(Forrás: Bamosz) |
A Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 7,8 milliárd forinttal, 0,3 százalékkal csökkent májusban, a hó végén összesen 3109 milliárd forint volt bennük. A pénzpiaci alapokba 9,5 milliárd forint áramlott be, amit a pozitív hozamok tovább növeltek. Az eurós pénzpiaci alapokhoz áramlott a legtöbb friss tőke az elmúlt hónapban. (Főleg a hó első felében, amikor olcsó volt az euró, erről részletesebben lásd korábbi írásunkat itt. >>>>)
A kötvényalapokból 7,5 milliárd forintot váltottak vissza. A részvénytőzsdék jelentősen este májusban, a BUX ezen belül is alulteljesítő volt. Így némileg érthető, hogy a részvényalapoknál az eladók dominanciája volt érezhető. A visszaváltások megközelítették a 3,2 milliárd forintot, és összesen 7,54 százalékos csökkenés volt a részvényalapok vagyonában. A tőkevédett alapok jelentős friss tőkét tudtak vonzani, amihez nyilván hozzájárult, hogy három nagy alapkezelő is indított új alapot. A tőkebeáramlás 8,7 milliárd forint volt.
Az abszolút hozamú alapok szintén vonzóak voltak, kétmilliárdnyi friss tőke érkezett. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi, hogy nem egy rövid fellángolást láthattunk, hanem már hosszú ideje tartó folyamatos vagyonnövekedést. A nyilvános ingatlanalapoknál hosszabb idő után megtört a trend és végre tőkebeáramlás folyt, ami meghaladta az 1,9 milliárd forintot. Az ingatlanalapok pozitív átlaghozama tovább növelte a vagyont.
Az árupiaci alapoknál jelentős változás volt tapasztalható, a kategória kis méretéhez képest jelentős, közel 500 millió forintnyi tőke távozott. A negatív hozamok tovább csökkentették a vagyont, így összességében 9,7 százalékos vagyonvesztés volt látható. A zártkörű alapok vagyona a visszaváltások miatt májusban már csak szerényebben 2,1 százalékkal csökkent, főként az ingatlanalapoknál. (A zártkörű alapoknál a fő tulajdonos valószínűleg a Nyugdíjreform- és Államadósság-csökkentő Alap.)
(Forrás: Bamosz) |