Az európai tőzsdeindexek nem igazán találják ma az irányt, de ez megváltozhat, ha az USA-ban is kinyitnak a tőzsdék. A német index plusz nullában áll, a francia 0,1, a brit 0,25 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is 0,1-0,2 százalékos emelkedést mutatnak.
A német GDP a harmadik negyedévben 0,4 (éves szinten 1,2) százalékkal nőtt, míg az elemzők csak 0,3 százalékra számítottak. A GfK német fogyasztói bizalmi index is javult valamelyest, bár még mindig történelmi mélypontja közelében áll. A szerda este közzétett Fed-akták inkább pozitív, a pekingi Covid-lezárások híre negatív hatást gyakorolt a tőzsdékre.
Mit hoz a fekete péntek?
Az USA-ban tegnap a hálaadás ünnepe miatt voltak zárva a tőzsdék, ma pedig rövidített kereskedés lesz a fekete péntek vásárlási őrülete alkalmából. Így az aktivitás a nemzetközi tőkepiacokon is alacsonyabb, nem csoda, hogy egyelőre kevés a mozgás. A fekete péntektől egyébként a részvényelemzők jelentős vásárlói rohamot várnak ugyan, de reálértékben valószínűleg nem fognak nőni a költések.
A BUX index Budapesten 0,4 százalékkal megy fel, az OTP 0,5 és a Richter 0,8 százalékos emelkedése húzza. A Mol közben 0,7 százalékkal esik. A Telekom 0,2, az Opus 0,8 százalékkal többet ér.
Lefelé csorog az euró
A forint a tegnapi, tegnapelőtti gyengülés után, amit főleg az EU-s támogatásokról szóló hírek válthattak ki, ma szépen erősödik. Az euró reggel még 414 forint közelében is volt, most már csak 410,30, majdnem három forinttal van a tegnap esti alatt. A következő fontos esemény a támogatásokkal kapcsolatban az Európai Bizottság állásfoglalása lehet, ami november 30-án esedékes.
Az EU energiaügyi miniszterei ma is folytatják a tanácskozást Brüsszelben, leginkább az olajársapkáról. Az olaj eközben másfél-két százalékkal drágul, a Brent 86,70, a WTI a 80 dollárt alulról közelíti (79,60), miközben a piac az Európai Unió döntésére vár. Az európai földgáz tőzsdei ára kis mértékben esik, 123 euróra.
Rossz hír jött Brüsszelből
Az Európai Parlament is megszavazta az a határozatot, amely alapján a magyar kormány által vállalt 17 pont nem elegendő az EU-s támogatások teljes felszabadításához. Ezenkívül a Parlament azt javasolta, hogy az 5,8 milliárd eurós helyreállítási tervet se fogadja el az Európai Tanács, amíg a kormány nem teljesíti a korábbi ígéreteit – írja a KBC Equitas.
A forint az elmúlt napokban ismét gyengülésnek indult, hiszen előzetesen kisebb mértékű visszatartásra számíthattak a befektetők. Emellett a dollár is tovább gyengült tegnap, így a régiós devizák közül a forint tudott érdemi gyengülést produkálni.
Visszahívások a Teslánál
A Tesla e-autó óriás mintegy 80 ezer járművet kénytelen visszahívni Kínában a szoftverrel és a biztonsági övekkel kapcsolatos problémák miatt. A pekingi piacfelügyeleti hatóság szerint a járműveket a Kínai Népköztársaságba importálták vagy ott gyártották.
A szoftverproblémák miatt néhány importált “Model S” és “Model X” kijelzője hamis üzeneteket adott, és fokozatosan leállította az áramellátást. Szélsőséges esetekben a baleset kockázata megnőhet.
Milliárdos tőkeinjekcióban reménykedik a kriptopiac
A kriptovaluta-piac enyhén esik, a bitoin és az ether egy százalék körüli mínuszban áll. A Binance, a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéje nyilatkozott a tervezett “kriptó helyreállítási alapról”. Vezérigazgatója, Changpeng Zhao (CZ) elmondta, hogy nemsokára további részleteket fog közzétenni, de “jelentős érdeklődés mutatkozott az ötlete iránt”. Zhao alapjának célja állítólag annak megakadályozása, hogy a fertőzés az egészséges kriptovállalatokat is magával rántsa.
A szkeptikusok szerint azonban a végső cél, hogy megvédje magát a Binance egy esetleges csődtől. Zhao ragaszkodik ahhoz, hogy a Binance pénzügyi stabilitása biztos lábakon áll.
Tovább az argentin úton?
A kontinensünkön egyik legmagasabb infláció, a gyorsan leértékelődő forint, az árszabályozás és más jelenségek miatt az idén gyakran emlegetik a közgazdászok az argentin (és a török) utat, mint elrettentő példát.
Pedig Argentína valaha a világ egyik legerősebb gazdasága volt – írja a Kiszámoló. A harmincas években az egy főre jutó GDP az Egyesült Államok értékének 80 százaléka körül alakult, ma körülbelül a hetede. Majd a junta vette át a hatalmat, ami a gazdaság folyamatos hanyatlásával és gazdasági bizonytalanságokkal járt. Argentína a közgazdaságtan állatorvosi lovává vált, miközben a politikában a bajokért mindig más a hibás, leginkább egyes külföldi szereplők.
Mivel a kormány látja, hogy tetszenek a szegényebb néprétegeknek az olyan intézkedések, mint az árbefagyasztás, a deviza árának mesterséges megállapítása, a gonosz gazdag cégek megbüntetése, az olcsó rezsi és ehhez hasonló szabályozások, ezért drogként szokik rá ezekre a saját népszerűsége fenntartása érdekében.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.