A Nasdaq technológiai index az USA-ban tegnap hivatalosan is belépett a korrekcióként definiált területre, miután tíz százaléknál nagyobb mínuszban van a legutóbbi csúcstól számítva. Ma viszont emelkedéssel kezdhet a határidős amerikai indexek alakulása alapján. Európában viszont szerény mínuszban vannak a mutatók.
A német DAX 0,2, a francia CAC 0,6, a brit FTSE 100 pedig 0,2 százalékos süllyedést mutat jelenleg. Számos gyorsjelentés érkezett és érkezik a héten, amire a befektetők figyelnek. Ma például a Netflix és a Union Pacific.
A BUX index idehaza 0,4 százalékkal süllyed, az OTP 0,3, a Richter 0,5 és a Telekom 0,4 százalékos esése miatt. A Mol minimális mértékben erősödni tud, az Opus majdnem egy százalékkal drágul, a 4iG viszont ugyanennyivel süllyed.
Az olaj csekély mínuszban van, kissé visszacsúszott a tegnapi nagy magasságokból.
Nem nyúlt az MNB a kamathoz
Az MNB megint nem nyúlt a heti betéti tenderek kamatlábához, immáron negyedik alkalommal, az év vége óta változatlan ez a fontos mutató. A forint emiatt is gyengülhetett, 356,80 az euró, ami 1,3 forinttal magasabb a tegnap estinél. Olybá tűnik, mintha az MNB valójában nem erősíteni, hanem csak szinten tartani szeretné a forintárfolyamot.
Egyes elemzők szerint azonban nemsokára, a következő ülésen az alapkamatot emelhetik, és akkor mehet majd feljebb az egyhetes kamat is.
Mol-céláremelés, OTP-célárcsökkentés jött
A Goldman Sachs 3000 forintról 3700 forintra emelte a Mol 12 havi célárfolyamát, az ajánlást pedig semlegesről vételre javította – írta az Equilor.
Az Autonomous Research elemzője vágott az OTP célárán, 24 422 forintról 21 178 forintra csökkentette várakozásait – írja a KBC Equitas. Emellett korábban vételre ajánlotta a részvényt, most azonban már csak tartásra javasolja.
Bitcoinodat is költheted majd a Google-nél
A Google digitális kártyái hamarosan lehetővé tehetik a felhasználók számára, hogy a náluk levő bitcoint “fiat” (hagyományos pénzeszköz) formájában költsék el – írja a Bitcoin Magazine. A vállalat ehhez együttműködik a Coinbase kriptodeviza-tőzsdével és a BitPay fizetési szolgáltatóval. Az nem világos, hogy mikor kezdené elfogadni a cég a bitcoint a fizetési tranzakciókhoz.
A Bloomberg jelentése szerint a Google fizetési részlege már hosszabb ideje azért küzd, hogy jelentős piaci részesedést szerezzen ebben az ágazatban.
„A kriptodeviza olyan dolog, amire nagy figyelmet fordítunk” – mondta Bill Ready, a Google kereskedelmi igazgatója. „Ahogy a felhasználók és a kereskedők igényei fejlődnek, mi is fejlődni fogunk vele.”
Tiltanák a túlságosan energiafaló kriptókat
Az EU szabályozó hatósága a nagy energiafelhasználású, a hatalmas számítási kapacitásokon alapuló “Proof-of-Work” (PoW) típusú kriptodevizák (mint a bitcoin és most még az ether) tiltását sürgeti. Ám nyitottságot mutatott a Proof-of-Stake működésűek iránt. (Ez utóbbira készülnek átállítani idén az Ethereum rendszert, és így működik a legtöbb alternatív kriptó is, például cardano, solana, avalanche, polkadot stb.) Ezt Erik Thedéen, az Európai Értékpapírpiaci Hatóság alelnöke hangoztatta.
A szabályozó szervezet vezetője, aki Svédországban is az illetékes hatóság feje, „nemzeti problémának” nevezte a PoW bányászatot Svédországban, mivel egyre több bányász költözik oda olcsó és megbízható energiaforrást keresve.
A bitcoin környezetvédelmi kérdéseivel foglalkozó Bitcoin Mining Council szervezet napokban kiadott jelentésében viszont azt írja, az első számú kriptodeviza bányászata már 58,5 százalékban fenntartható forrásokból származó elektromos árammal történik. Ez egy százalékpontos javulás az előző negyedévhez képest, és az egyik legjobb érték más iparágakkal összehasonlítva.
Végre egy pár jó gyorsjelentés
Profitsoron felülteljesítő volt a Morgan Stanley az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Az amerikai befektetési bank árbevétel soron hozta az elemzői várakozásokat, míg az egy rézvényre jutó eredmény soron tíz centtel felülteljesítette az 1,91 dolláros előrejelzést.
Segítette a kifejezetten erős tanácsadási, valamint M&A (vállalatösszevonások és felvásárlások) szegmens.
A bankpapír árfolyama nagyobb emelkedéssel nyitott, végül 1,83 százalékos pluszban zárt. Jó negyedéve volt a Bank of Americának is, és minden soron jól teljesített a Procter&Gamble.
Meredeken felfelé indultak a fémek
Tegnap nagyot emelkedett sokféle ipari fém árfolyama és az arany is, ezzel párhuzamosan kilőttek a bányavállalatok részvényei. A réz, a nikkel, a cink és az alumínium ma is folytatja, 1-3 százalékkal drágulnak. A GDX jelű aranybányarészvény-alap (ETF) árfolyama tegnap több mint hét százalékkal ugrott meg.
Az emelkedés egyik oka lehet, hogy a piac már tegnap a kínai jegybank gazdaságösztönző lépéseire spekulált. A másik, hogy sok emelkedés után végre csökkentek valamelyest a kötvényhozamok Amerikában. De amint a grafikonon látszik, a drágulás végső soron hetek óta tart.
Kamatot csökkentettek Kínában
A kínai jegybank immár második hónapja csökkentette a vállalkozásoknak és a háztartásoknak nyújtott banki hitelezési irányadó kamatlábat (LPR). Az egyéves referenciakamat tíz bázisponttal 3,70 százalékra mérséklődött. Az ötéves pedig öt bázisponttal 4,60 százalékra csökkent.
Ezt az irányadó kamatot a bankok iránymutatásként használják a hitelkamatokhoz. A piac számított a kamatcsökkentésre, így komolyabb reakciókat nem okozott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.