7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magas infláció miatt fontos, hogy ne készpénzben vagy folyószámlán tartsuk a pénzünket, mert úgy biztos veszteség ér. Áttekintjük, mi történt mostanában az állampapírpiacon, és milyen hozamokat, kamatokat lehet elérni. Utolérik-e a kamatok az inflációt?

Az utóbbi bő egy hónapban felettébb mozgalmas volt az állampapírok és a kamatok piaca Magyarországon. Amint az első ábrán látható, a pár éves referenciahozamok (irányadó állampapírhozamok) október közepén először alaposan megugrottak, majd határozottan lefelé indultak el. Hasonlóan viselkedett a három hónapos Bubor (Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb) is, csak ott nagyobb volt az ugrás és kisebb a visszacsúszás.

Állampapírpiaci referenciahozamok és a Bubor bankközi kamatláb.
Állampapírpiaci referenciahozamok és a Bubor bankközi kamatláb.

Mi is történt? Október 14-én a jegybank rendkívüli intézkedésekről döntött, főként azért, mert nagyot gyengült a forint, az euró már egy ideje 430 körül járt. (Egynapos betéti tendereket és egy “FX-swapeszközt” indítottak 17, illetve 18 százalékos kamat mellett.)

Profitálhatunk a kamatok elszállásából

Így a bankok és más intézményi befektetők számára érvényes, úgynevezett effektív kamatszint 18 százalékra emelkedett, ami alaposan felvitte a bankok közötti kölcsönök kamatait is. (Ezzel a Bubor-indexeket.) De kisebb vagy nagyobb mértékben befolyásolta a többi kamatozó befektetést, így a piacon levő, szabadon forgó állampapírok hozamát is.

Változó kamatozású kötvények csúcskamatai (válogatás)

(éves szinten, százalékban)
Értékpapír Deviza Lejárat Aktuális kamat Következő kamat?* Kamatbázis
Bónusz (BMÁP) HUF Kb. 3 év 11,32 13,79 diszkont kincstárjegyek hozama
Prémium (PMÁP) HUF Kb. 4 vagy 6 év 11,75 15-16,5 forintinfláció
2027/B HUF 2027. ápr. 22. 16,66 13-18 3 hónapos Bubor
2029/B HUF 2029. aug. 22. 15,62 13-18 3 hónapos Bubor
Babakötvény (BABA) HUF 2041. febr. 1. 8,1 17-18 forintinfláció
Prémium Euró (PEMÁP) EUR Kb. 6 év 2,85 7,7 euróinfláció
*Becslés. A jelenlegihez hasonló körülmények feltételezésével, vagy elemzői prognózisok figyelembe vételével.

A kisbefektetők által is vásárolható értékpapírok egy része márpedig vagy maga is ilyen, vagy ilyen értékpapírokhoz van kötve a kamata. Így a változó kamatozású kötvények közül valószínűleg felmegy majd az év végétől a Bónusz Magyar Állampapír következő kamata is. A gyorsan (negyedévente) reagáló 2027/B és 2029/B államkötvények jelenlegi kamata már most is alaposan megugrott. (Lásd a táblázatot.)

A devizabefektetés vonzereje csökkent

A bejelentéseknek október 14-én jelentős hatása volt az euró-forint árfolyamra is, a jegyzés rövid idő alatt 429-ről 415 közelébe, majd még lejjebb is esett. Azóta valahol 400 és 415 között ingadozott, a lényeg az, hogy a forint dinamikus gyengülését egyelőre megállították.

Árfolyamok és grafikonok

Így azóta az eurós megtakarítások már nem tűnnek annyira vonzónak, bár sokan vallják, hogy nem árt az óvatosság. Érdemes több lábon állni, több devizát, többféle kötvényt vásárolni. (Vagyis “diverzifikálni” a portfóliónkat.)

Több brókercég is úgy nyilatkozott a napokban, hogy

elsősorban az EU-s pénzekkel, az Európai Bizottsággal zajló tárgyalások és feszültségek mozgatják az árfolyamot, és továbbra is nagy a bizonytalanság.

Euróban 7-8 százalék, de késve

Így az idén még nagy változás várható a forintnál. Egy megegyezés az EU-val komolyabb emelkedést, annak elmaradása viszont csúnya forintgyengülést okozhat. De az utóbbit vélhetően mindenáron igyekeznek elkerülni a magyar politikusok.

Ha azonban valaki meg akarja osztani a kockázatot, vagy eleve eurója van, euróban tervez kiadásokat, akkor megérheti euróban takarékoskodnia. Erre jelenleg a PEMÁP államkötvény tűnik a legjobbnak az alacsony kockázatú befektetések közül. Ennek kamata ugyan most szerény (2,85 százalék), de a következő kamatmegállapításkor – sajnos csak 2023. augusztus 23-tól – hozzávetőleg egy 7-8 százalék közötti érték valószínűbb. Lásd még:

Lesz-e itt reálkamat?

Magyarországon az éves infláció októberben 21,1 százalék volt, 2023 elején pedig különböző becslések szerint 23-25 százalékon tetőzhet. Az átlagos éves infláció viszont – amihez a jelenleg legnépszerűbb lakossági állampapír, a PMÁP kamatát kötik – inkább 14-15 százalék lehet az idén. Így a PMÁP-ok következő kamata – a négyévesé januártól, a hatévesé márciustól – valahol 15-16,5 százalék között lehet majd.

Inflációs adatok és becslések forintban, euróban és dollárban.
Inflációs adatok és becslések forintban, euróban és dollárban.

Ez elég jó ajánlat még a mai viszonyok között is. Sőt, sok elemző arra számít, hogy jövőre sem lesz lényegesen ez alatt az átlagos pénzromlás. Így 2024 márciusától – amikorra a remények szerint már régen egyszámjegyű lesz az infláció – szintén hasonló, 15 százalék körüli kamatot fizethet a PMÁP. Ez akkor már végre kellemes reálkamatot biztosíthat a vevőknek. Októberben ugyanis miniszterelnöki szinten is elhangzott, hogy az inflációt évi tíz százalék alá szorítanák le.

Rövid hozamok 13 százalék körül

A bankok továbbra sem fizetnek igazán versenyképes kamatokat a betétekre. Így a rövid távon gondolkodó befektetők számára még mindig leginkább a diszkontkincstárjegyek ajánlhatók. Ezek eladási hozama a Kincstárnál (a lakosság számára) eléri az évi 13 százalékot is.

Fix kamatozású kötvények, kincstárjegyek csúcshozamai (válogatás)

(éves szinten, százalékban)
Értékpapír Deviza Lejárat Hozam EHM*
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.02.15 11,57 11,73
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.05.17 13,05 13,23
Diszkont kincstárjegy HUF 2023.10.18 12,45 12,62
2025/C államkötvény HUF 2025.11.26 10,1 10,09
2026/F államkötvény HUF 2026.08.26 9,94 9,83
2029/A államkötvény HUF 2029.05.23 8,46 8,45
*Egységesített hozammutató.

A fix kamatozású államkötvények körében vigyázzunk arra, melyiket bocsátották ki 2019. június előtt, mert ezek kamatadó-kötelesek. Ilyen például a közeli lejáratú 2023/A és 2024/B is (valamint a 2024/C, a 2025/B és a 2026/D a rövidebbek közül). Ezeket inkább ne vegyük (hacsak nem a tbsz- vagy nyesz-számlánkon tartjuk). A többéves államkötvények hozama azonban egyébként sokat csökkent az utóbbi időben, és nagyra nőtt a szakadék ezek és az inflációs számok, vagy az inflációkövető kötvények kamata között. A kisbefektetők számára nem biztos, hogy ez most a legjobb választás.

A banki kötvények hátrányai

A bankok kínálatában viszont fel-feltűnnek már banki kötvények is, amelyek első ránézésre talán az állampapírokéival versenyképes hozamot ígérnek. Ez azonban csak a felszín. Egyrészt ezek kockázata lényegesen nagyobb, mint az állampapíroké.

Malacpersely. Magas infláció mellett nem praktikus. Fotó: Pixabay.com
Malacpersely. Magas infláció mellett nem praktikus. Fotó: Pixabay.com

Másrészt pedig egy 2019-es törvénymódosítás súlyosan hátrányos helyzetbe hozta a vállalatikötvény-piac szereplőit azzal, hogy csak az állampapírokat tette adómentessé. A banki kötvények után adót kell fizetni. (Hacsak nem tbsz /tartós befektetési számla/ vagy nyesz /nyugdíj-előtakarékossági számla/ az a hely, ahová vásároltuk ezeket.) Lásd még:

A babakötvény mindig jó

Míg az inflációkövető PMÁP kötvények négy évre 0,75, hat évre 1,5 százalékpont kamatot (prémiumot) fizetnek az infláció felett, addig a csak a gyerekek számára vásárolható, csak azok nagykorúságától hozzáférhetővé váló Babakötvények 3,0 százalékpontot. Így a kamatuk februártól valószínűleg 17-18 százalék körül lesz majd. Ezen felül még – bár elég szerény összegű – állami támogatás is jár utánuk.

Az éves befizetések 10 százalékának megfelelő, de maximum 12 ezer forint összegű támogatást

írnak jóvá a gyerekek számláján, ha a rokonság babakötvényt vesz nekik. A kamatokat is automatikusan tőkésítik. Így a Babakötvény a gyerekekről való gondoskodás igen jól kamatozó eszköze – évi 120 ezer forintig biztosan, de afelett is kedvező.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21630 21260 21700 +0,56% 21630 21660 4 763 591 840 HUF 2024-11-21 16:17:27
MOL 2678 2666 2690 -0,45% 2678 2680 498 851 660 HUF 2024-11-21 16:15:30
MTELEKOM 1228 1210 1230 +0,99% 1224 1228 538 252 140 HUF 2024-11-21 16:15:48
RICHTER 10800 10710 10910 +0,09% 10800 10860 490 765 660 HUF 2024-11-21 16:13:39
OPUS 511 507 512 +0,39% 510 511 10 429 227 HUF 2024-11-21 15:54:36
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG