Magyarországon a nulla körül ingadozik az idei gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések konszenzusa (átlaga) a Bloomberg adatai szerint – mondta el Horváth István befektetési igazgató a K&H Alapkezelő sajtóbeszélgetésén. Az infláció, jelentős részben a rezsicsökkentés miatt, alacsony szintre süllyedt, a háztartásoknál várhatóan több jövedelem marad.
Ám az még nem biztos, hogy ez a pluszjövedelem fogyasztásra megy el. Mint ahogy a 2011-es szja-csökkentést is inkább megtakarításra fordították az emberek, és nem növelte a fogyasztást, nem ösztönözte a gazdaságot. Így van rá esély, hogy recesszióban maradunk idén is, akár az egész évben is.
Mehet tovább a kamatcsökkentési folyamat
Az infláció várhatóan az év végére két százalék fölé emelkedik, de mérsékelt marad. Valószínűleg mehet még tovább a kamatcsökkentési folyamat, Horváth szerint még van előttünk pár kamatvágás, miközben a nyáron a Monetáris Tanács tagjai lehet, hogy nyaralnak, szünetet tartanak majd. Az államadósságot sok tényező befolyásolja rövid távon, több év távlatában vizsgálva azonban nem tudott számottevően csökkenni, de már az is eredmény lehet, ha nem nő tovább.
Szeptember óta, háromnegyed év alatt nagyot csökkent a kamatszint Magyarországon, és a megtakarítók nyitottabbak lettek az alternatív befektetési formák iránt. Az alappiac 20-25 százalékkal növekedett, azon belül is főleg a pénzpiaci alapok – mondta Zobor Zsuzsanna vezérigazgató. De jelentősen nőttek a kötvényalapok és az abszolút hozamú alapok is.
Alacsony kamat ellen nem jó a pénzpiaci
A pénzpiaci alapok hozama is követi azonban a kamatszint csökkenését, így ez az alapfajta nem válasz az alacsony kamatokra, a befektetőknek érdemes ezt átgondolni. Az abszolút hozamú, a kötvény-, a vegyes és a tőkevédett alapok bővültek még általában a különböző alapkezelőknél.
A K&H Alapkezelőnél azt mondják, az ügyfélkörük nagyon konzervatív, ezért inkább a vegyes alapok irányába léptek, nem a részvénalapok és abszolút hozamúak felé. Vegyes alapokba csak náluk 58 milliárd forintot helyeztek el a befektetők. A megtakarítási célalap-családjuk a CPPI algoritmusra épül, a tőkevédett alapok egyfajta alternatívájának tekinthető, és árfolyamvédelmi mechanizmust, egy védett árfolyamszintet tartalmaz. (CPPI: constant proportion portfolio insurance, állandó arányú portfólió-biztosítás, ahol a portfóliót folyamatosan újrasúlyozzák, kockázatát csökkentik árfolyameséskor és növelik árfolyam-emelkedéskor.)
Történelmi a pillanat
A cég által nemrég készített felmérés szerint a legtöbb megkérdezett prémium ügyfél a tőkevédett és a vegyes alapokban növelné a megtakarításait, miközben a betétek aránya – legalábbis ebben a körben – alacsonyabb volt, Zobor Zsuzsanna szerint ez egy történelmi pillanat, amikor ilyen nagy mértékben szeretnének az ügyfelek alternatív befektetéseket.
Új európai direktívák bevezetése várható nemsokára a befektetésialap-piacon, ami előbb-utóbb Magyarországra is meg fog érkezni. Érdekes lesz majd a nem szabványos UCITS-alapoknak számító egyéb, kockázatosabb alapok (AIFMD) szabályozása, annak átültetése a hazai gyakorlatba.
Japánban bejöhet az ötször kettő
Tavaly év közepétől romlottak a növekedési várakozások a világgazdaságban. Az USA gazdasága relatíve a legerősebb,onnét indult a válság, de ott a legsikeresebb a válságkezelés. Európára egyelőre recesszió vár – mondta Horváth István. A Fed a múlt heti meghallgatáson az alapkezelő szerint nem mondott merőben újat, de a piacok mégis nagyon idegesek lettek. Pedig sem az élénkítés csökkentését, sem a növelését nem zárták ki, szimmetrikus álláspontra helyezkedtek.
Az EKB hosszú idő után további lazításba kezdett, a negatív kamat sincsen kizárva a közeljövőben. A japán jegybank a „kettő az ötödiken” sémára épül: a pénzmennyiséget duplázzák, az inflációs cél két százalék – duplázódott –, a vásárolt kötvények futamidejét duplázzák, a kötvényvásárlások összegét is kétszerezik, és két év alatt tervezik elérni az inflációs célt. A piac a jelek szerint elhiszi, hogy ezek a nagyon erős stimulusok előbb-utóbb segíteni fogják a növekedést.
Nem drága még a részvény
A korábbi évektől eltérően egyelőre a gazdasági fundamentumok romlása ellenére is felfelé tartanak a tőzsdék, korábban rendszerint ilyenkor egy idő után azok is esni kezdtek. A részvénypiacok lehetnek olcsók is és drágák is, nézőpont kérdése, milyen időtávra, milyen mutatók alapján hasonlítunk össze. Pár évtizedes távlatban, P/E alapon az átlagoshoz közeli a részvények értékeltsége. Ha viszont nagyon hosszú időre, 200 évre nézünk vissza, akkor nem tekinthetők drágának. Ma a részvények osztalékalapon a fejlett országokban egy ideje ismét többet ígérnek, mint az állampapírok, pedig korábban sok-sok évig fordított volt a helyzet.
Tehát a részvények értékeltsége rövid távon felfutott ugyan P/E-alapon, de történelmi összehasonlításban alacsony. Jó a részvénypiaci hangulat, alacsony kockázatot áraznak a befektetők, ami várhatóan addig marad fenn, amíg a jegybankok biztosítják hozzá a muníciót – mondta az igazgató.