8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Tegnap a tech-szektor emelkedett nagyot, miután a Johnson & Johnson oltásával kapcsolatos probléma lassíthatja a vírusválság leküzdését. Ma beindul a gyorsjelentési szezon, nagy tőzsdei bevezetés jön a hagyományos és a kriptodeviza-szektor határmezsgyéjén, és dőlnek a rekordok. Miért gyenge az OTP és a magyar részvénypiac?

Ma szelíd emelkedést van Európában, a német DAX 0,1, a francia CAC 0,4, a brit FTSE pedig 0,3 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős árak is pici pluszt jeleznek. Ázsiában pedig Japán kivételével szépen mentek felfelé a tőzsdeindexek reggel.

Itthon a BUX index viszont 0,2 százalékkal süllyed, ami annál meglepőbb, mivel Varsóban eközben 1,3 százalékkal emelkedett az index. Az esés általános, az OTP 0,1, a Mol 0,4, a Richter 0,3 százalékkal süllyedt. A Telekom is csak egy hajszálnyival emelkedik. A forint alig változott, 359,10 az euró ára.

A dollár a tegnapi gyengülés után kissé ma is süllyed. Az árupiacon az olaj közel két százalékos emelkedése érdekes, miután az OPEC új prognózisa optimistább lett a korábbinál. Megindult a réz ára is felfelé.

Árfolyamok és grafikonok

Európában az LVMH luxuscikk-gyártó három százalékkal emelkedik jó eredményei nyomán. A Tesco viszont csökkenő nyereségről számolt be, így hasonló mértékben esik.

Aggódnak a Johnson & Johnson oltása miatt

Tegnap az USA-ban a technológiai részvények mentek jól, a Nasdaq indexe 1,1 százalékkal emelkedett, míg az ipari részvények Dow Jones átlaga süllyedt. Emögött az van, hogy aggodalmakat okozott a piacon a Johnson & Johnson koronavírus-oltása, itt is vérrög-képződéses eseteket jelentettek. Ez az oltások lassulását okozhatja. A cég felfüggesztette az Európába irányuló szállításokat és az USA-ban is leállíthatják az oltást. A konkurens oltóanyag-gyártók, mint a Moderna vagy a Biontech részvényárfolyama viszont szépen emelkedett.

Ma indul a gyorsjelentési szezon az USA-ban a Goldman Sachs, a J.P.Morgan és a Wells Fargo számaival. Tegnap közzétették Amerikában a márciusi inflációt, amely a vártnál kissé nagyobb volt, év/év alapon 2,6 százalék. Az elemzők 2,5 százalékot becsültek előre. Bár a különbség nem nagy, a dollár gyengülésnek indult. Annak ellenére is, hogy az amerikai tíz éves államkötvények hozama – a hatalmas új államkötvény-kibocsátás ellenére – nagyot csökkent.

Kiütötte a biztosítékot az OTP és a Mol a KBC-nél

A KBC Equitas korábban “kereskedési ötletet” fogalmazott meg az OTP-re és a Molra, de a tegnapi nagyobbacska esés mindkettőnél elérte a stop loss-szintet, így kiütődtek a pozíciók.

Az OTP elérte a 13 000 forintos szintet, ami ötletünk stop-loss szintje volt. A technikai kép semleges maradt. Ennek ellenére továbbra sem vagyunk pesszimisták a részvényre, fair érték becslésünk 15 060 forint. Az esetleges terjeszkedés lehetősége enyhe pozitívum, és több elemző is célárat emelt, amelyek átlaga 15 000 forint környékén van a Bloomberg konszenzusa alapján írta a brókercég.

A Molnál a 2090 forint aktiválta a stop-losst, a negatív fordulatot húsvét előtt az új alapítvány létrehozása jelenthette. A cég fundamentális helyzetét itt is bizakodóan látják és a 2450 forintos fair érték becslésüket fenntartják a brókerek.

Miért gyenge az OTP? Talán Oroszország miatt?

A napokban fokozódott a gyengeség a magyar piacon, amit párhuzamba lehet állítani a fokozódó ukrán-orosz feszültséggel, de nem biztos hogy ez tökéletes magyarázat – kommentálja az Erste Befektetési Zrt.

A négy magyar blue chip közül csak a legkisebbnek, a Magyar Telekomnak nincs orosz kitettsége. Ugyanakkor a Molé már marginális, miközben a Richter gyógyszerben utazik, így szankciók és hasonló intézkedések kevésbé érintik. Az OTP orosz és ukrán operációja együttesen az eredmény cirka 15 százalékát adhatja, ott jelentősebb a hatás. De ha a teljes eredményt kivennénk örökre, akkor jelentene mintegy 2000 forintot az árfolyamban. Ám nem jogos a teljes hatással számolni, és a lokális csúcstól már cirka 1500 forintot esett a papír, a feszültség nagy része beárazódhatott.

A brókercég alapvetően alulértékeltnek tartja az OTP-t, és megjegyzi, hogy egy több mint öt éves emelkedő trendvonal húzódik 12 950 forint körül. Ez már sokszor megállította az esést, igaz, az emelkedést is. (Ma 12 990 a papír.)

Betiltanák a legnagyobb tech-óriások terjeszkedését

Josh Hawley amerikai republikánus szenátor, a Big Tech (a nagy technológiai cégek) ismert kritikusa törvényjavaslatot terjesztett elő. Ez betiltana minden egyesülést és felvásárlást minden olyan vállalatnál, amelynek piaci értéke meghaladja a 100 milliárd dollárt. Ebbe a kategóriába esik az öt legnagyobb amerikai társaság – írja a Reuters. Hawley más szektorokat is bírált, például a gyógyszerágazatot, amelyek szerinte túl koncentráltak és túl nagy piaci erővel bírnak.

Facebook (Pixabay.com)
Facebook (Pixabay.com)

A javaslat eltiltaná az Apple-t, a Microsoftot, az Amazont, az Alphabetet (Google) és a Facebook-ot az ilyen üzletektől, és megpróbálná megakadályozni, hogy platformjaik saját termékeiket részesítsék előnyben a riválisokéval szemben. Hawley törvényjavaslata hasonló intézkedéseket tartalmaz, mint Amy Klobuchar demokrata szenátor februárban benyújtott monopóliumellenes törvényjavaslata. A képviselőházban David Cicilline képviselő is monopóliumellenes javaslatok sorozatának beadását tervezi.

Az öt cég, amely együtt nyolcbillió dollárt ér

Janet Yellen pedig a napokban tervet jelentett be, amely szerint a nemzetközi cégeket köteleznék rá, hogy abban az országban adózzanak, ahol a tevékenységük zajlik. Ez várhatóan nagy ellenállásba ütközik majd az érintettek részéről, akik eddig a leányvállalataikat alacsony adókulcsú országokba helyezve rendszeresen “adóoptimalizálást” hajtottak végre.

A technológiai titánok már a koronavírus előtt is nagyok voltak, de 2020-ban még hatalmasabbak lettek – foglalta össze a Wall Street Journal. Az öt legnagyobb óriás árbevétele tavaly ötödével, 1,1 billió (1100 milliárd) dollárral növekedett, ahogy a járványban az egész világ fokozottabban a digitális megoldásokra kényszerült. Nyereségük 24 százalékkal bővült, tőzsdei kapitalizációjuk pedig 50 százalékkal nyolcbillió dollárra nőtt. Közben csak az Amazon félmillió új alkalmazottat vett fel.

Az Apple és a Facebook világháborúja?

A kisebb hirdetők lesznek a vesztesei az Apple és a Facebook világháborújának a Concorde Blog szerint.

Az előttünk álló hetekben elindul az Apple AppTracking Transparency néven futó új „világrendje” a technológiai óriás eszközein. Ez megnehezíti majd az alkalmazások és a harmadik félként a történetben résztvevő nyomkövetők számára az iPhone felhasználók online tevékenységének a monetizálását. (Pénzbevételekre váltását – a szerk.) Ez kevésbe személyre szabott és ezáltal kevésbé hatékony Facebook-reklámokhoz vezethet. A történet nagy vesztesei a komoly online hirdetési tevékenységgel bíró kisebb vállalkozások lehetnek.

Utolérte a kriptovilág az Apple méretét

Új és új rekordokat döntöget a bitcoin az egyik kriptodeviza-tőzsde, a Coinbase részvényeinek tőzsdei bevezetése előtt. A bitcoin már a 65 ezer, az ether a 2400 dolláros határt ostromolta délelőtt, az előbbi tíz, az utóbbi 15 százalékot ment pár nap alatt. A teljes kriptó-piac kapitalizációja 2,26 billió (2260 milliárd) dollár is volt, annyi, mint az Apple cégé.

Egy Coinbase-alkalmazás képei (Google Playstore)
Egy Coinbase-alkalmazás képei (Google Playstore)

Alacsony a Coinbase referenciaárfolyama

A Nasdaq a ma tőzsdére menő Coinbase referenciaárfolyamát 250 dollárban határozta meg, ami a céget mintegy 65 milliárd dollárra értékeli. Ez azonban csak egy elméleti érték, mivel nem előzi meg a bevezetést klasszikus részvénykibocsátás (IPO). A tőzsdén kívül az üzletek állítólag sokkal magasabban születnek. A cég 2018-ban, egy zárt körű tőkeemelés során még csak nyolcmilliárd dollárt ért. Egyes elemzők szerint a tranzakció újabb fontos lépés a kpritodevizák általános elfogadása felé a hagyományos pénzügyi rendszerben (a “mainstream”-ben).

De az új árat számos elemző sokallja, főleg, hogy jóval nagyobb tőzsdék részvényei a tőzsdéken olcsóbbak. A Nasdaq Inc. (NDAQ) piaci értéke 26 milliárd dollár, az Intercontinental Exchange Inc. (ICE) kapitalizációja pedig, amely a New York Stock Exchange tulajdonosa, 69 milliárd dollár – írta a Wall Street Journal.

A nagy kibocsátás árnyékában a kis Exodus kriptocég 59 millió dollárt gyűjtött össze öt nap alatt.

A Tesla és a kriptó még jobban összeér?

Tegnap jóval átlagon felül, 8,6 százalékkal 762 dollárra ugrott a Tesla árfolyama. Ennek számos oka lehet, többek között a cég jelentős bitcoin-befektetésének növekvő értéke. Egy másik hír, hogy a Binance a Tesla-részvényeket “tokenizálja”, vagyis az árfolyamot követő kriptodevizát bocsát ki. (Token=zseton, vagy kriptoérme.)

Ezek fedezetéül ténylegesen megvásárolják a részvényeket. Egy-egy ilyen token csak a Tesla-részvény egy százalékát fogja képviselni, így kis pénzű befektetők is megvehetik. (Némileg hasonlóan a hagyományos tőzsdéken forgó certifikátokhoz vagy letéti igazolásokhoz.) Az elszámolás a dollárhoz kötött Binance dollár (BUSD) stabil kriptodevizában történik.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18475 18400 18595 +0,41% 18475 18480 2 319 976 950 HUF 2024-05-10 13:52:08
MOL 3076 3026 3080 +1,18% 3070 3076 809 899 578 HUF 2024-05-10 13:51:25
MTELEKOM 940 935 941 +0,53% 939 940 329 661 225 HUF 2024-05-10 13:50:20
RICHTER 9600 9510 9650 +0,31% 9580 9600 235 996 865 HUF 2024-05-10 13:49:38
OPUS 380 377 382 +0,40% 380 381 26 701 385 HUF 2024-05-10 13:51:00
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Zsinórban ötödik napja száguld a BUX, újra itt a kínai veszély
Eidenpenz József | 2024. május 10. 12:31
A BUX index ötödik napja száguld, újabb és újabb rekordokat ér el. Nem véletlenül, az OTP Bank a várakozásoknál lényegesen jobb, a Mol pedig nem sokkal rosszabb jelentést tett közzé. Az inflációs adat a vártnak megfelelő volt, a forint így meg sem rezdült a hírre. Kiújul a vámháború?
Részvény / Deviza / Áru Ha elvesztette a pánikszoba kulcsát, nézze meg, mennyi az euró!
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 07:34
A forint nem igazán kapott erőre, de nem is gyengült az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A Mol profitja a várakozások alatt: némileg csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 06:48
A MOL-csoport 258 milliárd forint EBITDA eredményről számolt be, ami némileg kevesebb, mint az egy évvel korábbi  259 milliárd forint.
Részvény / Deviza / Áru Meglepetésszerűen jól teljesített az OTP Bank az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 06:19
Az OTP Bank az elemzői várakozásoknál magasabb profitot jelentett péntek hajnalban.
Részvény / Deviza / Áru Így ünnepelte a forintárfolyam a kínai elnök látogatását
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 18:32
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyen még sosem volt a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 115,75 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 69 016,26 ponton, történelmi csúcson zárt csütörtökön, a héten negyedszer ért el új rekordot. Minimális erősödéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok.
Részvény / Deviza / Áru Rendkívüli bejelentést tett a távközlési óriáscég
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 14:45
Nagyot ugrott a Magyar Telekom részvényeinek árfolyama, miután a cég bejelentette részvény-visszavásárlási aukcióját.
Részvény / Deviza / Áru Egy sáv foglya a forint, szárnyal az OTP
Eidenpenz József | 2024. május 9. 12:39
Az európai tőzsdék hangulata bizonytalan, a BUX index azonban szépen emelkedik, az OTP húzza új és új csúcsokra. A forint erősödött kissé, péntek reggel indul itthon is a gyorsjelentési szezon. Aminek a tétje, hogy folytatódhat-e a BUX emelkedése, vagy sem. Fontos kamatdöntés érkezik, marad a kriptós szigor az USA-ban, sokan fogadnak az ether esésére.
Részvény / Deviza / Áru Valami nagyon rosszat ehetett vacsorára a forint
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 07:44
Gyengébben áll a forint csütörtök reggel, mint szerda este - ráadásul az éjjel volt egy szokatlan mocorgás, egy pár órás időszakra 389 fölé emelkedett az euró jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Ki hitte volna, hogy erre is képes volt a forint?
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 18:32
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG