A legbiztonságosabb befektetésnek világszerte elsősorban az állampapír, másodsorban a biztosított bankbetét számít. Ha valaki nagyon fontos célra, például lakásra vagy öregkori megélhetésre, hosszú távra szeretne takarékoskodni, akkor tőkéje nagy részét vagy egészét ezekbe érdemes fektetnie, kerülve a kockázatokat. A biztonságos és kockázatosabb befektetések aránya az elméletek szerint ugyan az életkortól és a személyes kockázatvállalási hajlandóságunktól is függ, Magyarországon a magánemberek zöme inkább kockázatkerülő.
Érjük utol az inflációt!
A nyugdíjra, lakásra, gyermekek taníttatására félretett tőke akkor van jó helyen, ha adózás és költségek után fennmaradó kamata vagy hozama legalább az inflációt utoléri, de még inkább meghaladja. Ez azonban nem mindig lehetséges, a befektetések hozama között nagy különbségek lehetnek, és az adók, díjak, jutalékok is komoly tényezővé válhatnak.
Amint korábban is írtuk, jelenleg például a normál, nem akciós, jellemzően 4-7 százalékos kamatozású lekötött betétek, ha még a 16 százalékos kamatadót is ki kell fizetni utánuk, valószínűleg nem vagy alig fogják fedezni az inflációt. (Pontosan nem tudhatjuk, mert a jelenleg érvényes egy éves kamatokat át tudjuk tekinteni, de a következő egy év inflációját csak becsülni lehet.) Pontosan a hosszú távú megtakarítások ösztönzésére szolgál azonban a jelenleg Magyarországon elérhető kamatadó-kedvezmény.
Ne fizessünk adót, ha nem szükséges
A tbsz, azaz tartós befektetési szerződés révén a három teljes naptári évre megtartott befektetések, betétek kamata, hozama csak tíz százalékkal adózik, ha pedig öt naptári évig tart a lekötés, akkor nem kell adót fizetni. Ha tehát 2012 végén vásárolunk egy ilyen befektetést, akkor 2018 legelején vehetjük fel teljesen adómentesen, 2016 elején pedig tíz százalékos adó megfizetése mellett. Ez alatt az idő alatt azonban lehetséges a számlán levő befektetés cseréje, lejárat utáni megújítása is.
A Magyar Államkincstárnál állampapír-vásárlásra nyitható tbsz-számlák megfelelnek a cikk elején említett kritériumnak: egyrészt az adókedvezményt ki lehet rajtuk használni, másrészt a leggyakrabban felmerülő szolgáltatásokért nem számítanak fel díjat. Ráadásul az állam által a lakosságnak kínált állampapírok hozama is a legtöbbször versenyképes, magasabb az átlagos banki lekötéseknél, több esetben az akciós bankbetétekét is eléri.
Akciós betétre nemigen van adókedvezmény
Ráadásul az akciós bankbetéteket rendszerint nem választhatjuk a bankoknál vezetett tbsz-számlánkra, így akciós betétekre nem tudunk adókedvezményt igénybe venni. Némelyik banknál kínálnak külön akciókat tbsz-számlára, de ezek nem feltétlenül a legjobb ajánlatok. A bankoknál és brókercégeknél vezetett értékpapír-alapú tbsz-számlákra viszont helyezhetők állampapírok és – szintén a betétbiztosítás alá tartozó - banki kötvények is, az aktuális kínálatról az adott bankot kell kérdezni.
Jelenleg, november végén például a Kamatozó Kincstárjegy nevű egy éves állampapírt 7,00 százalékos kamattal lehet megvenni, eközben a legjobb, nem akciós banki kamat egy évre 7,25 százalék volt (egymillió forint alatti összegekre). Az összes többi nem akciós banki ajánlat azonban hatossal vagy ötössel kezdődött. Változó kamatozású, inflációkövető állampapírt pedig 9,5 százalékos kamatozással is kínál az Államkincstár ötéves lekötés esetén.
Ismétlődő megbízások a Kincstárnál
Annak érdekében, hogy ne kelljen állandóan személyesen ügyintézni, célszerű a Kincstárnál telefonos vagy internetes hozzáférést kérni (Telekincstár, Webkincstár). Így ha lejár az adott befektetésünk, akkor egyszerűen, a karosszékből meg lehet hosszabbítani, pontosabban újra be lehet fektetni a pénzt akár ugyanolyan, akár másfajta állampapírba. Az Államkincstár honlapja szerint még levélben és faxon is lehet újrabefektetési megbízást adni, hacsak külön le nem tiltottuk ezt a lehetőséget.
Bizonyos esetekben célszerű lehet a NYESZ (Nyugdíj Előtakarékossági Számla) nyitása is, mert az azon tartott befektetések hozama is adómentes, ugyanakkor személyi jövedelemadó-kedvezmény is jár rájuk. Az ilyen számlán levő pénzeket azonban csak nyugdíjaskorunkban vehetjük fel.
Sorozatunk korábbi részei:
Van államadósság, amelyik hasznos, és van, amelyik nem
Ezért jobb az állampapír, mint az akciós betét
Ilyen fajta állampapírok közül tudunk választani
Már Zsigmond király is… a magyar államadósság rövid története
Hozam vagy kamat - így számolj utána a megtévesztő befektetési ajánlatoknak
Matekozással is lehet sok pénzt keresni
Sárkány ellen sárkányfű, infláció ellen inflációkövető kötvény
Aki BUX-ot mond, mondjon MAX-ot is? - egy kis indexológia