Február végéig lehet jegyezni a Dialóg Expander nevű új, zárt végű alap befektetési jegyeit euróban egy banknál és két brókercégnél, az alap egy meglepő újítást fog tartalmazni a piacon. A célja az, hogy a Richter által kibocsátott, évi hét százalékos kamatozású, euróra szóló, 2014 szeptemberében lejáró átváltoztatható kötvényeket (HUSTHO) vásároljon. A jogszabályok azonban 15 százalékban limitálják az ilyen kategóriájú értékpapírok arányát a hazai befektetési alapokban.
Erre azonban találtak egy új megoldást a Dialóg Alapkezelőnél – tudtuk meg Elek Pétertől, a Dialóg Alapkezelő portfólió-menedzserétől. Az alap bankbetétbe fekteti a pénzét, amit korlátozás nélkül megtehet a jogszabály szerint, majd swap-szerződést (eszközcsere-szerződést) köt a pénzintézettel a Richter-kötvényekre. Így száz százalék körüli mértékben tudják a Richter papírjainak árfolyamváltozását követni, részesedni annak hozamából.
A frankfurti tőzsde rendszere szerint a 2014-ben lejáró eurós államkötvény csütörtökön 9,6 százalékos hozammal forgott, a 2016-osra 9,4 és 9,8 százalékon voltak eladási és vételi ajánlatok, a 2017-es papírnál ezek 9,4/10,0, a 2018-asnál 9,6/10,1, a 2020-asnál 9,1-9,4 százalékon álltak.
Amint Elek Péter elmondta, a nyílt végű Dialóg Euró Származtatott Alapban sokféle ilyen magas hozamú eurókötvényt tartanak, ezek átlagos hozamszintje jelenleg évi 13 százalék körül van. A Dialóg Expandert, mivel zárt végű, bevezetik majd a tőzsdére, az egy eurócentes névértékű befektetési jegyek euróban foroghatnak majd. Árjegyzés azonban nem lesz rá.
A külföldön kibocsátott hazai devizakötvények más hazai alapkezelőknek is kedvencei. Például az OTP Alapkezelő is többször nyilatkozott pozitívan ezekről a befektetésekről (olvasható itt és itt). A tőzsdei Plotinus Nyrt. is tartott szeptember végén a Mol Magnolia-kötvényeiből.