7p

A forintkamatok drasztikus csökkenésével felmerül a kérdés, nem kellene-e legalább részben devizába fektetni a pénzt? Sőt, mi lenne, ha valahogy össze lehetne kombinálni az inflációkövetést a forintgyengülés elleni védelemmel, azaz a devizabefektetésekkel? Nem lehetetlen.

Az utóbbi években a lakosság kedvenc kötvényfajtájává avanzsált Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) indulókamata nemrég kétszer is nagymértékben zuhant. Pár hónap alatt 15 százalék környékéről 7,9 százalékra érkezett. Azóta sokakban felmerül a kérdés, hogy megéri-e még ezeket vásárolni.

Amennyiben az infláció tovább süllyed, vagy legalább szinten marad, akkor valószínűleg igen. Hiszen tavaly év végén már csak 5,5 százalék volt a pénzromlás mértéke (decembertől decemberig, tehát év/év szinten). Az elemzők pedig további csökkenést várnak – de már csak lassuló mértékben.

Miért nem jó alacsony kamattal befektetni?

Innen már nagyobb az infláció emelkedésének a mozgástere, mint a csökkenésnek. Bizonyos értelemben kockázatos tehát alacsony kamatozással inflációkövető kötvényeket venni, mert ha ugyanaz történik, mint 2022-ben – azaz hirtelen nagyon nagyot ugrik az infláció –, akkor negatív reálkamatot fogunk elérni. (Vagyis veszít a pénzünk az értékéből.)

Másrészt pedig a forint gyengülni szokott, ez már egy több évtizedes trendnek tekinthető, amelyet csak rövidebb időszakokban szokott erősödés tarkítani.

Drasztikusan csökkent a kamatkülönbség

Eddig kicsi volt a valószínűsége olyan nagy mértékű forintleértékelődésnek, ami miatt érdemes lenne devizában takarékoskodni. Hiszen a forintkamat, legalábbis a lakosság számára kiemelkedő volt, ami bőven kompenzálta az esetleges forintleértékelődést. A forint hosszú távon rendszerint csak évi 2-3-4 százalékokat gyengült átlagosan. Lásd az árát korábbi cikkünkben:

Egy 2-4 százalékos devizakamat és egy 5-8 százalékos forintkamat között azonban már nem biztos, hogy olyan nagy lesz a különbség – mármint ha az előzőhöz még hozzájön 2-4 százalékos forintleértékelődés is. Konkrétan az euróbefektetések utol is érhetik a forintbefektetéseket. Vagy ha nem is, egyfajta biztosításként szolgálhatnak nagyobb krízis esetére.

Inflációkövetés, euróban?

De nem lehetne a kettő előnyeit ötvözni? Inflációkövetést is, meg forintgyengülés elleni védelmet, egyszerre? Voltak euróban kibocsátott magyar inflációkövető kötvények, de megszűntek. A jelenlegi eurós lakossági papírok, az EMÁP-ok egy bankközi eurókamatlábhoz vannak kötve. Az EMÁP kamata épp 3,938 százalék, és a mögöttes Euribor kamatláb is alig különbözik ettől.

Árfolyamok és grafikonok

Külföldön már más a helyzet, a Wikipedia listája szerint egy sor országban vannak inflációkövető papírok, Európában is. Némelyikben kettő is, jellemzően az egyik fajta a lakosságnak, a másik intézményi befektetőknek.

Mit mondanak a sógorok?

Mi sem lenne egyszerűbb, mint kisétálni Ausztriába, és bevásárolni egy kis inflációkövető eurókötvényt, de ez az ország nincs a listán. Az osztrák bankok persze készségesen kínálnak megoldásokat, például inflációkövetőnek nevezett befektetési alapok formájában. Kérdés, ezekben konkrétan mi van, mi minden lehet a jövőben, és korántsem biztos, hogy az inflációkövetés garantált.

Inflációkövető kötvények táblázata a Wikipedia oldalán (részlet.)
Inflációkövető kötvények táblázata a Wikipedia oldalán (részlet.)

Németországban épp megszűnt

Az “inflációhoz kötött szövetségi értékpapírok” (ILB) a Németország által kibocsátott kötvényeket jelent, amelyek tíz és 30 év közötti eredeti futamidővel léteznek. Ám 2024-től kezdve nem bocsátanak ki új értékpapírokat (“iBund” és “iBobl”).

A jelenleg forgalomban lévő értékpapírokkal továbbra is lehet majd kereskedni a piacon írja az állami hivatal.

Óvatosan a banki kötvényekkel

A német Wikipedia megemlékezik arról is, hogy a német bankok “inflációhoz kötött kamatozású certifikátok” vagy “inflációhoz kötött kötvények” elnevezéssel saját kötvényeket hoztak forgalomba magánügyfelek számára. Ezek kamata a (dohánytermékek nélküli) EMU fogyasztói árindextől (HICP ex dohány) függ.

A magyar, az amerikai és az eurózónás inflációs index (árszínvonal). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A magyar, az amerikai és az eurózónás inflációs index (árszínvonal). Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Kockázatot jelent azonban, hogy lejárat előtt az árfolyamuk ingadozhat, és a kötvény névértéke alá is leeshet. Ráadásul a certifikátokra általában nem vonatkozik a betétbiztosítás (a magyar OBA ottani megfelelője), vagyis bankcsőd esetén nem védettek. A szakértők kritizálják azt is, hogy könnyen “felmerülhetnek rejtett költségek”.

Ciao, inflazione italiana!

Az olasz BTP inflációkövető állampapírokat elsősorban lakossági befektetőknek tervezték, de a dokumentumok szerint lényegében bárki megvásárolhatja. (De olaszországi lakhely vagy bankszámla vélhetően kell hozzá.) A “BTPs Italia” kamata az olasz inflációs rátához igazodik félévente, futamideje 4, 5, 6 és 8 év lehet. Hagyományos aukciós mechanizmus helyett a Borsa Italiana MOT platformjának felhasználásával bocsátják ki, így bármely “online kereskedési funkcióval felszerelt otthoni banki rendszeren” keresztül is megvásárolhatók. (De bankfiókban és postán is.)

Az olasz Kincstár a forgalomba hozatal előtti napon közli a garantált minimális éves reálkamatlábat (kamatszelvényt).

A kamatot a rögzített féléves reálkamatláb és a hat hónapos időszak alatt az inflációval növelt tőke szorzataként számítják ki. (Ezek szerint a reálkamatláb így hasonlít a nálunk használt “kamatprémiumhoz”, az infláció viszont ott a tőkét növeli, nem a kamatot, mint itt.) A kibocsátási naptár szerint havonta 1-2 alkalommal is van BTP-aukció. A legutóbbi “garantált kamat” pedig 2,0 százalék lehetett.

Kötvények helyett vegyünk inflációs alapot?

Mi sem lenne egyszerűbb, mint ezt az egészet a szakemberekre hagyni, és inflációkövető kötvények helyett inkább inflációkövető kötvényekbe fektető alapokat vásárolni. Nos, van is ilyen Európában, méghozzá bőven. Csak úgynevezett ETF-ekből, vagyis tőzsdén kereskedett, alacsony díjú alapokból a Justetf.com adatbázisa 31 darabot dob ki az infláció szóra keresve. (Attól függően, hogy milyen országot állítunk be az oldal alján, más és más lehet az eredmény.)

Ehhez jönnek még vélhetően a különböző bankcsoportok és vagyonkezelő cégek egyéb befektetési alapjai, amelyek nem ETF-ek, és ahol az alapkezelő nagyobb mozgásteret kap a befektetések kialakításánál. De ezzel egyben a kockázatok is nőnek.

A sokk akkor érhet bennünket, ha megnézzük, hogy az utóbbi egy év hozama hogyan alakult az ETF-eknél. Az az oszlop ugyanis plusz nyolc és mínusz hat százalék között minden elképzelhető variációt tartalmaz. Mert bizony a szabadpiaci forgalomban szereplő inflációkövető kötvények árfolyama – nem úgy, mint az itteni PMÁP-oké – szabadon ingadozik.

Az inflációs kötvényen is lehet veszíteni

Ha például az inflációs várakozások csökkennek, de a kamatok nem, akkor az inflációs papírok vonzereje – és így árfolyama – esni fog. Az intézményi befektetőknek szóló kötvények jellemzően ilyenek, nem vállal rájuk visszavásárlási árfolyamot senki a lejárat előtt. Az alapok pedig főleg ezeket vásárolják.

Így aztán ember legyen a talpán, aki megmondja, hogy milyen alapot érdemes vásárolni, és milyet nem. A kötvények helyett a kötvényalapok elemzését kellene elsajátítania a kisbefektetőknek, ami nem nagy könnyebbség.

(A következő részben főleg az USA, Nagy-Britannia és Franciaország inflációs kötényeivel foglalkozunk majd.)

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21770 21550 21800 +0,74% 21760 21770 1 669 252 490 HUF 2024-12-18 12:03:29
MOL 2682 2644 2694 +0,75% 2680 2682 851 912 628 HUF 2024-12-18 11:58:44
MTELEKOM 1284 1280 1292 -0,16% 1280 1284 64 793 692 HUF 2024-12-18 12:01:45
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 10510 10540 396 916 190 HUF 2024-12-18 12:00:33
OPUS 506 501 509 -0,59% 506 508 18 764 129 HUF 2024-12-18 10:30:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Mi legyen az állampapír-pénzekkel? Meddig mehet a bitcoin?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:35
Nemsokára lejár sok lakossági állampapír, mások jelentős összegű kamatot fizetnek ki. Milyen befektetésekben érdemes gondolkodni annak, aki a pénzek újrabefektetését tervezi? Meddig mehet még vajon a bitcoin árfolyama? Erről kérdezték a TrendFM reggeli műsorában Eidenpenz Józsefet, az Mfor.hu és a Privatbankár.hu főmunkatársát.
Állampapír / Kötvény Üti a bankokat a kormány, de tőlük is várja a lestoppolt brüsszeli pénzek kiváltását
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 11:46
Ez is kiderül az állami költségvetés 2025. évi finanszírozási tervéből, amelyet a Pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ismertetett.
Állampapír / Kötvény Pénzeső hull az állampapír-tulajdonosokra
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 10:38
A lakossági állampapírok után jövőre kifizetendő 3000 milliárd forint rekordnak számít.
Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG