Miért drágult az olaj?
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent kőolaj ára a héten 58-62 dollár között változott, heti átlagban 4,5 dollárral, 8 százalékkal emelkedett az olajár. A hét utolsó napján az áremelkedés eltüntette a hét folyamán történt kismértékű csökkenést. Az olajár emelkedését részben az amerikai kőolajfúrások számának újabb csökkenése okozta, bár a csökkenés mértéke kisebb volt a vártnál. Az áremelkedés másik oka a hideg időjárás. Az USA keleti partjainál finomítók álltak le, vagy csökkentették termelésüket, a termékek szállítása lelassult, s a tüzelőolaj és fűtőolaj kereslet megemelkedett.
A Brent 1 hónapos határidős ára heti átlagban mintegy fél dollárral volt magasabb, mint a spot ár, péntekre már a spot ár lett magasabb. A héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség erősen növekedett, mivel a Brent ár meredekebben emelkedett, mint a WTI ára. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség heti átlagban 9 dollárra emelkedett.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon a héten 0,5 százalékkal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 1,3 illetve -0,8 százalékos volt a változás. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 3,6 százalékkal került többe, az észak-európai piacokon 1,4-2,3 százalékos volt az áremelkedés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulását a héten az olajár változása jelentősen befolyásolta, valamint a benzin esetében az igen erős nyugat-afrikai kereslet, a dízel esetében a megnövekedett USA kereslet húzta felfelé az árakat. Az európai gázolaj készletek még soha nem látott magasságokba kerültek.
A forint árfolyama ezen a héten 269 forint/dollár körül ingadozott, összességében kb. 1,5 forinttal kellett kevesebbet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét során folyamatosan erősödött.
Mit jelent mindez?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 0,1 százalékos csökkenést, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 0,2-0,7 százalékos emelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon 3 százalékos, az észak-európai piacokon 0,8-1,7% közötti volt az árak forintban mért növekedése. Ezen a héten az árfolyam változása mérsékelte a dollárpiaci árak emelkedését.
A piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára várhatóan nem fog változnii, a gázolajnál is a tartás a valószínűbb, de 2 forintos emelés is elképzelhető szerdán, figyelembe véve a pénteki 3 forintos gázolaj áremelkedést. Így a benzin ára 355 forint, a gázolaj ára a 368-370 forint közötti szinten változhat.
Az elmúlt egy év során a benzin és a gázolaj ára 14 százalékkal csökkent. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 22 százalékkal több benzint és 21,5 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.