– Körülbelül egy éve tart az a folyamat, hogy a kamatok egyre alacsonyabbak, a lakosság egyre inkább hátat fordít a bankbetéteknek és befektetési jegyeket meg állampapírokat vásárol. Meddig mehet ez így tovább?
– A kamatcsökkentési sorozat még nem ért véget teljesen, bár a végéhez közeledik. Ilyenkor sok befektető a visszatekintő hozamokat nézi, ahol ez rendelkezésre áll. Előretekintve a bankbetétek kamatai jelentenek kiindulópontot. Szokni kell még ezeket a hármassal kezdődő betéti kamatokat. Pedig még a mostaninál is lejjebb mehetnek a fix banki ajánlatok.
Egyelőre a bankok többségének nincs szüksége forintforrásra, ezért sincs komoly küzdelem a betétekért. A bankok mérlegében zajló átrendeződés keretében a tőke a betétekből az egyéb megtakarítási formák felé terelődik, ennek a folyamatnak az egyik nyertese a befektetésialap-szegmens.
– A forinthitelek kamata 8-10 százalék, elég nagy a különbség, tudnának többet fizetni a bankok a betétekre, ha nagyon akarnának? Beleférne a marzsukba?
– Amögött, hogy a bankrendszernek nincs szüksége új forintforrásokra, elsősorban az a jelenség húzódik, hogy a hitelezési aktivitás évekig nagyon nyomott volt, a jelenlegi élénkülésből pedig jelentős részt képvisel a jegybanki forrásból finanszírozott Növekedési Hitelprogram. Utóbbihoz nincsen szükség lakossági megtakarításokra, bankbetétekre.
– Akkor a kamatok még feltehetően sokáig alacsonyak maradnak?
– Igen, Magyarországon is hozzá kell szokni az alacsonyabb kamatszinthez.
– Azok, akik a visszatekintő hozamokat nézik, nem fogják úgy érezni, hogy becsapták őket vagy pórul jártak, amikor nem fogják ugyanazt viszontlátni a jövőben?
– A visszatekintő hozam önmagában kevés információval bír, különösen amikor jelentősen változik a kamatkörnyezet. Ahol nincsen előre meghirdetett fix kamat vagy hozamígéret, ott elsősorban azt kell megnézni, hogy milyen kockázatvállalás jellemzi az alapot, milyen befektetésekből áll a portfólió.
A magasabb hozampotenciálnak mindig „ára van”: a betéti kamatok feletti hozamok elérése érdekében kisebb-nagyobb árfolyam-ingadozásokat is el kell tudni viselni. Napjainkban nem érdemes olyan illúziókat kergetni, hogy minimális kockázatvállalás mellett is elérhetők a korábban megszokott évi 8-10 százalékos hozamok. Annak az időszaknak vége.
– A Pioneer Alapkezelőhöz mennyi friss tőke érkezett tavaly nyár óta?
– Tavaly nyáron indítottuk ez első abszolút hozamú alapunkat, amit azóta 2 újabb követett, napjainkban közel 30 milliárd forintra nőtt az állományuk. Ezen felül még a pénzpiaci alapunk is nagyon népszerű volt: tavaly nyár óta több mint 30 milliárd forintnyi friss tőke érkezett a befektetőktől ebbe az alapba.
– Ilyen helyzetben milyen alapokat ajánlanak a befektetőknek?
– A befektetők továbbra is viszonylag óvatosak, elsősorban az alacsonyabb kockázatú alapokat keresik. Nálunk eddig a pénzpiaci alap és az alacsonyabb kockázatú abszolút hozamú alapok voltak népszerűek, de a közeljövőben nagyobb tőkebeáramlást várunk a most induló rövid kötvény alapunkba. Ez a szegmens eddig hiányzott a palettánkról, de a változó piaci környezetben nagyon időszerűvé vált a Pioneer Rövid Kötvény Alap elindítása.
A napjainkra kialakult alacsony pénzpiaci kamatszint, illetve az ezzel párhuzamosan meredekebbé váló hozamgörbe azt eredményezi, hogy a bankbetétek feletti hozamok elérése érdekében érdemes lehet elmozdulni az 1 évnél hosszabb befektetések irányába. Egy 1,5-2 éves kötvény ma érdemben magasabb hozam mellett forog, mint a rövid állampapírok (pl.diszkontkincstárjegyek). Ugyanakkor a rövid kötvényalapok kockázata a pénzpiaci alapoknál valamivel magasabb, de ez még mindig egy tolerálható mértéket jelent.
Emellett, ugye, van még egy fontos dolog, az augusztus hónap hozott nekünk egy EHO-t, emiatt is időszerű a kötvényalap. (EHO: Egészségügyi Hozzájárulás – a szerk.) A pénzpiaci alapunkat is úgy alakítottuk át nagyon gyorsan, hogy megfeleljen az EHO-mentesség követelményének. A rövid kötvényalap pedig, amelynek jegyzése most indul, szintén EHO-mentes lesz.
Ehhez annyi kompromisszumot kell kötni, hogy 80 százalékban forintban kibocsátott európai, vagyis praktikusan magyar állampapírokat kell tartani. Le kell mondani a nemzetközi diverzifikációról, de úgy éreztük, hogy most többet nyom a latban az EHO-mentesség.
– Milyen időtávra ajánlható az alap?
A Pioneer Rövid Kötvény Alap legalább egy éves horizonton gondolkodva már ajánlható. Azt tapasztaljuk, hogy a hazai befektetők befektetési horizontja még mindig viszonylag rövid, a befektetők nem szeretnek hosszú időre elköteleződni. Ez az egy éves ajánlott minimális tartási idő az ügyfelek többsége számára vállalható.
– Kik jelentik a fő célcsoportot?
Sokan vannak, akik most találkoznak először befektetési alapokkal, eddig a bankbetét jelentette számukra az egyetlen megtakarítási formát, de elégedetlenek a banki kamatokkal. Számukra ez egy jó lehetőség lehet. Az alapnak egyébként, ami a hazai piacon ritkaság, lesz egy évente a hozamot kifizető sorozata is, azoknak, akik rendszeresen fel szeretnék venni a képződő hozamot.
– Az aktív, tapasztalt befektetőket mindig a holnapi árfolyamok érdeklik leginkább... A forinttal, a hazai részvényekkel, az OTP-részvénnyel kapcsolatban mi az előrejelzésük?
– A holnapi árfolyamokkal kapcsolatos klasszikus válasz, hogy ha tudnánk, sem mondanánk meg, illetve ha tudnánk, már nem itt ülnénk. De komolyra fordítva a szót: az euró-forint árfolyam az elmúlt hónapokban a 300-as szint bűvkörébe került, innen nagyon nehezen tűnik kimozdíthatónak. Nemzetközi összehasonlításban a forint nagyon jól állta a közelmúlt nemzetközi piaci viharait, a többi feltörekvő devizához képest az egyik legstabilabbnak mutatkozott.
Ebben feltehetőleg szerepe volt annak, hogy az elmúlt évek fájdalmas kiigazításának köszönhetően Magyarország makrogazdasági sérülékenysége sokat csökkent. Különösen a külső egyensúlyi mutatóink mutatnak jobb képet, ami komoly segítség volt a mostani korrekciós hullámban. A befektetők most ugyanis elsősorban azokat az országokat büntették, ahol komoly külső egyensúlyi problémák voltak. (A Privátbankár itt tudósított róla – a szerk.)
A forint ugyanakkor az erősödés irányában is lomhább, amit a csökkenő kamatfelárral lehet magyarázni. Ezen felül a piacon időről időre felröppennek olyan pletykák, hogy a kormány vagy az MNB tudatosan szeretné gyengíteni az árfolyamot. Egyelőre ez piaci árfolyamban kevéssé tükröződik.
– Ennek van egy pszichológiai vetülete is, nemrég meglepődtem azon, hogy a 290-es keresztárfolyamot már valaki erős forintnak nevezte.
– A gazdasági és piaci szereplők kezdenek hozzászokni a gyengébb árfolyamhoz, emellett a jegybankárok toleranciasávja is valószínűleg eltolódott. Örök vita, hogy a forint gyengítése növekedési szempontból hozhat-e ez valamit az ország konyhájára vagy sem, az én véleményem az, hogy ettől nem várhatunk érdemi növekedési többletet, stabilitási szempontból pedig egyértelműen negatív hatása lenne egy ilyen próbálkozásnak.
– A gazdasági növekedés mikor indul?
– A számok alapján már elindult, az előző negyedévhez képest számított gazdasági növekedés második alkalommal emelkedett. Nem túl acélos, de legalább pozitív. Az év végén a tavalyi gyenge bázis lendíthet az év/év alapú növekedésen. Jövőre további gyorsulás várható, javuló külső környezet és élénkülő belföldi felhasználás mellett 2014-ben a 2 százalék körüli bővülés is reális lehet. Hosszabb távon ugyanakkor aggasztó a magánszféra beruházásainak alacsony szintje, ami a régió országaihoz képest tartós leszakadást eredményezhet.
– Indítanak még másik új alapot is mostanában?
– Igen, Flotta Abszolút Hozamú Alapok Alapja néven, amely hazai és nemzetközi abszolút hozamú stratégiákat ötvöz majd, elsősorban a Pioneer hazai és külföldi alapjaiból válogatunk. Ez annyiban lesz újdonság a hazai piacon, hogy a hazai alapkezelők általában a hazai abszolút hozamú stratégiákat gyúrják össze egy alapba. Miután a Pioneernak erős nemzetközi háttere van, ezért úgy gondoltuk, a hazai ügyfelek számára a hazai abszolút hozamú alapjainkon kívül érdemes lehet a külföldi csapatok stratégiáiból is kiválogatni az izgalmasabbakat.
– A sok különböző mögöttes alap miatt kiegyensúlyozott lesz majd az árfolyam-alakulás?
– A befektetés valóban több lábon fog majd állni, ami csökkenti a kockázatot, ugyanakkor az alapban lévő stratégiák között lesznek magas kockázatúak is. Összességében az alap közepes kockázatú lesz. Az elsődleges cél, hogy legyen benne hozamtermelő képesség, emiatt a kiegyensúlyozott áralakulás nem vállalható. Az óvatosabbaknak több más lehetőséget tudunk kínálni, mint például a rövid kötvényalapot, vagy az alacsonyabb kockázatú abszolút hozamú alapjainkat.
(X)
A befektetési jegyek forgalmazója az UniCredit Bank Hungary Zrt. (tev. eng. sz.: I-1523/2003.), a Budapesti Értéktőzsde tagja. Jelen figyelemfelhívás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény értelmében kereskedelmi kommunikációnak minősül. Jelen figyelemfelhívás nem ad teljes körű információt, nem minősül ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. Befektetési döntése meghozatala előtt, kérjük, hogy mérlegelje a befektetés tárgyát, kockázatát és díjait, melyekről az alapok PSZÁF által jóváhagyott hivatalos Tájékoztatója és Kezelési Szabályzata (elérhető az alapkezelő (www.pioneerinvestments.hu) és a forgalmazó honlapján (www.unicreditbank.hu)), valamint a forgalmazó mindenkori aktuális Kondíciós listája és Üzletszabályzata (hozzáférhető a forgalmazási helyeken és a forgalmazó honlapján) ad részletes tájékoztatást.