7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 

Bár kicsit messze voltunk Rómától, mégis meg voltunk arról győződve, hogy a mélyen katolikus Szicíliában április 26-án szombaton, Ferenc pápa temetésének napján megáll az élet. Vagy minimum félreverik a harangokat a temetés kezdetén, esetleg a végén – abban a rengeteg dómban és templomban, ami a rengeteg olasz hívő legendás fellegvára. 

Ehelyett a gyönyörű Taorminában – ahol A Fehér Lótusz című amerikai filmsorozat második évada játszódik – minden olyan volt, mint vélhetően a többi szombati napon. A turisták egyre erőteljesebb sorokban kígyóztak a helyes kis görbe utcácskákban, itták a híres olasz kávét a tavaszi napsütésben fürdőző tereken, gyönyörködtek az ókori görög színház szépen ívelt maradványaiban és élvezték a híres-neves panorámát a hegyen fekvő városkából a Jón-tengerre.

Taorminából egyébként pont el lehet látni a tíz kilométerre fekvő Naxos Giardinire – Szicília egyik híres tengerpartjára, szállásunk helyszínére is –, ahol az előszezon ellenére esténként szintén tömve voltak már a helyi éttermek és bárok (bár meg kell jegyeznem, hogy pont itt csalódtam a legnagyobbat a szardelláról híres Pizza Sicilianában).

Taormina fő tere, a Piazza IX Aprile – balra a Jón-tengerre és az Etnára pazar kilátás nyílik
Taormina fő tere, a Piazza IX Aprile – balra a Jón-tengerre és az Etnára pazar kilátás nyílik
Fotó: Privátbankár

Sokan a lenti tengerparti sétány felől, Isola Belláról jönnek fel felvonóval tíz eurós retúrjeggyel, mi viszont a reptéren bérelt kis Fiat 500-ast tettük le az utolsó parkolóban, ahonnan már csak gyalog vagy helyi busszal érdemes Taormina óvárosa felé haladni. 

Ha csak arra van időnk, hogy a két kőkapu által közrezárt óvárosi, számtalan luxusboltot is rejtő sétálóutcán, a Corso Umberti I-n végigandalogjunk, vagy a hosszú és meredek lépcsősoron felküzdjük magunkat a hegybe vájt Madonna kápolnáig, már ezalatt is magunkba zárhatjuk Szicília ékszerdobozának hangulatát.

Mi kíváncsiságból megkerestük „A Fehér Lótusz” második évadában szereplő szállodát is, ami a valóságban a Four Seasons Hotelhez tartozó San Domenico Palace, melynek keleti szárnya egy tizenötödik századi kolostorból alakult át hotellé. Igaz, csak az előkertig jutottunk, a bámészkodókat nem engedik tovább. 

A Fehér Lótusz több jelenete a Four Seasons Hotel előkertjében játszódik  – az ajtón túl a kíváncsi szemek elől eldugott belső kert rejtőzik
A Fehér Lótusz több jelenete a Four Seasons Hotel előkertjében játszódik – az ajtón túl a kíváncsi szemek elől eldugott belső kert rejtőzik
Fotó: Privátbankár

A nem mindennapi szállodában a legalsóbb kategóriás — ami természetesen abszolút magaspolcos luxust jelent — szoba ára 900 ezer és 1 millió 300 ezer forint között mozog éjszakánként.

Corleone, azaz Savoca

Taorminától 20 kilométerre fekszik Savoca, ahol 1972-ben „A Keresztapa” pár jelenetét forgatták. (A hegyre épült, történelmi kis faluba hihetetlen hajtűkanyarok vezetnek fel). 

A 18. századi Palazzo Trimarchi oldalában álló Bar Vitelli a forgatási helyszínek közül a legismertebb. A ma is működő bár egy kétemeletes, neoklasszikus, korai 1700-as években épült ingatlan, mely a Trimarchi arisztokrata család tulajdona volt. A bár azóta is vonzza a film szerelmeseit, és persze azokat, akik szeretnék átélni Szicília hamisítatlan hangulatát. A bárban azt a jelenetet forgatták le, amelyben Michael Corleone engedélyt kér Vitellitől, hogy találkozhasson a lányával, Apollonia Vitellivel.

A Bar Vitelli növényekkel befuttatott teraszán áll két szék az egykori filmjelenet miatt, itt nincs kiszolgálás – a jobb oldaliba kell ülni, ahol Al Pacino is ült
A Bar Vitelli növényekkel befuttatott teraszán áll két szék az egykori filmjelenet miatt, itt nincs kiszolgálás – a jobb oldaliba kell ülni, ahol Al Pacino is ült
Fotó: Privátbankár

Így hát jó, hogy mi is beültünk, bár óriási szerencsével, mert nem foglaltunk előre asztalt.  Jéghideg proseccóval koccintottunk (másfél deci 11 euró), melyhez apró falatkákat szervíroztak, közben korhű muzsika szólt … 

Savocában – ami a filmben Corleone – egyébként mintha megállt volna az idő, a macskaköves utcácskákon sétálva csak úgy ömlik az emberre a történelem. A Santa Lucia templomban „A Keresztapa” esküvői jelenetét forgatták, bent folyamatosan láthatók egy tévén a filmrészletek. 

De akad itt más is: a hely egyik legkülönlegesebb látnivalója a kapucinus katakombák, ahol a 18. és 19. században élt helyi nemesek, ügyvédek, írók, orvosok és egyházi személyek mumifikált maradványait őrzik. A katakombák nem csak történelmi jelentőséggel bírnak, hanem betekintést nyújtanak a korabeli temetkezési szokásokba és a helyi társadalom hierarchiájába is. Kicsit bizarr, de nem szabad kihagyni.

Palermo, a maffia fővárosa

Ugyan a szállásunkhoz nem esett közel, de nem bántuk meg, hogy elautóztunk Palermóba. Idén februárban 181 embert tartóztattak le az újraéledő maffiahálózatból egy kétéves nyomozásnak köszönhetően, s az ember unos-untalan a Cosa Nostrára utaló jeleket keres – persze, hogy nem talál, főleg nem fényes nappal és pár óra alatt. Talál viszont egykori tündöklése helyén megkopott, kosszal, romos részekkel, zsúfoltsággal, szegénységgel teli nyomornegyedeket – ez Szicília igazi arca. 

Az óvárosban ugyanakkor már pezsgő hangulat fogadja az embert, és a Vucciria gasztropiac, ahol szinte bármit megkóstolhatunk.

Palermo híres piacán szinte minden kapható, a fő profil mégis a tenger gyümölcsei
Palermo híres piacán szinte minden kapható, a fő profil mégis a tenger gyümölcsei
Fotó: Privátbankár

Mi a 2,5 eurós arancinire (töltött, rántott rizsgolyó, amihez sokszor az előző napi rizottót használják fel) és a papírtölcsérben öt euróért kínált tenger gyümölcseire szavaztunk. És persze a jeges Aperol- és Campari Spritzre (öt-hat euró). Több helyen is ellenőriztük, hogy jó olaszokhoz hűen nem spórolják ki belőle az alkoholt.

Az Unesco Világörökség része a palermói katedrális, amely elképesztően gyönyörű (de nincs elég hely felsorolni, hogy csak itt Szicíliában mi minden a világörökség része), és itt található Olaszország legnagyobb Operaháza, a Teatro Massimo is.

A palermói katedrális: a székesegyház ingyenesen látogatható, de a kiegészítő területek (tető, kincsesház, sírok) belépődíjasak
A palermói katedrális: a székesegyház ingyenesen látogatható, de a kiegészítő területek (tető, kincsesház, sírok) belépődíjasak
Fotó: Privátbankár

A Catacombe dei Cappuccini pedig lepipálja a savocai katakombát, itt 8000 mumifikált testet helyeztek el a falak mentén. A látvány itt is lenyűgöző és megrázó egyszerre, fontos része Palermo történelmének és kultúrájának.

Cefalut is érdemes útba ejteni, mi hazafelé álltunk meg, de a tengerparti kis gyöngyszemet annyi turista lepte el a szűk kis utcácskákban, hogy egy jeges kávé (öt euró) és egy pisztáciás cannoli (ropogós ostyába töltött krémes varázslat szintén öt euróért; ez Szicília híres édessége, melynek pikáns a története) után elmenekültünk. 

Utunk közel 100 (!) alagúton át vezetett, sosem gondoltuk volna, hogy Ausztriánál több alagút lehet valahol. Az üzemanyag viszont nem olcsó, túltesz a magyar árakon. A benzin 1,8, míg a dízel 1,7 euró, és az autópályáért is fizetni kell.

Siracusa és Catania

Arkhimédész szülővárosának, Siracusának az óvárosa Ortigia szigetén található, de nem kell hajóra szállnunk, hogy eljussunk oda, csak átsétálunk egy hídon – miután jó pár kör után végre sikerül az autót leparkolnunk. Természetesen itt is van minden: vulkanikus lávakőből épített katedrális, régészeti leletek, múzeumok (például az Arkhimédesz & Leonardo da Vinci Múzeum), egykori várbörtön és várfalakat nyaldosó tenger, valamint az elmaradhatatlan szűk utcácskák és a köztük kifeszített, száradó ruhák. 

De az óvároson kívül is rengeteg a látnivaló. Nem fogják elhinni: például egy, a 4. században épült katakomba-rendszer.

Volt időnk még Cataniára is, ám kollégám itt jóval több időt töltött el: 

Füstölög az Etna, de a repülőteret nem kell lezárni
Füstölög az Etna, de a repülőteret nem kell lezárni
Fotó: Privátbankár

Messinára és az Etnára már nem jutott időnk. Visszautazásunk napjának reggelén azonban az erkélyünkről is jól látható Etna azzal fogadott minket, hogy a korábbi napokkal ellentétben nem csücsültek rá a tetejére a felhők, hanem kristálytisztán látható volt a csúcsa is. Az pedig füstölt. Hajnali háromnegyed háromkor ugyanis ismét kitört az Etna, és Európa legaktívabb vulkánja új, kitörési szakaszába lépett. A lávaszökőkutak elérték a kráter csúcsa feletti 200-300 méteres magasságot (kár, hogy ezt nem láttuk az erkélyről). Februárban már volt egy komoly kitörése, április vége óta pedig ismét több helyen észleltek lávaszivárgásokat és földrengéseket. 

Mivel egyelőre ezek nem jelentettek veszélyt a légiforgalomra és a lakosságra, gond nélkül fel is tudtunk szállni Cataniából. Így búcsúzott tőlünk Szicília.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG