7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A magas infláció miatt fontos, hogy ne készpénzben vagy folyószámlán tartsuk a pénzünket, mert úgy biztos veszteség ér. Áttekintjük, mi történt mostanában az állampapírpiacon, és milyen hozamokat, kamatokat lehet elérni. Utolérik-e a kamatok az inflációt?

Az utóbbi bő egy hónapban felettébb mozgalmas volt az állampapírok és a kamatok piaca Magyarországon. Amint az első ábrán látható, a pár éves referenciahozamok (irányadó állampapírhozamok) október közepén először alaposan megugrottak, majd határozottan lefelé indultak el. Hasonlóan viselkedett a három hónapos Bubor (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb) is, csak ott nagyobb volt az ugrás és kisebb a visszacsúszás.

Állampapírpiaci referenciahozamok és a Bubor bankközi kamatláb.
Állampapírpiaci referenciahozamok és a Bubor bankközi kamatláb.

Mi is történt? Október 14-én a jegybank rendkívüli intézkedésekről döntött, főként azért, mert nagyot gyengült a forint, az euró már egy ideje 430 körül járt. (Egynapos betéti tendereket és egy “FX-swapeszközt” indítottak 17, illetve 18 százalékos kamat mellett.)

Profitálhatunk a kamatok elszállásából

Így a bankok és más intézményi befektetők számára érvényes, úgynevezett effektív kamatszint 18 százalékra emelkedett, ami alaposan felvitte a bankok közötti kölcsönök kamatait is. (Ezzel a Bubor-indexeket.) De kisebb vagy nagyobb mértékben befolyásolta a többi kamatozó befektetést, így a piacon levő, szabadon forgó állampapírok hozamát is.

Változó kamatozású kötvények csúcskamatai (válogatás)

(éves szinten, százalékban)
Értékpapír Deviza Lejárat Aktuális kamat Következő kamat?* Kamatbázis
Bónusz (BMÁP) HUF Kb. 3 év 11,32 13,79 diszkont kincstárjegyek hozama
Prémium (PMÁP) HUF Kb. 4 vagy 6 év 11,75 15-16,5 forintinfláció
2027/B HUF 2027. ápr. 22. 16,66 13-18 3 hónapos Bubor
2029/B HUF 2029. aug. 22. 15,62 13-18 3 hónapos Bubor
Babakötvény (BABA) HUF 2041. febr. 1. 8,1 17-18 forintinfláció
Prémium Euró (PEMÁP) EUR Kb. 6 év 2,85 7,7 euróinfláció
*Becslés. A jelenlegihez hasonló körülmények feltételezésével, vagy elemzői prognózisok figyelembe vételével.

A kisbefektetők által is vásárolható értékpapírok egy része márpedig vagy maga is ilyen, vagy ilyen értékpapírokhoz van kötve a kamata. Így a változó kamatozású kötvények közül valószínűleg felmegy majd az év végétől a Bónusz Magyar Állampapír következő kamata is. A gyorsan (negyedévente) reagáló 2027/B és 2029/B államkötvények jelenlegi kamata már most is alaposan megugrott. (Lásd a táblázatot.)

A devizabefektetés vonzereje csökkent

A bejelentéseknek október 14-én jelentős hatása volt az euró-forint árfolyamra is, a jegyzés rövid idő alatt 429-ről 415 közelébe, majd még lejjebb is esett. Azóta valahol 400 és 415 között ingadozott, a lényeg az, hogy a forint dinamikus gyengülését egyelőre megállították.

Árfolyam

Így azóta az eurós megtakarítások már nem tűnnek annyira vonzónak, bár sokan vallják, hogy nem árt az óvatosság. Érdemes több lábon állni, több devizát, többféle kötvényt vásárolni. (Vagyis “diverzifikálni” a portfóliónkat.)

Több brókercég is úgy nyilatkozott a napokban, hogy

elsősorban az EU-s pénzekkel, az Európai Bizottsággal zajló tárgyalások és feszültségek mozgatják az árfolyamot, és továbbra is nagy a bizonytalanság.

Euróban 7-8 százalék, de késve

Így az idén még nagy változás várható a forintnál. Egy megegyezés az EU-val komolyabb emelkedést, annak elmaradása viszont csúnya forintgyengülést okozhat. De az utóbbit vélhetően mindenáron igyekeznek elkerülni a magyar politikusok.

Ha azonban valaki meg akarja osztani a kockázatot, vagy eleve eurója van, euróban tervez kiadásokat, akkor megérheti euróban takarékoskodnia. Erre jelenleg a PEMÁP államkötvény tűnik a legjobbnak az alacsony kockázatú befektetések közül. Ennek kamata ugyan most szerény (2,85 százalék), de a következő kamatmegállapításkor – sajnos csak 2023. augusztus 23-tól – hozzávetőleg egy 7-8 százalék közötti érték valószínűbb. Lásd még:

Lesz-e itt reálkamat?

Magyarországon az éves infláció októberben 21,1 százalék volt, 2023 elején pedig különböző becslések szerint 23-25 százalékon tetőzhet. Az átlagos éves infláció viszont – amihez a jelenleg legnépszerűbb lakossági állampapír, a PMÁP kamatát kötik – inkább 14-15 százalék lehet az idén. Így a PMÁP-ok következő kamata – a négyévesé januártól, a hatévesé márciustól – valahol 15-16,5 százalék között lehet majd.

Inflációs adatok és becslések forintban, euróban és dollárban.
Inflációs adatok és becslések forintban, euróban és dollárban.

Ez elég jó ajánlat még a mai viszonyok között is. Sőt, sok elemző arra számít, hogy jövőre sem lesz lényegesen ez alatt az átlagos pénzromlás. Így 2024 márciusától – amikorra a remények szerint már régen egyszámjegyű lesz az infláció – szintén hasonló, 15 százalék körüli kamatot fizethet a PMÁP. Ez akkor már végre kellemes reálkamatot biztosíthat a vevőknek. Októberben ugyanis miniszterelnöki szinten is elhangzott, hogy az inflációt évi tíz százalék alá szorítanák le.

Rövid hozamok 13 százalék körül

A bankok továbbra sem fizetnek igazán versenyképes kamatokat a betétekre. Így a rövid távon gondolkodó befektetők számára még mindig leginkább a diszkontkincstárjegyek ajánlhatók. Ezek eladási hozama a Kincstárnál (a lakosság számára) eléri az évi 13 százalékot is.

Fix kamatozású kötvények, kincstárjegyek csúcshozamai (válogatás)

(éves szinten, százalékban)
Értékpapír Deviza Lejárat Hozam EHM*
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.02.15 11,57 11,73
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.05.17 13,05 13,23
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.10.18 12,45 12,62
2025/C államkötvény HUF 2025.11.26 10,1 10,09
2026/F államkötvény HUF 2026.08.26 9,94 9,83
2029/A államkötvény HUF 2029.05.23 8,46 8,45
*Egységesített hozammutató.

A fix kamatozású államkötvények körében vigyázzunk arra, melyiket bocsátották ki 2019. június előtt, mert ezek kamatadó-kötelesek. Ilyen például a közeli lejáratú 2023/A és 2024/B is (valamint a 2024/C, a 2025/B és a 2026/D a rövidebbek közül). Ezeket inkább ne vegyük (hacsak nem a tbsz- vagy nyesz-számlánkon tartjuk). A többéves államkötvények hozama azonban egyébként sokat csökkent az utóbbi időben, és nagyra nőtt a szakadék ezek és az inflációs számok, vagy az inflációkövető kötvények kamata között. A kisbefektetők számára nem biztos, hogy ez most a legjobb választás.

A banki kötvények hátrányai

A bankok kínálatában viszont fel-feltűnnek már banki kötvények is, amelyek első ránézésre talán az állampapírokéival versenyképes hozamot ígérnek. Ez azonban csak a felszín. Egyrészt ezek kockázata lényegesen nagyobb, mint az állampapíroké.

Malacpersely. Magas infláció mellett nem praktikus. Fotó: Pixabay.com
Malacpersely. Magas infláció mellett nem praktikus. Fotó: Pixabay.com

Másrészt pedig egy 2019-es törvénymódosítás súlyosan hátrányos helyzetbe hozta a vállalatikötvény-piac szereplőit azzal, hogy csak az állampapírokat tette adómentessé. A banki kötvények után adót kell fizetni. (Hacsak nem tbsz /tartós befektetési számla/ vagy nyesz /nyugdíj-előtakarékossági számla/ az a hely, ahová vásároltuk ezeket.) Lásd még:

A babakötvény mindig jó

Míg az inflációkövető PMÁP kötvények négy évre 0,75, hat évre 1,5 százalékpont kamatot (prémiumot) fizetnek az infláció felett, addig a csak a gyerekek számára vásárolható, csak azok nagykorúságától hozzáférhetővé váló Babakötvények 3,0 százalékpontot. Így a kamatuk februártól valószínűleg 17-18 százalék körül lesz majd. Ezen felül még – bár elég szerény összegű – állami támogatás is jár utánuk.

Az éves befizetések 10 százalékának megfelelő, de maximum 12 ezer forint összegű támogatást

írnak jóvá a gyerekek számláján, ha a rokonság babakötvényt vesz nekik. A kamatokat is automatikusan tőkésítik. Így a Babakötvény a gyerekekről való gondoskodás igen jól kamatozó eszköze – évi 120 ezer forintig biztosan, de afelett is kedvező.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Szeretne háromhavonta kamatot kapni? Jön az új lehetőség!
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 15:16
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósság Kezelő Központ. Az új 2028/R és 2030/N sorozatok továbbra is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, 1,25 százalék kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25 százalékot.
Állampapír / Kötvény Kibukott az inflációkövető kötvény két nagy hibája
Eidenpenz József | 2025. február 21. 05:42
A PMÁP, amelyből jókora összegek szabadulnak fel mostanában, csak nagy késéssel követi a pénzromlást, így emelkedő inflációs környezetben kifejezetten kedvezőtlen tud lenni. A jelenlegi alacsony kamatprémiuma miatt még stagnálás esetén sem túl kedvező, eleve alacsony reálkamat van a konstrukcióba beprogramozva. Igazán jó jelentősen eső inflációnál lenne, de erre most kevés esély látszik. Mi marad helyette?
Állampapír / Kötvény Mégis van pénzük a magyaroknak? Érdekes adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 14:08
Nagy Márton beszédes számokat közölt.
Állampapír / Kötvény Mibe fektesse a pénzét a visszahívott OTP kötvények után?  Itt van néhány jó tipp!
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 12:57
Az OTP kötvényvisszahívása után a befektetők új lehetőségeket keresnek.
Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG