7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Miközben a lakossági változó kamatú államkötvények még mindig a tavalyi, alacsonyabb infláció után fizetnek, egy intézményi befektetőknek szóló papír kamata elérte a 12 százalékot, a másiké a 11 és felet. Mennyire fenntartható ez a kamatszint, mitől függ, és érdemes lehet-e az átlagembernek is bevásárolni belőlük?

Meglepően magas kamat, alacsony árral

A 2029/B jelzésű, változó kamatozású államkötvény augusztus 22-től 12,02 százalékos kamatot fizet éves szinten – derült ki a hivatalos közzétételből. Ráadásul a kötvény az Államkincstár lakossági hálózatában ezen sorok írásakor, szerda délután 99,16 százalékos nettó árfolyamon volt kapható, plusz a 1,65 százalékos időarányos felhalmozott kamat. Ez eléggé kedvezőnek látszik, hiszen névérték alatti érték. (Aki viszont el akar adni, az csak 98 százalékon tehetné ezt meg.)

Frissítés: Az augusztus 22-ig adatok szerint a 2029/B jelzésű kötvény 99,37 százalékos nettó árfolyam mellett kapható az Államkincstárnál.

Tényleg évi 12 százalék? Nincs itt valami turpisság? – merülhet fel az olvasóban a kérdés. Nincs turpisság, de ez csak három hónapra érvényes, és nagy a bizonytalanság a folytatással kapcsolatban.

Mitől függ ez a kamat?

 kötvény kamatát ugyanis negyedévente igazítják a három hónapos Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb, az úgynevezett BUBOR index értékéhez.

Vagyis a kötvény követi a bakok egymás közötti hitelezési kamatlábát, ami most történetesen nagyon magas. De volt – és a hét évnyi hátralevő futamidő alatt még bőven lehet is – ennél lényegesen alacsonyabb is. A hivatalos leírás szerint:

A kamatláb a kamatperiódus fordulónapját megelőző harmadik munkanapon, az ezen napra vonatkozóan a Magyar Nemzeti Bank által közzétett három havi BUBOR-ral egyenlő... Amennyiben a BUBOR értéke nulla vagy negatív, úgy a kamatláb értéke 0,01%...

Amint a következő grafikonon látszik, néhány éve bizony volt ez a kamatláb hosszú ideig szorosan a nulla közelében is.

A három hónapos BUBOR értékei. Forrás: MNB
A három hónapos BUBOR értékei. Forrás: MNB

Merre mehet tovább a BUBOR?

A kamat jelenlegi magas értéke a magas, sorozatosan emelt magyar alapkamatnak és annak is köszönhető, hogy a jegybanktól még további emeléseket várnak. A mostani  alapkamat 10,75 százalék, de a három hónapos BUBOR 12, az egy éves pedig már 13 százalék felett van egy picivel. Ami jelzi, hogy még legalább pár százalékpontos kamatemelést áraz a bankközi pénzpiac.

Emiatt a BUBOR-hoz kötött kötvények kamata is mehet még feljebb a következő kamatmegállapításkor, de ugyanúgy lejjebb is. Ha a 2021 közepén kezdődött kamatemelési sorozatnak vége szakad, akkor e kötvények kifizetése is csökkenhet. Ennek oka lehet, ha az infláció csökken. Vagy ha nagyobb gazdasági válság lenne kibontakozóban, és a jegybank a gazdasági szereplők megsegítése érdekében csökkenti a kamatot.

Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy az infláció magasan ragad.

Vagy nagy lesz a tőkepiaci turbulencia, vagy valami egyéb nem várt fordulat következik a piacon. Ilyesmik miatt pedig esetleg a jegybanki alapkamat sem fog csökkenni a következő néhány negyedév során, sőt netán még nő is. Így a BUBOR is magasan maradhat, és a kötvények kamata is tartósan két számjegyű lehet.

Párosan szép a változó kamatozású kötvény

Van még egy másik, nagyon hasonló kötvény, a 2027/B jelzésű is a piacon. Lényegében ugyanazt tudja, csak a futamideje valamivel rövidebb, és a kamatforduló más napra esik. Ez a papír július 22-től 11,56 százalékot fizet.

Kamatfizetések:

  • 2029/B: Minden év február 22., május 22., augusztus 22. és november 22.
  • 2027/B: Minden év január 22., április 22., július 22. és október 22.

Frissítés: Az augusztus 22-i adatok szerint a 2027/B 101,50 százalékos nettó árfolyamon kapható, tehát névérték felett, amelynek alapján a várható megtérülés a jelenlegi kamat mellett durván évi tíz százalék körüli.

A két kötvényből egyébként eléggé sok van a piacon, és még bocsátanak is ki belőlük időnként, így nem fogynak el egykönnyen. A 2029/B-ből 1127, a 2027/B-ből pedig 968 milliárd forintnyi az állomány. Mindkettőt 2019 júniusa után bocsátották ki, ami adózási szempontból fontos pozitívum a kisbefektetőknek. (A 2019. június 1-je után kibocsátott állampapírok kamatadó-mentesek.)

A BUBOR-kötvények hátrányai

Ezeket a BUBOR-hoz kötött kötvényeket leginkább a lakosságnak szóló változó kamatozású papírokhoz érdemes hasonlítani. A BUBOR-követő papírok nyilvánvalóan intézményeknek készültek, a tipikus kisbefektető számára sok szempontból kevésbé alkalmasak. A 2029/B és a 2027/B hátrányai lehetnek számukra:

  • A várhatóan hektikusan ingadozó, negyedévente ugráló kamatuk.
  • A nullaszintű minimálkamat (0,01 százalékos). Eközben a hosszabb, 2028-ban lejáró futamidejű PMÁP-nál a minimum 1,50 százalék (ez a kamatprémium értéke). 
  • A negyedéves kifizetés újra befektetve növeli ugyan a hozamot, de pluszmunkát, plusz ügyintézést jelenthet.
  • A visszaváltási árfolyam is sokkal bizonytalanabb, mint a PMÁP-nál (bár utóbbinál sem garantált).
  • A hosszabb futamidő a tankönyvek szerint mindig magasabb kockázatot jelent.

Az inflációkövető PMÁP-okat és PEMÁP-okat inkább az átlagembernek tervezték, de aki nem ijed meg a felsoroltaktól, az vehet BUBOR-követő kötvényt is. Esetleg megosztva a kockázatot (diverzifikálva), a tőkéje egy részéből.

A kamat fontos, vagy a reálkamat?

A három hónapos kifizetés és kamatmegállapítás előnye, hogy a BUBOR-hoz kötött kötvények így sokkal gyorsan alkalmazkodnak a változó kamatviszonyokhoz. Ez nagy előny lehet, ha hirtelen felfelé mennek a kamatok, mint az utóbbi hónapokban. A PMÁP-ok például majd csak jövőre, jelentős késéssel fogják követni az idei inflációt. 

Egy régi államkötvény.
Egy régi államkötvény.

Ugyanez csökkenő infláció (és kamatszint) mellett azonban a PMÁP-oknak kedvez. Ekkor a BUBOR-vitézek kamata gyorsan csökken majd, míg a lakossági inflációkövető kötvényekre még sokáig a magasabb kamatot fizetik.

A kamat és az infláció mostanában ugyan eléggé kéz a kézben emelkedik, de el is válhat egymástól a kettő. Lehet, hogy lesznek mélyen az infláció alatti kamatok, ekkor megint a PMÁP-ok tulajdonosai járnak jobban. De az ellenkezője is elképzelhető, amikor a kamatszint érezhetően magasabb, mint az inflkáció. Akkor a BUBOR-osok járhatnak jobban.

Ismét fontossá válik a kamatoskamat-hatás

A nulla közeli kamatok korszakában alig volt jelentősége, de most megint lényegessé válik, hogy egy kötvény vagy más befektetés milyen sűrűn fizet kamatot, osztalékot. Azután pedig ezt milyen feltételek mellett lehet újra befektetni. Ha például valami negyedévente fizeti ki az évi 12 százalékot, azaz 4 x 3 százalékot fizet, és ugyanabba a befektetésbe vissza tudjuk forgatni azt, akkor a kamatok éven belüli kamatozása miatt:

1,034 (vagyis 1,03 a a negyedik hatványon) =1,125 508,

azaz 12,55 százalékos lesz a tényleges megtérülésünk.

Vagy például ha egy fél éves hátralevő futamidejű diszkont kincstárjegy kamatos kamat nélkül számított hozama évi nyolc százalék (vagyis fél évre pont négy), akkor ezt ugyanolyan feltételekkel újra befektetve 1,04^2, azaz 8,16 százalék lenne az eredményünk.

Persze ez sok esetben nem valósítható meg, mert a kamat változó, vagy mert az adott befektetés már nem kapható. De a kamatos kamat hatását figyelmen kívül hagyni is hiba, mert így a valóságosnál alacsonyabb hozam lenne az eredmény. (A szokványok szerint éven belül hivatalosan nem számolnak kamatos kamatot, de a kisbefektetőnek érdeke lehet úgy is kiszámolni.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Szeretne háromhavonta kamatot kapni? Jön az új lehetőség!
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 15:16
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósság Kezelő Központ. Az új 2028/R és 2030/N sorozatok továbbra is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, 1,25 százalék kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25 százalékot.
Állampapír / Kötvény Kibukott az inflációkövető kötvény két nagy hibája
Eidenpenz József | 2025. február 21. 05:42
A PMÁP, amelyből jókora összegek szabadulnak fel mostanában, csak nagy késéssel követi a pénzromlást, így emelkedő inflációs környezetben kifejezetten kedvezőtlen tud lenni. A jelenlegi alacsony kamatprémiuma miatt még stagnálás esetén sem túl kedvező, eleve alacsony reálkamat van a konstrukcióba beprogramozva. Igazán jó jelentősen eső inflációnál lenne, de erre most kevés esély látszik. Mi marad helyette?
Állampapír / Kötvény Mégis van pénzük a magyaroknak? Érdekes adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 14:08
Nagy Márton beszédes számokat közölt.
Állampapír / Kötvény Mibe fektesse a pénzét a visszahívott OTP kötvények után?  Itt van néhány jó tipp!
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 12:57
Az OTP kötvényvisszahívása után a befektetők új lehetőségeket keresnek.
Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG