5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Annyira nagy a nyomás az építőiparon, hogy megszaporodhat az elhulló kisebb cégek száma. Könnyű prédák lehetnek ezek a nagyobb portfóliót építőknek vagy a telekre vadászó vállalatoknak.

Egyszerre több oldalról is hatalmas nyomás éri az építőipari cégeket. Száguldanak az alapanyagárak, magas az infláció, drágul és hiányzik a munkaerő, egyre többe kerül az energia, a digitális fejlesztésekhez tőke kell, amiből kevés jut a kisebb cégeknek. Közben fennmarad az erős kereslet szinte az összes részterületen a megrendelőként fellépő ingatlan szaktorban és az állami beruházások is kihívások elé állítják őket. Nem csoda, ha elhullanak a kisebb kivitelezők – ezt erősítették meg lapunknak a KPMG ágazati sajtóbeszélgetésén részt vevő vállalatvezetők.

Egyre több alkura kényszerülhetnek a versenyt nem bíró építőipari cégek (fotó: depositphotos.com)
Egyre több alkura kényszerülhetnek a versenyt nem bíró építőipari cégek (fotó: depositphotos.com)

Az Opten céginformációs szolgáltató szerint az ágazatban továbbra is tömegesek a cégalapítások és cégtörlések, a kényszertörlési eljárások felfutóban vannak. A friss adatok szerint 2021 szeptemberében 701 építőipari cégalapítást tettek közzé, ami az elmúlt 5 év harmadik legmagasabb értéke. Jelenleg mintegy 62 ezer társas vállalkozás működik a szektorban, és a számuk dinamikusan emelkedik. Mellettük az egyéni vállalkozók száma még nagyobb tempóban növekszik, hónapról hónapra 1000-1500 új építőipari egyéni vállalkozó lép be a piacra, és mára számuk meghaladja a 77 ezret.

Szeptemberben 188 cégtörlés volt, ami a cégalapításokhoz és az ágazat korábbi adataihoz képest ugyan alacsonynak látszik, de ha hozzávesszük, hogy a kényszertörlési eljárások hónapokig szüneteltek, akkor már kimondottan magas értéknek tekinthetjük. Az ősz első hónapjában 1190 építőipari cég került végrehajtás alá, ami ugyan nem rekord, de rekordközeli havi értéknek számít.

A Covid alatt bekövetkezett építőipari cégfelvásárlásokról egyelőre keveset hallani. Volt azonban néhány ügylet, amikben ingatlanfejlesztők vásároltak üzemeltető vállalkozásokat, vagy technológiai cégekbe szálltak be. A felvásárlásokhoz vagy a tevékenység bővítésekhez néhány nagyobb szereplő, például a KÉSZ is, felhasználja a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramját.

A fent említett kockázati tényezők azonban óvatosságra intik még azokat is, akiket kitömött a jegybank. A KPMG nemzetközi kutatásából például kiderült, hogy tavaly globálisan 25 százalékkal kevesebb tőke áramlott az ingatlanos technológiai cégekbe, mint 2019-ben. A hazai adatokról egyelőre nincsenek információk, de a rendezvényen felszólalók mindegyike kiemelte: rengeteg a bizonytalansági tényező, ezért az üzleti terveket csak vérrel-verejtékkel lehet megalkotni és kötelező a menet közbeni illesztés.

„Rengeteg pénz keresi a helyét, sok, bár dráguló finanszírozási forrás érhető el, erősödhet a felvásárlási hullám, ami a mostanihoz hasonló erős konjunktúra idején megszokott jelenség” – mondta az mfor.hu-nak Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. vezérigazgató-helyettese.

Azért gyorsan hozzáfűzte: egy-egy cég átvétele csak eszköz egy nagyobb stratégiai építkezésben, vannak cégek, melyek organikusan fejlődnek, ilyen a Market is, melyik egész cégcsoportot alakított ki az építőipari szolgáltatások és a gyártás terén és ezt már jóval a járvány előtt megkezdte. Azt már mi tesszük hozzá, hogy a szektor NER-hez tartozó éllovasai közül néhány állami támogatással tudta bővíteni kapacitásait, amiket aztán állami megrendelések elnyerésével tud kihasználni. 

Tatár Tibor, a Futureal Development vezérigazgatója ehhez kapcsolódóan a telekhiányról beszélt. Mint mondta, Budapest belvárosában, de már több középső kerületében elfogytak az építési telkek. Jó helyen lévő területhez gyakorlatilag már csak az adott tulajdonos átvételével lehet hozzájutni. 

Rajtuk kívül más cégvezetők is a kockázatkezelési képességre hívták fel a figyelmet, megjegyezve, hogy a nagyobb, integrált építőipari csoportok nyilvánvalóan szélesebb eszköztárral és nagyobb tapasztalattal rendelkeznek ezen a téren. Kötelező lett a folyamatos és szigorú költség kontroll, valamint az alternatív beszállítók és források keresése.

A KPMG felmérése szerint a digitalizációra legfeljebb az építőipari szereplők ötöde, a nagyobb vállalatok tudnak és akarnak is pénzt költeni. Kelemen Csaba, a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. igazgatósági elnöke például közölte: öt évvel ezelőtt, tehát már bőven a járvány előtt ráléptek erre az útra, így viszonylag gyorsan tudtak reagálni a járványra. Báthory Balázs azt mondta: tudták, hogy jön majd valami nagy ütés, de azt persze nem, hogy ez a járvány lesz. Ugyanakkor volt egy válságtervük, amiben elemezték az összes fontosnak ítélt kockázati elemet és igyekeztek minimalizálni ezek hatását, például különféle digitális fejlesztésekkel, valamint saját műszaki képességek kiépítésével.

Arról, hogy mit várnak és mire számíthatnak a következő pár hónapban az ágazat szereplői a GKI november közepén végzett felmérése tanuskodik. A magasépítő cégek kilátásai tovább javultak, viszont a mélyépítőké romlottak. Havi alapon az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség kissé csökkent, de a rendelésállományok értékelése javult. A foglalkoztatási várakozások enyhén borúsabbak, mint voltak októberben.

Kiderült, hogy a cégek a korábbiaknál is nagyobb arányú áremelésre készülnek. Ezzel tulajdonképpen jelzik, hogy az árak letörésére irányuló kormányzati szándék egyelőre nem okozott érdemi változást az építési piacon. A legfontosabb növekedési korlát továbbra is a munkaerőhiány, de az anyag- és kapacitáshiány is széles körben okoz gondokat. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Érdekes ötlet: a kannabisz húzná ki Pakisztánt a válságból?
Bózsó Péter | 2024. május 20. 17:31
Pakisztán gazdaságszerkezeti aránytalanságokkal, politikai feszültséggel küzd, de hagyományait követve belépne a globális kannabisz piacra. Mire lehet elég?
Makro / Külgazdaság Történelmi mélypontján marad a kínai alapkamat
Privátbankár.hu | 2024. május 20. 08:01
A kínai központi bank az elemzői várakozásoknak megfelelően történelmi mélyponton, 3,45 százalékon tartotta az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) hétfői döntésével, és ugyancsak rekordalacsony, 3,95 százalék maradt az ötéves lejáratú hitelek kamata.
Makro / Külgazdaság Hol a legjobb Európában vonatozni?
Elek Lenke | 2024. május 19. 14:22
Magyarország az előkelő 10. helyen végzett.
Makro / Külgazdaság Mi jár Matolcsy György fejében?
Privátbankár.hu | 2024. május 19. 09:19
A jegybankelnök által vezetett Monetáris Tanácsnak kedden arró kell döntenie, mennyivel csökkentse a most 7,75 százalékos jegybanki alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG