Krimibe illő jelenetek, állig felfegyverzett rendőrök tucatjai, páncélozott gépjármű, üvegcserepek a földön, bilincsben elvezetett öltönyös urak. A német Wirtschaftswoche szerint 1200 rendőr és nyomozó, valamint 15 államügyész vett részt abban az akcióban, amely során letartóztatták az S+K nevű frankfurti ingatlancsoport két vezetőjét, Stephan Schäfert és Jonas Köllert, valamint négy további fejest. Száz településen 130 házkutatási parancsot hajtottak végre, és százmillió eurónyi értéket helyeztek biztonságba a lap szerint.
Becsületsértési per helyett razzia
Befektetési csalások terén valószínűleg ez volt az egyik legnagyobb rendőri akció Németországban, amelyet hetekig készíthetett elő a frankfurti államügyészség. A német lap saját bevallása alapján már január végén piszkálta az ügyet, mert feltűnt neki, hogy az S+K által a sajátjaként feltüntetett ingatlanok egy része biztosan nincs a tulajdonában.
Német rendőrök munkában (2007-ben, fotó: Wikimedia Commons) |
A most lerohant vállalkozás akkor azt állította, hogy ezer alkalmazottat foglalkoztat és 1,7 milliárd euró értékű ingatlanvagyon felett rendelkezik, és a lap beperlésével fenyegetőzött. Az államügyészség szerint viszont egy nagyszabású, jól kitervelt befektetési csalásról van szó, a klasszikus pilótajátékok receptje szerint. (Ahol a régi belépők felé esedékessé váló kifizetéseket az új befektetők pénzéből fedezik, lásd korábbi cikkünket.)
Porsche, Lamborghini és elfolyó pénzek
Az ügyészség arról is nyilatkozott, hogy szerinte több ezer befektetőt károsítottak meg százmillió eurós nagyságrendben. A nyomozás tárgyát képezi több befektetési alap is, amelyek legalább százmillió eurót gyűjtöttek össze. Közleménye szerint a befektetőktől beszedett pénzek jórészt a gyanúsítottak nagystílű életvitelére mentek el, valamint különböző, az eredetitől eltérő célok finanszírozására, a magas költségekre.
A vádlottak a lap szerint híresek voltak észbontóan pazarló luxuspartyjaikról, garázsaikban pedig a következő autómárkákat találták: Porsche, Lamborghini, Ferrari, Audi R8, Bentley Cabrio, 7-es BMW és Aston Martin DB9 Cabrio. A pénzek számos kapcsolt vállalkozás, a letartóztatottak és különböző családtagjaik irányában kerültek ki a rendszerből, az eredetileg megjelölt befektetési célok számára pedig már nem állnak rendelkezésre – írják.
Kétszer foglal, aki gyorsan foglal
Úgy tűnik, a gyors és meglepetésszerű fellépés azért megtette a hatását, mert többek között ingatlanokban és bankszámlákon mintegy százmillió eurónyi értéket sikerült biztonságba helyezni. Ezt a befektetők kártérítési igényeinek kielégítésére várhatóan fel lehet majd használni, így a károknak legalább egy része megtérülhet. Az érintetteknek azt javasolják, hogy forduljanak erre szakosodott ügyvédhez, vagy legalább keressenek fel egy károsultakat segítő egyesületet.
(Fotó: Polizei.de) |
Az ügyészség egyébként már segélytelefont is felállított a károsultak számára, a DVS fogyasztóvédő szervezet pedig munkacsoportot alakított az ügyfelek segítésére. Az osztrák Kurier szerint 400 osztrák polgár is érintett és retteghet, hogy visszakapja-e a pénzét, befektetéseik összértéke pedig mintegy hétmillió euró.
Milliárdos ingatlanalapok a háttérben
A Spiegel Online arról tudósított, hogy a rendőrség megszállta Münchenben a DCM Verwaltungs GmbH és a DCM Service GmbH helyiségeit is. Ezek a DCM Fondsemissionshaus befektetésialap-kezelő egykori leányvállalatai, amelyeket tavaly adtak el az S+K-csoportnak. A két társaság a Spiegel és a Manager Magazin információi szerint kétmilliárd euró értékben kezel mai is ingatlanalapokat, ebből mintegy 1,1 milliárd lehet magánbefektetők vagyona.
A pilótajátékokról és más csalásokról „Szörnyű rossz befektetések” című sorozatunkban írtunk:
A pilótajáték ezer formában éled újjá
Felelőtlen buxolás és bármi, amivel nagyon túlvállaltad magad
Nigériai levelektől a látszatnyereményen át a csalárd távmunkáig
Magyar vállalatok rémálom-kötvényei
A beválthatatlan és elinflált kárpótlási jegy
Keressen naponta 600 eurót és egyéb átverések