3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Bolton arra utasította a Pentagont, hogy dolgozzon ki terveket Venezuelára „az orosz, kubai és a kínai befolyás elrettentése céljából”. A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja nevű agytröszt a múlt héten számos prominens katonai vezetővel titokban szintén a venezuelai katonai beavatkozás lehetőségét mérlegelte. Káncz Csaba jegyzete.
Kép: Wikimedia Commons/Efecto Eco

Január végén számoltunk be ezeken a hasábokon Elliott Abrams venezuelai „különleges megbízott” kinevezéséről Washingtonban. Bár Abrams nem beszél spanyolul, a Reagan- és a Bush-adminisztráció alatt már több alkalommal játszott vezető szerepet dél-amerikai kormányok destabilizálásában. Washingtont Venezuelában nem csak a világ legnagyobb igazolt kőolajkészlete érdekli, hanem Maduro megbuktatásával szeretné visszaszorítani Peking és Moszkva befolyását Latin-Amerikában.

Venezuelát nézem, Kínát ütöm

Ez a törekvés harmonikusan illeszkedik a 2017 decemberében nyilvánosságra hozott amerikai Nemzetbiztonsági Stratégiához: ez egy új, hibrid háborús korszakot jelenít meg Washington, Moszkva és Peking viszonyában, amely a háborús küszöb alatt folyamatos küzdelmet vetít előre. Az elmúlt két hónapban a világ legnagyobb vízerőműveinek egyikét, a Venezuelában található Guri-gátat valóban több alkalommal is érte kiber-támadás és ezért országszerte áramkimaradások voltak. A Maduro-rezsim Washingtont vádolta az attakkal.

Most viszont úgy tűnik, hogy magasabb fokozatba kapcsolnak a katonai megoldás előkészületei. A Pentagon egyik illetékese szivárogtatta ki ugyanis a CNN-nek, hogy a múlt héten John Bolton, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója arra utasította a védelmi minisztériumot, dolgozzon ki terveket Venezuelára „az orosz, a kubai és a kínai befolyás elrettentése céljából”. A terveket a kiszivárgott információk szerint a Pentagon vezérkara dolgozza ki, a Déli Parancsnoksággal (US Southern Command) együtt, amely a latin-amerikai és karibi térségben folyó amerikai katonai műveletekért felelős.

A Fehér Ház tehát padlógázt nyomott, miután az ál-ellenzéki vezető, Juan Guaidó nem tudott érdemi rezsimváltást kieszközölni. Márpedig mára Kína lett a legnagyobb befektető Latin-Amerikában és ezt a térnyerést a saját hátsó udvarában Washington láthatóan nem tudja megemészteni. James Mattis volt amerikai védelmi miniszter már múlt nyáron a négy latin-amerikai országot felölelő útján figyelmeztetett a növekvő kínai „agresszióra” és szorosabb parancsnoki együttműködésért lobbizott Washington és Latin-Amerika között.

A CSIS-agytröszt is hiperaktív lett

Mike Pompeo külügyminiszter hasonló tervekkel és üzenetekkel a múlt héten Chilét, Paraguayt és Perut kereste fel. Pompeo fenyegetően többször megismételte Venezuela kapcsán, hogy „minden opció nyitva áll”. Egyben azzal vádolta Pekinget, hogy „finanszírozza a Maduro-rezsimet” és egyben Kína szerepét Latin-Amerikában „aljas”-nak nevezte.

Egy múlt heti zártkörű tanácskozás ténye szintén kiszivárgott, amely a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) nevű agytröszt szervezésében a venezuelai katonai beavatkozás lehetőségét mérlegelte. A résztvevők listája magáért beszél: Kurt tengernagy, aki tavalyi évig a SOUTHCOM vezetője volt, a Nemzetbiztonsági Tanács több volt- és jelenlegi tagja, valamint az amerikai katonai attasék Brazíliából és Kolumbiából. Szintén jelen volt Roger Noriega az American Enterprise Institute-tól, aki az 1980-as években részt vett a Nicaragua elleni fedett CIA-műveletekben, hogy aztán 2004-ben már felügyelje a Jean-Bertrand Aristide, Haiti megválasztott elnöke elleni puccsot.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG