Jelentősen, 7 - 9 százalékkal drágult az amerikai WTI és az északi-tengeri Brent kőolajfajta. A hatalmas szárnyalás hátterében több ok is van, ugyanakkor önmagában egyik sem olyan nagy horderejű, hogy ekkora emelkedést indukáljon. Az olajpiacot hetek óta vasmarokkal fogja az a várakozás, hogy az erős politikai intézkedések ellenére nem sikerül majd megállítani a világméretű keresletcsökkenést. A legutóbbi Fed-kamatdöntés kihúzta a szőnyeget az olajpiaci (és egyéb nyersanyagpiaci) szereplők lába alól. Akkor ugyanis az amerikai monetáris politika döntéshozói "csak" az operation twist meghosszabbításáról döntöttek, nem jelentettek be újabb monetáris enyhítést, azaz még távolabbra csúszott egy esetleges újabb amerikai pénznyomda beindítása. Ez volt az a momentum, amikor jelentős eladói nyomás alá került az olajpiac, az amerikai jegyzések bőven 80 dollár alá kerültek. A mai napon viszont óriásit drágult a nyersanyag, elképzelhető, hogy meg is tud ezen a szinten tapadni az ár, amennyiben az okok tartósak maradnak és jogosnak bizonyulnak.
A mai drágulás hátterében főleg az alábbi okok húzódnak:
- Vasárnaptól él az EU olajembargója Irán ellen, ez eleve növelte az amúgy is meglévő feszültséget az olajpiacon, annak ellenére, hogy a piaci szereplőknek volt idejük felkészülni az eseményre, a kieső szállítási mennyiség nem indokolna ekkora drágulást. Ugyanakkor az iráni hadsereg szokás szerint hadgyakorlattal reagált a szankciókra és ismét tesztelte nagy hatótávolságú rakétáit, amelyekkel Izraelt is el tudja érni.
- A múlt heti EU-csúcson döntöttek a 120 milliárd eurós növekedés ösztönzési programról, ez pedig többeknek reményt adott arra, hogy az euróövezetben több lesz a beruházás, lökést kapnak az infrastrukturális fejlesztések, ez pedig növeli majd a nyersanyagok iránti keresletet. Egyébként maga az EU-csúcs is növelte az euróövezeti kilábalással kapcsolatos optimizmust.A csúcs eredményei megállították az euró tartósnak tűnő esését, a dollár gyengülése pedig ismét kicsalogatta a nyersanyagpiacokra a befektetőket.
- Az olaj piacára tereli a spekulánsokat az a várakozás is, amely szerint az EKB csütörtökön kamatot csökkent. A legtöbben arra számítanak, hogy 1 százalékról, 0,75 százalékra csökken az euróövezeti irányadó ráta. Ez határozottan élénkítheti a hitelezést, hosszabb távra megnyugtathatja a befektetőket. Ugyanakkor amennyiben ez elmarad, illetve az EKB csütörtökön nem lesz elég támogató hangvételű a válsággal kapcsolatban, az újabb csalódási hullámot indíthat el.
- A napon belüli nagy drágulásban segített az amerikai makroadat, amely szerint májusban a vártnál sokkal jobban, 0,7 százalékkal nőttek az amerikai vállalati megrendelések. A várakozás 0,1 százalék volt.
- Jó kártyának bizonyul az olajpiaci vásárlók kezében az a hír is, hogy Norvégiában sztrájkolnak az olajipari dolgozók, ez pedig lassíthatja az ország nyersolajkivitelét.
Nagyjából a fenti hírek összességének hatására a Brent 100 dollár fölé került, az amerikai WTI pedig a 88 dolláros szinttel kacérkodik.
Közben a részvény és devizapiacokon nem látszik hasonló eufória. A New York-i tőzsdeindexek enyhe pluszt mutatnak, a befektetők elsősorban az energiacégek papírjait veszik az olajárrali miatt. Közben az arany is határozottan drágult, az unciánkénti jegyzések1620 dollár felé közelítenek.