5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétéves uniós ciklusnak nagyon jó pozícióból futottunk neki, majdnem annyi pénzt kaptunk a közösből, mint Németország. Most pedig ott tartunk, hogy Brüsszel csak a villanyszámlára ad pénzt - ez az, ami jól jelzi, nagy a baj, nem pedig az, hogy a támogatási keret felét sem utaltuk ki. Az csak a ráadás.

Az NFÜ korábban azt közölte, hogy az idén záruló 7 éves uniós költségvetési ciklusra megítélt 8200 milliárd forintnyi támogatás (ez az önrésszel együtt értendő összeg) 98%-át már lekötötte, míg Lázár János tegnapi sajtótájékoztatóján szintén hasonlóan magas, 95 százalékos arányról beszélt. Aztán meg kiderült, hogy hatalmas összeget bukhatunk a szabálytalanságok miatt, és hogy 500 milliárd forintnyi pályázati pénzre még csak pályázatot sem sikerült kiírni - ezt augusztusban meg kellene már ejtenünk, különben ez a pénz bent ragad. A fejlesztési ügynökség az elmúlt hónapokban több, győzelmi jelentésnek is beillő jelentést küldött arról, hogy havonta nagyjából 100 milliárd forint kihelyezéséről döntenek, és hogy tavaly a megítélt támogatások összege rekordot döntött. Hogy lehet, hogy ennyire kell sietnünk, miközben a pénzek nagy részét elvileg már "elköltöttük"?

Hol a pénz?

Úgy, hogy valójában a megítélt pénz közel 100 százalékát még nem költöttük el, azokról csak (befektetési) döntés született, vagyis, megvan, hogy mire kellene elkölteni, de konkrét kiutalás még nem történt. A megítélt támogatásoknak eddig kevesebb mint a fele jutott el a pályázókhoz, holott négy és fél hónap múlva zárul ez a programozási ciklus. A 8200 milliárdból csak az a projekt részesülhet, mely idén nyer pályázatot, s mely a megítélt összeget két éven belül el is költi. Ezért akkora a sietség, mert ebben a tekintetben nagyon is rosszul állunk. Az EU csak kivételes esetben ad engedélyt arra, hogy a pályázatokat kitolják a tagállamok, de elképzelhető, hogy erre most sok esetben szükség lesz.

Jól állunk vagy sem?

Nemcsak Magyarország áll rosszul a pénzek lehívásában ugyanis. Hiába a költségvetési ciklus közepén kitört válság, a tagállamok a nekik megítélt pályázati pénzeknek átlagosan alig több mint a felét, 55 százalékát tudták eddig lekötni. Ez meglehetősen alacsony arány, ami mellett a magyar adat sem tűnik olyan rossznak. A visegrádi országok közül csak a lengyelek előznek meg minket, a szomszédaink közül pedig a már euróval fizető szlovénok és osztrákok tudnak jobb arányt felmutatni. A régiós átlagot a balti tagállamok húzzák fel, amúgy nem számít olyan rossz eredménynek, hogy Magyarország a neki megítélt pályázati keret csupán 47,9 százalékát használta fel eddig.



Kedvezőtlenebb a kép, ha azt nézzük, ki mekkora támogatást kapott: a régióból nagyságrendileg Csehország kapott ugyanakkora támogatási keretet, mint mi. A lakosságszámhoz képest kifejezetten soknak tűnik a 2007-ben megítélt majd' 25 milliárd euró (önrész nélkül), főleg ahhoz képest, hogy a jóval népesebb Románia csupán 19,2 milliárdot kapott, Szlovákia pedig 11,5 milliárd eurót. Magyarország majdnem annyi forrással gazdálkodhatott az elmúlt 7 évben, mint Németország vagy Olaszország.



A régióból Lengyelország kapta a legtöbb pénzt, több mint 67 milliárd eurót és ennek 62,6 százalékát már el is költötték - ebben bőven van mit tanulnunk a jó barátoktól. Románia azért lóg ki a sorból, mert ők találkoztak Brüsszel szigorával, tavaly a Bizottság annyi projekt finanszírozását fújta le a szabálytalanságok miatt, hogy keleti szomszédaink megízlelhették, milyen lehet németnek lenni: tavaly az EU egyik legszegényebb tagállama ugyanis nettó befizető lett, vagyis kevesebbet tudott kivenni a közös kasszából, mint amennyit betett. A pályázati keretük harmadát sem tudták eddig célba juttatni a románok, és valószínűleg a nekik megítélt támogatási pénzek nagy része bennragad.

Csak a villanyszámlára ad pénzt Brüsszel

Magyarországot két veszély fenyegeti, pedig 7 évvel ezelőtt jó pozícióból indultunk. Először is, bukhatunk 500 milliárdot, mert nem sikerül időben pályázatokat kiírni. Másodsorban pedig ennél többet is veszthetünk, ha nem sikerül a szabálytalanságokról megegyezni ez EU-val. A befagyasztott projekteket a költségvetés finanszírozta eddig előre, az EU csak a jogvita elsimítása után hajlandó fizetni a cechet. Akkor sem biztos, hogy a teljeset - ez pedig a hiánycélra jelenthet nagy veszélyt első körben. A problémás projektek helyett Magyarország dönthet úgy, hogy a kérdéses forrásokat másra költi, azonban most már új pályázatok kiírására nagyon kevés az idő. A második lehetséges megoldás, hogy "büntetést" fizetünk, vagyis a projektek egy részéről és a megítélt támogatásról lemondunk annak fejében, hogy Brüsszel újra megnyissa a pénzcsapokat. Románia is ezt az utat választotta végül, de a sok elmaradás miatt rendkívül gyenge pozícióból tárgyalt, és hatalmas árat fizetett azért, hogy a Bizottság újra zöld jelzést mutasson nekik.

Magyarország 15 operatív programot (op) futtat jelenleg, ebből csak kettő nem szúrja Brüsszel szemét: az egyik az NFÜ fenntartásáról szól, a másik az ún. GOP, vagyis a gazdaságösztöntő programok, ezek meglehetősen hamar kiürültek, nagy volt az érdeklődés. Lázár János tegnap azt mondta e két program kapcsán - kissé cinikusan -, hogy a "villanyszámlát még ki tudjuk fizetni". Nos, ez igaz. De csak azt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG