vonatkozó előrejelzését az AT&T telekomcég, az árfolyam 7,62 százalékos eséssel fejezte be a tegnapi kereskedést.
- Részvénykibocsátással jelentősen hígították a Carnival hajótársaság részvényeinek számát, az árfolyam 11,12 százalékot zuhant.
Ma a Verizon, az American Express és a Twitter gyorsjelentését figyelhetik leginkább a befektetők.
Vitalik az Ethereum-tervekről
Az ether ma nyolc, a bitcoin csak két százalékos pluszban van. Az Ethereum-rendszer vezető fejlesztője, Vitalik Buterin beszélt a tervekről egy konferencián. Szerinte az Ethereum fejlesztése csak 55 százalékban lesz kész a (szeptemberre tervezett) nagy átalakítás, a The Merge után. Az Ethereum fejlődésének még öt szakasza van hátra.
- A The Merge, amikor az Ethereum áttér a proof-of-stake rendszerre.
- A Surge a shardingot fogja bevezetni, amivel az Ethereum elérheti a másodpercenkénti 100 000 tranzakciót. (Ma ez csak 15.)
- A Verge csökkenti majd a validáló csomópontok (szerverek) által tárolandó adatok mennyiségét.
- A Purge pedig mérsékelné a szükséges merevlemezterületet.
- Végül a Splurge az “összes többi mókás dolog” megvalósítását foglalja majd magában.
A történelem első kriptovaluta-bennfentes pere
Eljárás indult bennfentes kriptovaluta-kereskedők ellen, akik titkos információk birtokában vásároltak érméket. Egyikük a Coinbase tőzsde alkalmazottja volt, és tudott arról, mikor, melyik kriptót fogja a tőzsde újonnan bevezetni. Mivel ilyenkor az érmék értéke alaposan meg szokott ugrani, megsúgta ezt két társának, akik bevásároltak. A csoportot másfél millió dolláros haszonszerzéssel vádolják a kisbefektetők kárára – írja a Cryptobriefing.
Kártérítés-fizetésen kívül akár 40 év börtönre is ítélhetik őket. Érdekesség, hogy egy Cobie nicknevű kriptóinfluenszer buktatta le őket nyilvános blokklánc-adatok elemzése alapján. Ékes bizonyítékául annak, mennyire nem igaz, hogy nyomon követhetetlenek a kriptovaluta-tranzakciók.
Mi fogja letörni az olajárakat?
Hát a magas olajárak, az erős dollárban mérve – derül ki a Holdblog bejegyzéséből.
A Nemzetközi Energiaügynökség arra számít, hogy a dollár ereje a finomított üzemanyagok rekordáraival kombinálva visszafogja a feltörekvő piacok olajkeresletét.
A zöldhasú 2002 óta nem volt olyan erős, mint most, de az olajimportőr országok a saját devizájukban számolva még drágábbnak érzik. Amikor a Brent tetőzött, dollárban számolva 59 százalékos pluszban állt, ami kínai jüanban 66, japán jenben 85 százalékos emelkedéssel volt egyenlő. (A dollár magyar forintban egy év alatt 27 százalékkal ment fel – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.